Reklama

Kościół

Przyjaciel Polski

Sakrę biskupią otrzymał w Polsce. Ukochał nasz kraj i nigdy nie przestał się za niego modlić. 100. rocznica wyboru Piusa XI na Stolicę Piotrową jest okazją do przypomnienia jego związków z Polską.

Niedziela Ogólnopolska 6/2022, str. 22-23

[ TEMATY ]

abp Achilles Ratti

Achilles Ratti

NAC

Nuncjusz apostolski Achilles Ratti z adiutantem Józefa Piłsudskiego

Nuncjusz apostolski Achilles Ratti z adiutantem Józefa Piłsudskiego

Achilles Ratti (1857 – 1939) święcenia kapłańskie przyjął w 1879 r. W latach 1914-18 był prefektem Biblioteki Watykańskiej. Ogromną rolę w życiu przyszłego papieża odegrała jednak jego misja dyplomatyczna w Polsce. Pełnił ją w Warszawie w latach 1918-21. 25 kwietnia 1918 r. został mianowany wizytatorem na ziemie polskie i litewskie, a następnie – nuncjuszem apostolskim w Polsce. Swoją misję w naszym kraju rozpoczął od pielgrzymki na Jasną Górę 15 sierpnia 1918 r.

Sakrę biskupią Achilles Ratti otrzymał w Polsce. Udzielił mu jej 28 października 1919 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie ówczesny arcybiskup metropolita warszawski Aleksander Kakowski. Współkonsekratorami byli: biskup kalisko-kujawski Stanisław Zdzitowiecki (urodził się na terenie dzisiejszej parafii Kamieńsk w archidiecezji częstochowskiej) i biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar – dziś święty Kościoła.

Wierny Warszawie

Określenie: „Przyjaciel Polski” związane jest przede wszystkim z faktem, że w czasie wojny polsko-bolszewickiej Achilles Ratti nie opuścił Warszawy. W 1930 r. (nr 7/16 lutego) Niedziela opublikowała tekst pt. Pius XI przyjacielem Polski. Jego autorzy przypomnieli: „Piusa XI nazywano ojcem chrzestnym naszej niepodległości. (...) Msgr Achilles Ratti pamięta ów dzień historyczny, gdy wróg stał u wrót Warszawy, dzień cudu nad Wisłą, dzień przeżyty razem z nami. Przyszły Papież w obliczu niebezpieczeństwa nie opuścił naszej stolicy, bo wierzył, iż Opatrzność nie po to wskrzesiła nasz byt niezawisły, aby po chwili znowu strącić Polskę do grobu, bo nie zwątpił o narodzie polskim i jego sile moralnej. Chwila ta najbardziej związała Polskę z dzisiejszym Papieżem...”. W tym samym artykule Niedziela przypomniała słowa, które Pius XI powiedział do jednego z polskich kapłanów: „Jestem przyjacielem Polski. Cieszę się, że zostałem mianowany Nuncjuszem w Polsce, gotów jestem tu całe życie pozostać, a nawet nie mam nic przeciwko temu, aby na waszej ziemi złożono kości i prochy moje. Ukochałem Waszą piękną Ojczyznę. Z racji Polski zostałem biskupem, w Polsce byłem konsekrowany na biskupa przez biskupów polskich. Jestem właściwie biskupem polskim”.

Reklama

Czciciel Pani Częstochowskiej

6 lutego 1922 r. Achilles Ratti został 259. papieżem i przyjął imię: Pius XI. Jako motto swojej posługi wybrał słowa: Pax Christi in regno Christi (Pokój Chrystusowy w królestwie Chrystusowym). Po wyborze na Stolicę św. Piotra skierował do Polaków znamienne słowa: „Pozdrawiam Polaków i kocham, i nadal miłować będę drogą Polskę, i modlić się za nią nie przestanę”. Był wielkim czcicielem Matki Bożej Częstochowskiej. Podarowaną mu przez biskupów polskich na zakończenie jego pracy w nuncjaturze w Warszawie kopię Cudownego Obrazu Jasnogórskiego umieścił w kaplicy letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. Powiedział wtedy: „To najmilszy dar, jaki otrzymałem od episkopatu Polski”. Umieścił tam także dwa historyczne obrazy: Obronę Jasnej Góry przed Szwedami oraz Cud nad Wisłą. Udekorowanie kaplicy zlecił polskiemu malarzowi Janowi Rosenowi. Ponadto w 1923 r. zatwierdził i rozszerzył na całą Polskę święto Matki Bożej Królowej Polski oraz wyznaczył jego datę na 3 maja. To Pius XI w 1925 r. podpisał konkordat z Polską. W tym samym roku bullą Vixdum Poloniae unitas powołał w Polsce nowe metropolie i diecezje, a w 1938 r. dokonał kanonizacji bł. Andrzeja Boboli.

Osiągnięcia pontyfikatu

Wielką zasługą Piusa XI dla Kościoła są traktaty laterańskie z 1929 r., które zapewniły suwerenność Państwu Watykańskiemu i rozwiązały tzw. kwestię rzymską. To on ustanowił święto Chrystusa Króla i zainaugurował działalność Akcji Katolickiej. Zdecydowanie potępił działania Hitlera. Wydał encyklikę Mit brennender Sorge o położeniu Kościoła katolickiego w Rzeszy Niemieckiej – 14 marca 1937 r. Zajął również zdecydowane stanowisko wobec szerzącego się komunizmu. Często podkreśla się, że jego encyklika Divini Redemptoris – o bezbożnym komunizmie z 19 marca 1937 r. wyrosła na gruncie doświadczeń zebranych w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Pius XI ogromną wagę przykładał do małżeństwa chrześcijańskiego (encyklika Casti connubii o małżeństwie chrześcijańskim – 31 grudnia 1930 r.) i chrześcijańskiego wychowania (encyklika Divini illius magistri o chrześcijańskim wychowaniu młodzieży – 31 grudnia 1929 r.). Kwestiom społecznym poświęcił encyklikę Quadragesimo anno o odnowieniu ustroju społecznego i dostosowaniu go do Prawa Ewangelicznego na 40. rocznicę encykliki Rerum novarum – 15 maja 1931 r.

Reklama

Znajomość z Niedzielą

W 1928 r. w kazaniu na zakończenie roku w katedrze częstochowskiej bp Teodor Kubina poinformował diecezję o życzliwym przyjęciu przez Piusa XI rocznika Niedzieli. Powiedział m.in.: „Ojciec Święty, któremu przedłożyłem rocznik Niedzieli, z wielką ciekawością go przeglądał, pochwalił to piękne pismo, błogosławił jego redaktora, współpracowników i czytelników i gorąco wam je polecił”. Ponadto na ręce bp. Kubiny wpłynął list gratulacyjny od papieskiego sekretarza stanu kard. Pietro Gasparriego, z datą 12 grudnia 1928 r., w którym napisał: „(...) Ojciec Święty z wdzięcznością przyjął hołd, który Ekscelencja raczył wyrazić przez ofiarowanie kompletu tygodnika diecezjalnego Niedziela z roku 1927. Jego Świątobliwość dziękuje Dyrekcji tygodnika za okazanie przywiązania synowskiego i z całego serca udziela Apostolskiego Błogosławieństwa (...)”.

Pius XI docenił również pracę redakcyjną pierwszego redaktora naczelnego Niedzieli ks. Wojciecha Mondrego, który 26 września 1931 r. za działalność wydawniczą i redakcyjną w diecezji otrzymał od niego odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”.

2022-02-01 12:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grzech nie do odpuszczenia?

2023-01-16 18:00

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

grzech

Adobe Stock

Czytelnik pyta: Co w sytuacji, kiedy ktoś popełnił grzech przeciwko Duchowi Świętemu, a nie jest tego świadomy?

Czym jest grzech przeciw Duchowi Świętemu? Powszechnie wiadomo, że jest to jedyny grzech, o którym Jezus mówi, iż nie zostanie odpuszczony. Gdyby jednak spytać, na czym on konkretnie polega, wiele osób miałoby pewnie problem z udzieleniem precyzyjnej odpowiedzi. Klauzula „nieodpuszczalności”, w połączeniu z treściowym niedookreśleniem, to doskonały pokarm dla naszych lęków. I choćby z tego powodu warto się przyjrzeć temu, co sam Pan, a za Nim Kościół, ma na myśli, mówiąc o tym grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Medytacja chrześcijańska jako forma modlitwy [zaproszenie]

2023-02-08 12:24

Archiwum organizatorów

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest medytacja chrześcijańska, albo znasz tę formę modlitwy, ale chcesz ją pogłębić, to spotkanie jest dla Ciebie, gdyż dotyczy szeroko rozumianej medytacji chrześcijańskiej.

Spotkanie zorganizowała wspólnota Pogłębiarka w Stacji Dialog – kawiarni prowadzonej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Będzie o medytacji, o rozproszeniach, czyli cała Pełnia. Po konferencji, którą wygłosi o. Grzegorz Kramer, jezuita, będzie też okazja na chwilę praktyki.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję