Reklama

Niedziela Legnicka

Pastorałki z rodziną Pospieszalskich

W krzeszowskiej bazylice miał miejsce niezwykły koncert kolęd. W tym wyjątkowym wydarzeniu wystąpiły dwa pokolenia artystów, które tworzą kilkunastoosobowy zespół.

Niedziela legnicka 5/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Pospieszalscy

Koncert Kolęd i Pastorałek

EPB

Tym razem w Krzeszowie zagościła muzyczna rodzina

Tym razem w Krzeszowie zagościła muzyczna rodzina

To nie pierwsze gwiazdy sceny muzycznej, które wystąpiły w Krzeszowie. Po wielkim koncercie bożonarodzeniowym zespołu Golec uOrkiestra, który odbył się w 2019 r., po przerwie pandemicznej, Europejska Perła Baroku zorganizowała kolejne wielkie wydarzenie tym razem z udziałem muzycznej rodziny Pospieszalskich – pochodzącej z Częstochowy.

15 stycznia podczas dwugodzinnego koncertu składającego się z autorskich opracowań polskich kolęd i pastorałek, uczestnicy usłyszeli niekonwencjonalne aranżacje i nowoczesne brzmienia.

Liderem grupy jest Jan Pospieszalski, który swój pierwszy zespół muzyczny „Niedzielna Szkółka Ojca Stanisława” założył w liceum. Po ukończeniu szkoły muzycznej grał na kontrabasie w zespołach jazzowych. W 1976 r. zastąpił Ryszarda Kaczmarka w grupie Czerwone Gitary (gitara basowa). Od 1980 r. współpracował z duetem fortepianowym Marek i Wacek. W połowie lat 80. XX wieku grał w Woo Boo Doo. Po jego rozpadzie – od 1986 do 1998 – był basistą i menedżerem Voo Voo. W 1993 r. wydał z rodziną autorskie opracowanie kolęd – Kolędy Pospieszalskich. Siedem lat później ukazała się druga część wydawnictwa, a w 2003 r. swoją premierę miał album Najcieplejsze Święta. Pospieszalski skomponował i nagrał z polskimi wokalistami płytę Osiem Błogosławieństw, wydaną z okazji wizyty papieża św. Jana Pawła II w Polsce. Jest autorem zbioru 60 piosenek dla potrzeb kształcenia początkowego. Skomponował wiele piosenek religijnych, tworzy również muzykę filmową.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Braterstwo muzyki i krwi

W kościele św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Andrychowie, 23 stycznia, kolędowała rodzina Pospieszalskich.

Muzycy zagrali materiał bożonarodzeniowy, który był m.in. emitowany na antenie polskiej telewizji. Ich występ wsparł swym śpiewem Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. W rolę konferansjera wcielił się nestor rodu, Jan Pospieszalski, znany z programu „Warto rozmawiać”, a w latach 1976-1980 z występów w „Czerwonych gitarach”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję