Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Siostra na medal

Uroczystość Objawienia Pańskiego przeżywaliśmy także jako Światowy Dzień Misyjny Dzieci.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Misyjny

Archiwum ks. Andrzeja Łuszcza

S. Samuela Prajsnar (w środku) uhonorowana za pomoc modlitewną i duchową

S. Samuela Prajsnar (w środku) uhonorowana za pomoc modlitewną i duchową

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie to przypomina nam na nowo o kolędowaniu misyjnym. W tę inicjatywę, w której to dzieci pomagają dzieciom w innych krajach, włączają się głównie członkowie kół misyjnych. Tych w naszej diecezji jest kilkanaście.

To właśnie święto Trzech Króli jest momentem oficjalnego posłania „małych misjonarzy” z kolędą. Odwiedzają oni mieszkańców swoich miejscowości, przedstawiają jasełka, szerzą ideę misyjną i otwierają serca swoje i innych na potrzeby misji. W tym roku, ze względu na pandemię, wszystkie grupy kolędnicze, pragnące wesprzeć potrzebujące dzieci w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie przygotowują jasełka w swoich w parafiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Imponujące wyniki

Inicjatywa kolędowania misyjnego w diecezji każdego roku wypada imponująco – podkreśla ks. Andrzej Łuszcz, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Przykładem jest 2020 r., kiedy to kolędnicy w naszej diecezji uzbierali łącznie ponad 40 tys. zł. z przeznaczeniem na potrzeby dzieci mieszkających w Amazonii.

Reklama

Od blisko 20 lat w kolędowanie włącza się koło misyjne z Tarnogrodu. Właśnie tam udaje się uzbierać najwięcej środków w całej diecezji. To efekt zaangażowania dzieci oraz opiekunki koła, s. Samueli Prajsnar, serafitki. Jej wieloletnią aktywność na rzecz pomocy misjom i misjonarzom dostrzeżono w skali kraju. Na Jasnej Górze w październiku 2021 r. Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji po raz piąty wręczyła medale Benemerenti in Opere Evangelizationis. Przyznano je 15 osobom, wspólnotom i instytucjom najbardziej zasłużonym dla ewangelizacyjnego dzieła Kościoła. Wśród laureatów odznaczenia, przyznawanego w jednej z czterech kategorii, znalazła się także s. Samuela, uhonorowana za „pomoc modlitewną i duchową”. Medal wręczył Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur.

Wspólne dzieło

Odznaczenie medalem Benemerenti (łać. dobrze zasłużonemu) to dowód uznania dla działalności siostry, przepełnionej duchem i gorliwością misyjną. Siostra Samuela pracując w Tarnogrodzie animuje różnorodne akcje misyjne (m.in. „Kolędnicy misyjni”, loterie), utrzymuje kontakty, organizuje spotkania z misjonarzami. Siostra podkreśla, że odznaczenie to efekt aktywności wielu osób. – To wyróżnienie jest wspólnym dziełem wszystkich, którzy bezinteresownie zaangażowali się w różne formy niesienia pomocy misjom: modlitwa, ofiarowanie cierpienia, kolędowanie misyjne, jasełka misyjne, ciągłe uwrażliwianie na potrzeby misji, przybliżanie warunków życia w krajach objętych misjami i zachęcanie do udziału w różnych akcjach. To pomoc nauczycieli, uczniów i ich rodziców, a przede wszystkim ofiarodawców – parafian z Tarnogrodu – zaznacza laureatka.

Siostra Samuela dostrzega także ciągłą potrzebę pomocy misjom. – Wszyscy misjonarze bardzo czekają na naszą modlitwę i wsparcie. Dlatego nie ustawajmy w pomysłach jak pomagać misjom, i jak je wspierać. Każda forma pomocy, ofiara, wyrzeczenie, są wielkim skarbem, który się pomnaża – dodaje.

Medal Benemerenti in Opere Evangelizationis to honorowe odznaczenie ustanowione w 1832 r. przez papieża Grzegorza XVI. Przyznaje się go za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego.

Składamy s. Samueli gratulacje z otrzymania tak wyjątkowego wyróżnienia i życzymy niegasnącego zapału misyjnego oraz Bożego błogosławieństwa w dalszej działalności na rzecz misji.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych: misja Kościoła będzie przynosiła owoce, gdy będzie wynikała z jedności

[ TEMATY ]

Kościół

Światowy Dzień Misyjny

Karol Porwich/Niedziela

Misja Kościoła będzie bardziej sprawna i przynosiła owoce, kiedy będzie wynikała z jedności - powiedział ks. Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, odnosząc się do przyszłorocznego Światowego Dnia Misyjnego, który będzie przebiegał pod hasłem: „Jedno w Chrystusie, zjednoczeni w misji".

Ks. Będziński wyraził radość z opublikowanego już orędzia papieskiego z okazji Światowego Dnia Misyjnego.Stwierdził, że hasło „Jedno w Chrystusie, zjednoczeni w misji" mocno koresponduje z hasłem błogosławionego Pawła Manny, założyciela Papieskiej Unii Misyjnej, który mówił cały Kościół dla całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Św. Katarzyna Szwedzka, zakonnica

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

Św. Katarzyna Szwedzka

Św. Katarzyna Szwedzka
CZYTAJ DALEJ

Papież: wstrzymajcie ogień, niech władze pracują na rzecz pokoju!

2026-03-24 22:13

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV wygłosił we wtorek wieczorem krótkie oświadczenie dla dziennikarzy w Castel Gandolfo, ponawiając apel o działania na rzecz pokoju, nie przy użyciu broni. Papież potępił rosnącą nienawiść, przemoc i z ubolewaniem mówił o rosnącej liczbie ofiar śmiertelnych.

Należy doprowadzić do zawieszenia broni, działać „na rzecz pokoju, ale nie przy użyciu broni”, lecz „poprzez dialog, szukając naprawdę rozwiązania dla wszystkich” - o to zaapelował ponownie Papież Leon XIV w krótkim oświadczeniu, wygłoszonym wieczorem w Castel Gandolfo. Leon XIV zwrócił się do grupy dziennikarzy, czekających przez Villą Barberini, gdzie tradycyjnie spędził wtorek - swój dzień odpoczynku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję