Reklama

Niedziela Kielecka

Rok pod znakiem Synodu

Rozpoczęty przez papieża Franciszka w Kościele Synod ma budzić podmiotowość i tożsamość chrześcijan w dzisiejszym świecie. Parafialne zespoły synodalne są wielką szansą, aby nasze parafie stały się bardziej miejscem spotkania i doświadczenia wiary.

2022-01-04 18:35

Niedziela kielecka 2/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

synod2021

Archiwum parafii

W czasie rozmów poruszano również kwestię powołań. Prymicje ks. Dawida Dzienniaka

W czasie rozmów poruszano również kwestię powołań. Prymicje ks. Dawida Dzienniaka

Synod jest nowym doświadczeniem dla wspólnot parafialnych. My znamy Kościół scentralizowany, a dokument o Synodzie podkreśla, że synodalność jest drogą Kościoła XXI wieku. Różne są zapatrywania na Synod. Widoczne są dwie postawy co do reformy w Kościele. Część osób twierdzi, że należy wprowadzić wszystko, co jest ze świata, inni – na przeciwnym biegunie – każdą próbę zmiany traktują jako atak na wiarę katolicką. Musimy jednak zrozumieć, że w tej reformie kluczowa jest troska o Kościół – mówi ks. dr hab. Jarosław Czerkawski, koordynujący prace diecezjalnego zespołu synodalnego. Dlatego – wyjaśnia – Synod ma się odbywać w duchu prawdy, a nie jedynie krytyki. – Mocno liczymy na pomoc Ducha Świętego. Każde spotkanie ma się rozpoczynać modlitwą do Niego. W pierwszym rzędzie należy wsłuchiwać się w głos ludu Bożego, tych którzy są zaangażowani w życie wspólnoty, ale również zabiegać i zachęcać ludzi z peryferii Kościoła. Ten ich głos jest ważny. Trzeba wysłuchać, próbować zrozumieć ich powody odejścia od praktyk religijnych czy utraty wiary. Mamy szansę zainteresować się i przyciągnąć te osoby do wspólnoty Kościoła – tłumaczy.

Wartość spotkania i dialogu

Niektóre parafie mają już pierwsze synodalne doświadczenia. Kroczyce, Nakło i Pradła z racji bliskości położenia i podobnej specyfiki utworzyły wspólnie liczący 20 osób zespół synodalny z reprezentantów trzech parafii, w wieku od 25 do 75 lat. Są w nim małżeństwa, osoby samotne, młodzież, osoba konsekrowana. Spotykali się w trzech parafiach, w lutym na zakończenie prac powstaną wnioski.

Reklama

Ksiądz Jacek Iwan z Nakła zauważa, że były to interesujące i owocne rozmowy, prowadzone w oparciu o specjalnie przygotowany program. – Jako księża staraliśmy się towarzyszyć zespołowi i wsłuchiwać się w jego głos. Wybrzmiały zwłaszcza tematy związane z liturgią. Zespół synodalny zwracał uwagę na świętość liturgii i jej wagę w życiu chrześcijanina, stąd wyrażał troskę o celebrację i chęć włączenia się w liturgię poprzez czytanie słowa Bożego. Pojawiła się sugestia potrzeby katechez dla dorosłych, które umożliwiałyby odkrywanie bogactwa Eucharystii, rozumienia znaków w liturgii, gestów wykonywanych przez kapłana. Uczestnicy mówili również o potrzebie Mszy św. z udziałem dzieci, tak aby mogły wzrastać w wierze. Wskazywali na istotę postu eucharystycznego. Mocno też zaakcentowana została troska o dostęp do kościoła w czasie pandemii. Okazało się, że dla wielu osób zamykanie kościołów w pandemii, limity i ograniczenia były ciężkim i często niezrozumiałym doświadczeniem. Jakie nadzieje ks. Iwan wiąże dla parafii w związku z pracą zespołu? Podkreśla, że same rozmowy były wartością. Spodziewa się większej odwagi w działaniu i zaangażowania się parafian w życie Kościoła i parafii.

Dziekan, ks. Zbigniew Krzyszkowski, proboszcz parafii Kroczyce, mówi o pozytywnym doświadczeniu, o dobrym czasie, który dał przestrzeń do wsłuchania się w głos parafian, poznania ich zapatrywania na wiele spraw. – Dużo rozmawialiśmy o liturgii, Eucharystii, którą powinien żyć chrześcijanin. Padła też propozycja częstszego organizowania Mszy św. o Duchu Świętym, która rozpoczynała każde nasze spotkanie. Takie już są organizowane. Odnośnie do nas kapłanów zaakcentowano pragnienie wiernych byśmy byli przede wszystkim ekspertami od spraw duchowych. A to wszystko wychodzi właśnie na Eucharystii – mówi.

Słuchanie i wzajemne umacnianie się w wierze

Kolejne parafie wystartowały z pracami jeszcze przed zakończeniem roku. Niektórzy mówią, że wyczuwa się większe ożywienie w Kościele, powiew Ducha Świętego. – To bycie razem i słuchanie się nawzajem z pewnością będzie budować i umacniać w wierze wiernych świeckich i duszpasterzy. Zintegruje wspólnotę parafii i stworzy okazję wzięcia odpowiedzialności wszystkich bez wyjątku za duszpasterstwo. Wszyscy ochrzczeni w działalności zbawczej Kościoła mają wzajemnie się uzupełniać i przyczyniać się do powodzenia misji Kościoła w świecie – wyjaśnia ks. Marcin Rokita – koordynator parafialnych zespołów synodalnych i wykładowca teologii pastoralnej. Udziela również kilku wskazówek. Na stronie synodkielce.pl są do pobrania gotowe scenariusze spotkań zespołów synodalnych. Przewidzianych jest 10 spotkań, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ramach jednego spotkania omówić dwa tematy. Dobrze jest, gdy jeden z uczestników spotkania, niekoniecznie osoba duchowna, zrobi krótkie wprowadzenie do omawianego tematu. W spotkaniach grup parafialnych istotne jest, aby słuchając siebie kierować się zasadami komunii, uczestnictwa i misji, które inspirują drogę synodalną. Należy bardzo uważnie słuchać innych, starać się dobrze zrozumieć myśli i uczucia drugiego, unikać równoczesnego mówienia z innymi, pozwolić każdemu wypowiedzieć się do końca, ale i trzymać się ustalonego czasu, unikać ogólników, nie oceniać drugiego.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod o synodalności rozpoczęty

Można by powiedzieć, że hasło synodu średnio porywa albo jest wręcz nieporywające. PR-owcy pewnie mocno kręciliby na nie nosem, co tylko dowodzi, że nie o PR-owskie sztuczki papieżowi chodzi, a rozpoczęty właśnie synod nie jest drogą do poprawy wizerunku Kościoła. Chodzi o jego misję, którą jest przyciągnięcie wszystkich do Chrystusa, bez prozelityzmu.

Przypomnijmy, że pierwotnie XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów miało się odbyć w utrwalonej, znanej wszystkim formie. Nagle, z woli papieża, nastąpiły zmiany. Początkowo nikt nie wiedział, co mają one oznaczać. W Kościołach lokalnych, także w Polsce, czekano na konkrety. Niepewności nie rozwiały ani wrześniowe enuncjacje Watykanu, ani przygotowanie materiałów pomocniczych. Wszyscy czekali na głos Franciszka, który jako pasterz Kościoła lokalnego – rzymskiego – i Kościoła powszechnego miał rozpocząć synod. Wszyscy liczyli na to, że sytuacja się rozjaśni.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież: szacunek dla godności pracy idzie w parze z jej jakością

2022-01-20 17:30

[ TEMATY ]

papież

praca

godność

Papież przyjął na audiencji przedstawicieli włoskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Budowlanych. Podzielił się z nimi chrześcijańską interpretacją wartości, które powinny nadawać kierunek ich codziennej pracy. Należą do nich konkurencja i przejrzystość, odpowiedzialność i zrównoważony rozwój oraz etyka, przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że sam Jezus posługiwał się często metaforą budowli, aby przekazać swoje przesłanie. W jego przepowiadaniu, prawdziwie wierzącym jest ten, kto nie tylko zewnętrznie prezentuje się jako chrześcijanin, ale jego czyny i postawy świadczą o tym, że jest nim prawdziwie. Chodzi o spójność w działaniu, która sprawia, że buduje on dom swojego życia nie tylko w chwilach pomyślnych, ale również pośród przeciwności. Oznacza to, że wiara nie chroni nas przed „złą pogodą”, ale w połączeniu z dobrymi czynami umacnia nas i czyni zdolnymi do przeciwstawienia się jej. Należy zachowywać i codziennie wcielać wartości, które inspirowane są duchem Ewangelii. Franciszek dotknął najpierw tematu konkurencji i przejrzystości.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję