Reklama

Niedziela Częstochowska

Kruszyna: jubileusz 600-lecia parafii św. Macieja Apostoła

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Historię tego miejsca pisze Bóg posługując się ludźmi” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 14 maja 2015 r. przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Macieja Apostoła w Kruszynie z racji jubileuszu 600-lecia istnienia parafii w Kruszynie.

Uroczystości połączone były z udzieleniem sakramentu bierzmowania 61 młodym ludziom. Na początku Mszy św. abp Wacław Depo dokonał również poświęcenia nowego witraża z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego „Jezu ufam Tobie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystościach wzięli udział m. in. kapłani z dekanatu kłomnickiego na czele z dziekanem ks. Piotrem Krzemińskim, przedstawiciele władz samorządowych, bractwa i stowarzyszenia katolickie działające w parafii.

„Dzisiaj dziękujemy Bogu i ludziom za nasz jubileusz, który uświadamia nam, że mamy wiernie trwać przy krzyżu Chrystusa” - mówił na początku Mszy św. ks. Dariusz Con proboszcz parafii w Kruszynie.

W homilii abp Depo podkreślił, że „nie ma piękniejszej sprawy w Kościele jak świątynia wypełniona ludźmi”. - Każdy człowiek ma w sobie odwzorowywać świątynię, którą jesteśmy - mówił abp Depo i dodał, że „dar Kościoła to wspólnota ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą”.

Metropolita częstochowski wskazał na słowo „dom” i podkreślił, że „dom jest niejako sposobem istnienia i zakorzenienia w historię dawną i tę, która się dzieje”.

Nawiązując do dziejów parafii i kościoła w Kruszynie abp Depo przypomniał, że „świątynia ta jest znakiem miłości Boga poprzednich pokoleń”. - Tutaj potwierdza się wiara pokoleń - mówił abp Depo.

„Świątynia nawet najpiękniejsza stanie się muzeum bez wspólnoty ludzi”. - przestrzegał metropolita częstochowski i dodał, że „świątynia to znak żywej wiary pokoleń”.

Zwracając się do młodzieży abp Depo wskazał, że jej pierwszym zadaniem jest „ obudzić w sobie wewnętrznego człowieka i nie zgodzić się tylko na materialny wymiar życia człowieka”.

Reklama

„Bardzo ważne jest pytanie czy wierzysz. Fundamentalne dla życia są pytania o sens życia, sens zmagań, o to czy istnieje perspektywa życia wiecznego”- kontynuował metropolita częstochowski.

Arcybiskup z bólem zapytał dlaczego w ubiegłym roku, o czym nie mówi się w mediach, 800 młodych ludzi popełniło samobójstwo na polskiej ziemi? - Bo młodzi utracili sens życia. Potrzebna jest miłość odpowiedzialna w rodzinach - mówił arcybiskup.

„Musimy prosić Ducha Świętego o prawdę o nas, żeby nas nie oszukano w imię dobrobytu ludzkości.”- kontynuował arcybiskup i pytał: „Kim jest dla mnie Jezus Chrystus? Czy tylko pięknym nauczycielem, czy tylko wspaniałym etykiem. Czy uznaję Chrystusa jako mojego Pana i Zbawiciela.”

Metropolita częstochowski nawiązując do dziejów chrześcijaństwa w Polsce przypomniał scenę z filmu „Gniazdo”, w której Mieszko I kreśląc znak krzyża wypowiada słowa, że „ten znak potrzebny jest tej ziemi.” - Dziś musimy potwierdzać, że naszej ziemi potrzebny jest znak krzyża. Jesteśmy wezwani do świadectwa wiary, że nasze życie ma sens w Chrystusie. - mówił abp Depo i przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w Warszawie, w czerwcu 1979 r.: „Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski - przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię.”

„Bez Chrystusa, bez tajemnicy Ducha Świętego i Jego darów, bez Kościoła nie zrozumiemy siebie.”- dodał abp Depo i wskazał na Maryję i św. Macieja Apostoła jako na wzór zjednoczenie z Chrystusem. Metropolita częstochowski zaapelował również o modlitwę o nowe powołania kapłańskie w archidiecezji częstochowskiej.

Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem.

Reklama

Obchody jubileuszu 600-lecia istnienia parafii rozpoczęły się już 5 października 2014 r., od zawierzenia Matce Bożej Różańcowej. Jednym z ważnych etapów dziękczynienia była pielgrzymka do Rzymu w dniach 18 - 25 kwietnia 2015 r., podczas której jednym z głównych punktów była modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II. Na drodze do jubileuszu parafia poświęciła się również Jezusowi Miłosiernemu.

Parafia w Kruszynie istniała już w 1415 r., ale prawdopodobnie jest starsza i jej początki sięgają połowy XIV w. Budowę obecnego kościoła pw. św. Macieja Apostoła w latach 1661-1696 fundowała rodzina Denhoffów, a konsekrował go w 1696 r. Jerzy Denhoff biskup przemyski i kanclerz wielki koronny. W 1874 r. wyremontowano i przebudowano górne kondygnacje obu wież, a w 1877 r. odrestaurowano całe wnętrze świątyni. Na terenie parafii istnieje kaplica mszalna w Lgocie Małej postawiona z inicjatywy ks. Bogdana Rogowicza przed 1996 r. W dziejach parafii jednym z jej proboszczów był znany astronom ks. Bonawentura Metler. Warto również dodać, że jedna z najsłynniejszych polskich rzeźb - Chrystus dźwigający krzyż sprzed kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie - jest kopią figury z Kruszyny.

2015-05-15 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz sanktuarium

Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła obchodziło 10-lecie istnienia. Uroczystości związane z jubileuszem odbyły się 19 czerwca najpierw w Głogowie, a następnie w samym Jakubowie, gdzie uroczystej Mszy św. polowej przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak

Uroczyste obchody 10-lecia sanktuarium w Jakubowie rozpoczęły się w kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, najstarszej głogowskiej świątyni, gdzie wszystkich przybyłych gości, m.in. księży biskupów, parlamentarzystów, władze miasta i powiatu, członków Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła, powitał proboszcz ks. kan. Rafał Zendran, który zarysował pielgrzymom historię kolegiaty. Następnym punktem programu obchodów było otwarcie wystawy „10-lecie sanktuarium św. Jakuba połączone z odtwarzaniem kultu św. Jakuba w Polsce” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Główne uroczystości odbyły się już w samym Jakubowie. Uczestniczyli w nich bp Stefan Regmunt oraz bp Adam Dyczkowski, a szczególnym gościem uroczystości był pochodzący z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Antoni Stankiewicz, emerytowany dziekan Roty Rzymskiej z Rzymu. – Na większą chwałę Bożą rozpoczynamy tu, w Jakubowie, jubileusz 10-lecia sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła. Jego pierwsze w Polsce sanktuarium ustanowione w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 20 czerwca 2007 r. rozpoczyna dziś swoje świętowanie, swój jubileusz – mówił kustosz sanktuarium ks. kan. Stanisław Czerwiński. – Dzisiaj pragniemy modlitewnie podziękować za szlak Jakubowy i za nasze sanktuarium, za wielkie dzieła duchowe, które się dokonują dzięki temu ruchowi pątniczemu. Cieszę się, że nasze sanktuarium ma w tym dziele umocnienia obecności Boga i działania Ducha Świętego swoje niekwestionowane miejsce. Chcemy wyrazić wdzięczność za miniony czas, ale również pokornie prosić o błogosławieństwo – kontynuował bp Tadeusz Lityński. Jubileuszową modlitwę prowadził i homilię wygłosił metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, który zwrócił uwagę na więzi łączące galicyjskie Santiago de Compostela w Hiszpanii i Jakubów w Zagłębiu Miedziowym. – Oba te miejsca łączy św. Jakub i noszą one na sobie znamiona duchowej wędrówki, wędrówki, która jest symbolem ludzkiego życia, bo szlaki Jakubowe to zawsze niepowtarzalna okazja, żeby spotkać się najpierw z samym sobą w głębi swego serca, z drugim człowiekiem, ale nade wszystko z Tym, który przecież o sobie mówi: „Jestem dla was drogą, prawdą i życiem” – mówił Prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35

[ TEMATY ]

Ks. Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Obojętność unicestwia dzieciństwo

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję