Reklama

Niedziela Kielecka

Popłynęło wiele dobra

Sporo działo się w parafii Narodzenia NMP w Piekoszowie w Adwencie. Młodzieżowa wspólnota „Effatha” wsparła akcję charytatywną „Paczuszka dla Maluszka” i koordynowała ją do świąt.

2022-01-04 18:35

Niedziela kielecka 2/2022, str. VI

[ TEMATY ]

wspólnota Effatha

Archiwum

Uczniowie zbierali artykuły pielęgnacyjne, ubranka i produkty spożywcze dla niemowląt. Dzięki takiemu zaangażowaniu do potrzebujących matek spodziewających się dziecka i maluchów – podopiecznych Ośrodka dla Samotnych Matek i Ofiar Przemocy w Wiernej dotarła konkretna pomoc.

Akcja polegała na zabraniu symbolicznej bombki z choinek, ustawionych w sanktuarium w bocznej nawie oraz w szkole. W zamian za bombkę każdy przynosił jakiś produkt, bądź produkty wymienione na liście. Zbiórka odbywała się w parafii i w Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie, a odzew na nią był bardzo duży. – Dary spływały przez cały okres Adwentu. Dzwonili ludzie, którzy oferowali pomoc bezpośrednio i zawozili dary do Ośrodka. Oprócz potrzebnych artykułów, trafiały się foteliki dla niemowląt, ubranka, akcesoria. Było ich na tyle dużo, że zdecydowaliśmy wspólnie z młodzieżą, aby cześć przekazać potrzebującym rodzinom z małymi dziećmi z naszej parafii – mówi ks. Karol Rasała, opiekun wspólnoty. Chwali młodzież i jest wdzięczny za ich pracę. „Effatha” działa w parafii od 11 września ub.r. Młodzi spotykają się albo działają zdalnie. Były już warsztaty o wolontariacie, dyskusja o uczestnictwie młodych w Synodzie, budząca ich odpowiedzialność za Kościół. Część spotkań z racji pandemii odbywa się w trybie on-line. Ma to też dobre strony, bo zdarza się, że dołączają osoby spoza parafii, np. z Wrocławia. Na co dzień we wspólnocie działa 35 osób – kandydaci do bierzmowania oraz młodzież licealna. Ale sympatyzuje z grupą dużo więcej, co widać w czasie spotkań on-line – opowiada.

Choinka od najmłodszych dla Maleńkiego

Reklama

Dzieci również miały swój udział w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. W sanktuarium można podziwiać choinki z konkursowymi ozdobami wykonanymi samodzielnie przez nie. Konkurs organizuje co roku ks. wikariusz Szymon Usarz. Spłynęło dużo pięknych prac. Widać było pomysłowość i kreatywność dzieci, które włożyły w ich wykonanie wiele serca i zaangażowania. Prace powstawały w różnorodnych technikach plastycznych. Konkurs został podsumowany i, co ważne, każde dziecko otrzymało nagrodę. W ferie po raz kolejny dzieci i młodzież z parafii wyjadą z ks. Usarzem i opiekunami na zimowy upragniony wypoczynek.

Kolejne remonty zakończone

Kustosz sanktuarium ks. Zygmunt Kwieciński jest wdzięczny księżom wikariuszom i parafianom za dobro, które jest udziałem całej wspólnoty. Pod koniec grudnia w sanktuarium w Piekoszowie zakończono kolejne prace, które udało się wykonać dzięki ofiarności parafian i dotacji w wysokości 125 tys. zł z gminy. Proboszcz dziękuje także wójtowi gminy Piekoszów Zbigniewowi Piątkowi oraz radnym gminy za pozytywne zaopiniowanie prośby o dotację – wsparcie projektu na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w sakralnym obiekcie, gdzie od pokoleń czczony jest wizerunek Matki Bożej Piekoszowskiej. Prace trwają od 11 lat. W ubiegłych latach wymieniono m.in. dach na sanktuarium i wykonano nową elewację.

O tym, jak wyglądały fragmenty świątyni przed remontem i jak wyglądają obecnie, można dowiedzieć się dzięki wystawie fotografii. Celem ostatnich podjętych inwestycji było doszczelnienie kościoła i zniwelowanie utraty ciepła. Ze środków wyremontowano chór, podłogi, wymieniono sześć okien i siedmioro drzwi. Prace objęły również wieżę. Ksiądz Kwieciński cieszy się ze zrealizowanych prac. – Wszystkie te remonty zmierzają do przygotowania kościoła na wykonanie ogrzewania, które jest poważnym zamierzeniem na przyszłość – wyjaśnia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia miłości

Niedziela toruńska 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

Grudziądz

wspólnota Effatha

Małgorzata Borkowska

Modlitwę śpiewem prowadziła wspólnota Effatha

Modlitwę śpiewem prowadziła wspólnota Effatha

Czy w Eucharystii widzisz historię miłości? Co oznacza wypełnianie przykazań? – takie pytania postawili sobie młodzi z Grudziądza.

We wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona polskich dzieci i młodzieży, 18 września, grudziądzka młodzież rozpoczęła kolejny cykl comiesięcznych spotkań Pokolenie JPII. Młodzi zgromadzili się w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu. Konferencję Bóg jest miłością wygłosił ks. Sławomir Sobierajski, wikariusz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?

Niedziela Ogólnopolska 3/2021, str. VII

[ TEMATY ]

kolędy

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Zastanawiam się, dlaczego w polskich kościołach śpiewa się kolędy do początku lutego, skoro liturgicznie okres Bożego Narodzenia już się zakończył. Z góry dziękuję za odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Arborelius: pandemia otworzyła Szwedów na Ewangelię

2022-01-20 18:00

[ TEMATY ]

Ewangelia

Szwecja

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

Pandemia sprawiła, że nawet w społeczeństwie tak zsekularyzowanym jak w Szwecji, ludzie zaczęli się otwierać na Ewangelię, na podstawowe pytania o sens życia, cierpienia i śmierci. Wskazuje na to kard. Anders Arborelius, katolicki biskup Sztokholmu. Przyznaje on, że dla Kościoła jest to niespodziewana szansa dla ewangelizacji.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim zauważa, że pandemia otworzyła też nowe pole do ekumenicznej współpracy. Wszystkie chrześcijańskie wyznania wspólnie podejmowały negocjacje z władzami w sprawie drastycznych obostrzeń sanitarnych w miejscach kultu. Chrześcijanie razem starają się też nieść pomoc ofiarom pandemii i to nie tylko materialną, lecz również duchową. Kard. Arborelius przyznaje, że w tym roku ze względu na koronawirusa nie ma wielkich zgromadzeń ekumenicznych podczas trwającego obecnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Większa jest natomiast współpraca na szczeblu lokalnym i na polu ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję