Reklama

Niedziela Kielecka

Sposób na bierzmowanych

Weekendowe rekolekcje w Skorzeszycach dla grupy ponad sześćdziesięciu kandydatów do bierzmowania z parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach okazały się wyjątkowym czasem. Młodzież już pyta o następny wyjazd.

Niedziela kielecka 50/2021, str. VI

[ TEMATY ]

konferencje

sakrament bierzmowania

Arch.

Z młodzieżą spotkał się ks. prał. Andrzej Kaszycki

Z młodzieżą spotkał się ks. prał. Andrzej Kaszycki

Jako ksiądz i katecheta widzę, że po rekolekcjach inaczej się pracuje z młodymi. Mam przekonanie, że wspólne przebywanie, modlitwa, praca w grupach, doświadczenie wspólnoty, jakie daliśmy młodzieży, wpłynęły na zbudowanie u nich pozytywnego obrazu kapłana i Kościoła, odmiennego od lansowanego w mediach społecznościowych, z którym się stykają – powiedział koordynator rekolekcji i opiekun bierzmowanych ks. dr Paweł Samiczak.

Różna jest motywacja młodych przystępujących do bierzmowania. Ale w trakcie przygotowań wiele może się zmienić. Szansą są rekolekcje wyjazdowe i spotkania, które budują autentyczne relacje – tłumaczy.

Pantomima i warsztaty o uzależnieniach

Bardzo cenne były warsztaty o uzależnieniach , które poprowadziła psycholog Magdalena Delipacy. Uświadamiała ona młodzież na temat różnego rodzaju zagrożeń związanych z uzależnieniami od urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych. Problem istnieje nie od dziś, a pandemia i izolacja jeszcze bardziej go zaostrzyły. Widać, jak nadmierne bodźce, którymi są bombardowani ze smartfonów i gier obniżają koncentrację i uwagę u dzieci i młodzieży. Warto z nimi o tym rozmawiać.

Reklama

Dynamiki, pantomimy, scenki pomagały pobudzać u młodych refleksje na temat życia i wiary. Początkowo, zwłaszcza chłopakom, dość trudno było przełamać się, pokazać swoje emocje, ale praca z dynamikami, oswoiła ich, co dało zaskakujące efekty w czasie zabawy w kalambury – opowiada ks. Samiczak. Razem z ks. Pawłem rekolekcje prowadziła grupa siedmiu animatorów w wieku od 15 do 40 lat. W każdym tygodniu prowadzą oni wyznaczone grupy kandydatów i pracują w z uczestnikami w oparciu o specjalny program dla bierzmowanych.

– Młodzi pochodzą z dwóch szkół podstawowych, nie znają się dobrze. Zależało mi na tym, aby mogli się ze sobą poznać i zintegrować – mówi.

Aby mogli wzrastać w wierze

Ksiądz Paweł chciałby, aby bierzmowani po przyjęciu sakramentu mogli zakotwiczyć się w jakichś grupach parafialnych (a tych nie brakuje – oaza młodzieży, ministranci, KSM), aby mogli być wśród fajnych ludzi i uczestniczyć w formacji. Pewnie nie wszyscy wstąpią do wspólnot, ale być może część będzie zainteresowana. Ważne, aby to doświadczenie, które w nich zostało zasiane, zakiełkowało i mogło wzrastać, aby nie uciekali z Kościoła.

Do różańca i do tańca

Młodych w Skorzeszycach odwiedził proboszcz ks. prał. Andrzej Kaszycki, doświadczony katecheta, rekolekcjonista, twórca ogólnopolskiej podstawy programowej do katechezy w 1999 r. Z tego programu korzystała cała Polska. Przed laty opracował i prowadził nowatorską metodą rekolekcje dla maturzystów całej diecezji, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Powstał również program dla bierzmowanych w oparciu o spotkania w grupach i zrodziły się rekolekcje dla bierzmowanych, na których osobiście wygłosił wiele konferencji do młodych. – Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania z młodymi i ze wspólnej modlitwy. Chciałem im pokazać, że proboszcz jest blisko nich, jest takim księdzem i do różańca, i do tańca. Do Skorzeszyc przywiozłem, jak zwykle, gitarę. Było więc wspólne śpiewanie i dużo humoru, ale i poważna konferencja. Mamy pozytywne sygnały od uczestników, pytają kiedy następny taki wyjazd, dzwonią również rodzice dziękując za dobrą pracę księży i animatorów. Pandemia wyhamowała wiele wyjazdowych inicjatyw rekolekcyjnych. Po efektach tego spotkania widać jak bardzo młodzież potrzebuje takiego czasu. Warto do nich wracać – powiedział Niedzieli ks. prał. Kaszycki.

2021-12-07 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsza decyzja

Kandydaci do bierzmowania ze Skoczowa przyjęli Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela.

Tuż przed wakacjami młodzież z parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania uczestniczyła w kursie Eureka, który odbywa się tutaj już od 6 lat. – To forma rekolekcji, których autorem jest Szkoła Nowej Ewangelizacji Zacheusz z Cieszyna, stanowiąca także odpowiedź na wydane w 2018 r. przez biskupa wskazania odnośnie do nowego sposobu przygotowania do bierzmowania w naszej diecezji. Ich istotą jest głoszenie Dobrej Nowiny w sposób dostosowany do wieku i potrzeb młodzieży. Głoszenie to dokonuje się przez konferencje, których wydźwięk ma prowadzić do zbudowania wiary na fundamencie osobistej relacji z Jezusem – mówi wikariusz ks. Przemysław Guzior.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję