Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Złoty „Katolik”

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie po raz kolejny otrzymało bardzo wysokie miejsce w ogólnopolskim rankingu liceów i techników portalu edukacyjnego Perspektywy oraz odznakę „Złota Tarcza”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 5/2022, str. VI

[ TEMATY ]

katolickie liceum

Adam Szewczyk

Dyrektor liceum Michał Muszyński wraz z zastępcą Magdaleną Biskup

Dyrektor liceum Michał Muszyński wraz z zastępcą Magdaleną Biskup

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyniki ogłoszone w styczniu kolejny rok z rzędu potwierdzają wysoką pozycję „Katolika” wśród najlepszych, renomowanych szkół w Polsce i w województwie zachodniopomorskim. W plebiscycie Perspektyw szkoła zajęła 134. miejsce w Polsce, natomiast w województwie i Szczecinie miejsce 4. W rankingu olimpijskim liceum katolickie uplasowało się na 54. pozycji w kraju, a w województwie i Szczecinie jest na miejscu 2. W rankingu maturalnym szkoła zajęła 159. miejsce w Polsce, natomiast w województwie i jego stolicy miejsce 4. Szczecińskie KLO w ciągu 30 lat istnienia wyrobiła sobie rozpoznawalną markę, będącą wypadkową wysokiego poziomu nauczania, jak i wartości, którym hołduje na co dzień. Te słowa nie pozostają bez pokrycia, o czym świadczą wysokie noty wystawiane placówce przez niezależne ośrodki monitorujące poziom oświaty.

Jubileusz

KLO im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. To placówka publiczna prowadzona przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, mieszcząca się w pięknej, pochodzącej z przełomów XIX i XX wieku willi przy al. Wojska Polskiego. Jest niewielka, co przekłada się na panującą w niej kameralną atmosferę, cenioną przez kadrę pedagogiczną, pracowników szkoły oraz samych uczniów, którzy z sentymentem, po latach wracają w jej progi. Jednak nie tylko to decyduje o popularności szkoły w naszym regionie. W głównej mierze przyczynia się do tego świetne przygotowanie pedagogiczne kadry nauczycielskiej, jej zawodowe doświadczenie oraz dobra organizacja funkcjonowania placówki, która w pełni odpowiada współczesnym standardom nauczania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiemy czego chcemy

Ranking Perspektyw wskazuje na utrzymujący się wysoki poziom kształcenia, plasujący szkołę w grupie najlepszych. Ksiądz Michał Mikołajczak, prefekt szkoły i wicedyrektor szkół katolickich w Szczecinie, tak komentuje ten fakt: -Tegoroczny Ranking Perspektyw potwierdza to, czym chcemy, żeby nasze KLO było. Trzymając się wartości chrześcijańskich, stawiając na pierwszym miejscu w szkole uczniów wytyczyliśmy drogę, która doprowadziła nasze liceum po raz czwarty z rzędu do tytułu najlepszej szkoły w Szczecinie. Choć w klasyfikacji są przed nami LO XIII, LO II i LO V, to „Złotą Tarczę” mamy i my! Dziwnym wydaje nam się pomijanie w mediach tej informacji, podając jedynie najlepsze trzy szkoły w Szczecinie, a przemilczając miejsce 4., albowiem „Złota Tarcza” nie została przyznana honorowo, ale za konkretne wyniki, na które składa się trud, praca edukacyjna i wychowawcza nauczycieli oraz wysiłek uczniów. To także zasługa rodziców, którzy powierzają nam edukację swoich dzieci na tym etapie.

Reklama

Radość z wyników. Gratulacje dla zwycięzców

Ogłoszone w styczniu wyniki wspólnie komentują Maciej Muszyński – dyrektor szczecińskiego KLO oraz Magdalena Biskup – zastępca dyrektora placówki. – Rankingi, którym podlegają szkoły, służą nie tylko pozycjonowaniu placówki, ale przede wszystkim pokazują, jak duża odległość dzieli daną szkołę od szkół najlepszych w Polsce. Powinno to mobilizować szkoły do pracy i uczenia się od tych, którzy znajdują się przed nimi. Ranking Perspektyw uwzględnia nie tylko wyniki maturalne, które uczniowie danej szkoły uzyskują z przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, ale także liczbę uczniów przystępujących do egzaminu rozszerzonego w stosunku do liczby wszystkich uczniów zdających maturę w danej szkole w danym roczniku. Ranking, co nie jest bez znaczenia, uwzględnia również pracę z uczniami, którzy chcą dodatkowo rozwijać swoje zainteresowani, czyli z tymi, którzy osiągają sukcesy w olimpiadach. Wynik rankingowy zależy więc od pracy z każdym uczniem – tym, który mimo braków chce zdawać maturę na poziomie rozszerzonym, jak i tym, który wykazuje wybitne uzdolnienia w którejś z dziedzin nauki. W Szczecinie funkcjonuje wiele bardzo dobrych liceów. Cztery spośród nich to Złote Szkoły rankingu Perspektyw 2022. Gratulujemy szkołom, które znalazły się przed nami – XIII LO, II LO, V LO – są dla nas inspiracją i motywują nas do pracy nad tym, co możemy jeszcze poprawić. Niewątpliwie dużym sukcesem naszego liceum, jest zajęcie w Szczecinie 2. miejsca w rankingu olimpijskim, na co składa się wysiłek wyjątkowej młodzieży, która trafia do naszej szkoły i niezwykłych nauczycieli, którzy poświęcają swój czas i pasję na pracę z uczniami. „Rankingowanie”, czy chcemy czy nie, mobilizuje wszystkich do pracy, której efektem jest lepsze przygotowanie młodzieży do podjęcia nauki na wymarzonych kierunkach studiów.

Reklama

Cieszymy się z naszego sukcesu. Tym bardziej, że jest to wynik, który powtarza się regularnie od kilku lat. Tytuł Złotej Szkoły jest dużym wyróżnieniem.

Uczniowie komentują

Aktualne wyniki rankingu Perspektyw nie pozostały bez echa wśród uczniów „Katolika”. Magda Możejko, uczennica 3 klasy zaznacza, jak pozytywnie na osiąganie dobrych rezultatów w nauce wpływa świetna współpraca nauczycieli z uczniami oraz krzewienie w szkolnej codzienności wartości chrześcijańskich: – Uczniowie zdają sobie sprawę z poziomu nauczania w naszej szkole. Jesteśmy dumni, że nasz wysiłek znajduje odzwierciedlenie w rankingach i opiniach społecznych. Wspólna praca uczniów i nauczycieli przynosi wspaniałe efekty. Oni wlewają w nas wiedzę, którą my przekuwamy w osiągnięcia, czym może poszczycić się szkoła. Widać wspólne poświęcenie w drodze na szczyty. Cieszy nas perspektywa, jak wiele różnych dróg możemy obrać po zakończeniu nauki w naszej szkole. Liceum nie tylko otwiera mnogość możliwości, ale wpaja nam również wartości, które czynią nas lepszymi. Jesteśmy wdzięczni, że nasza wspólna praca umożliwia nam osiąganie licznych sukcesów.

Uczeń 1 klasy Jakub Dołęga także dostrzega, jak cenna jest czytelna platforma współpracy między nauczycielami i uczniami, ułatwiająca podjęcie decyzji dotyczących przyszłości zawodowej: – Nie każdy uczeń liceum ma od początku sprecyzowane, czym chce się zająć w przyszłości, jednak bogata oferta szkoły pozwala znaleźć kierunek, w którym będziemy czuć się najlepiej. Wierzę, i już z perspektywy krótkiego czasu nauki w tych murach wiem, że nauczyciele rozbudzą w nas pasję i będziemy próbowali iść w kierunku, który nam wskażą, że pozwolą zauważyć realne możliwości odnalezienia się w dorosłym życiu. Moja szkoła to przede wszystkim miejsce, w którym pielęgnowane są ważne dla człowieka wartości. Większość z nas ma w sobie wiarę w Tego, który stworzył ten świat. A jeśli jej nie ma, to nosi w sobie przekonanie, że w tym miejscu, bardziej niż w innym, tego doświadczy. Wierzymy, że patron szkoły św. Maksymilian Maria Kolbe czuwa nad nami, czujemy Jego orędownictwo. Wybierając tę szkołę sugerowałem się przede wszystkim jej poziomem i rankingami, a po ostatnio opublikowanym, zdecydowanie podtrzymuję opinię, że jest to szkoła jedna z najlepszych. Wielu z nas uczestniczy w rozmaitych olimpiadach i konkursach. To, że w naszej szkole nauczyciele bardzo profesjonalnie do nich przygotowują, ma odzwierciedlenie w rankingu Perspektyw. Pojęcie „jedna z najlepszych” przejawia się nie tylko w wysokim poziomie nauczania. Wpływa też na to ciepła atmosfera, która panuje w szkole. Dyrekcja, nauczyciele, pedagodzy, tworzą grono ludzi z sercem na dłoni, dla których najważniejsze jest dobro ucznia. Pracownicy, którzy swoją postawą ubogacają wartość szkoły, są zawsze gotowi aby pomóc i stoją na straży tego, co zawiera w sobie określenie „szkoła katolicka”. Nie ma tutaj przysłowiowego „wyścigu szczurów”, niezdrowej rywalizacji, mimo to chcemy się uczyć i sięgać po najwyższe nagrody. Obok nauki cenimy sobie przede wszystkim relacje międzyludzkie, przejawiające się w codziennych, pięknych spotkaniach z drugim człowiekiem, zarówno z rówieśnikiem, jak i dorosłym. Chcę wierzyć, że po ukończeniu „Katolika” każdy z absolwentów będzie kierował się w życiu pięknymi wartościami, będzie umiał czynić dobro, ponieważ tego doświadczamy i tego uczymy się tutaj na co dzień.

Poprzeczka poziomu nauczania w szkołach średnich ustawiona jest wysoko. Wytrwałość, praca i determinacja pozwala jednak zbliżyć się do niej na tyle, by móc ją w efekcie przeskoczyć, czego szczecińskiemu „Katolikowi” z serca życzymy!

2022-01-25 11:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złota Tarcza dla „Katolika”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 7/2021, str. I

[ TEMATY ]

katolickie liceum

Adam Szewczyk

Szczeciński „Katolik” kształci młodzież już od 30 lat

Szczeciński „Katolik” kształci młodzież już od 30 lat

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Marii Kolbego zdobyło Złotą Tarczę Perspektyw.

Już po raz trzeci uhonorowano nas Złotą Tarczą w rankingu miesięcznika Perspektywy dla szkół ponadpodstawowych – mówi Magdalena Biskup, zastępca dyrektora szczecińskiego „Katolika”. – Szkoła już tradycyjnie uplasowała się na czwartym miejscu w Szczecinie i na piątym w województwie. W Polsce zajęliśmy 175. pozycję. Powodem do radości jest wynik w rankingu olimpijskim. Uplasowaliśmy się na 39. miejscu w kraju, a w Szczecinie na drugiej pozycji wśród liceów ogólnokształcących. Każdy uczeń naszej szkoły, który chce osiągnąć coś więcej niż tylko zdanie matury, może liczyć na pomoc i zaangażowanie ze strony nauczycieli. Pozycja szkoły to wynik pracy uczniów i ich pedagogów. W imieniu dyrekcji serdecznie gratuluję tego wyniku uczniom, rodzicom, a w szczególności nauczycielom. Dziękuję za ich zaangażowanie, pasję i trud, który wkładają w wypełnianie swoich codziennych obowiązków. Życzę nam wszystkim umiejętności cieszenia się z osiąganych sukcesów i zapału do dalszej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Organizatorem wydarzenia jest katolickie przedszkole Lupikowo przy współpracy parafii św. Trójcy na wrocławskich Krzykach. Przegląd ma charakter ewangelizacyjny i integracyjny – nie ma rywalizacji, jest za to wspólny śpiew na chwałę Bogu. W tym roku wzięło w nim udział 80 dzieci z wrocławskich przedszkoli i jedna śpiewająca wspólnie rodzina. – Cecyliada to wydarzenie, które od lat gromadzi najmłodszych członków Kościoła, z czego jesteśmy bardzo dumni. Cieszymy się, że właśnie poprzez tę inicjatywę możemy zachęcać dzieci do wielbienie Boga i uświęcania się poprzez muzykę – mówi Aleksandra Nykiel, dyrektor przedszkola Lupikowo. Podkreśla, że co roku nie brakuje zgłoszeń, a kolejne edycje pokazują potrzebę takich wydarzeń. – Muzyka pięknie potrafi kształtować wrażliwość religijną, patriotyczną, ale też wrażliwość na drugiego człowieka. Śpiew pomaga doświadczyć i opowiadać o miłości Boga, a takie wydarzenia uczą też, jak na tę miłość odpowiadać – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję