Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Tutaj króluje Chrystus

Chociaż Chrystus w Najświętszym Sakramencie obecny jest we wszystkich świątyniach, to trzem wspólnotom parafialnym patronuje jako Król.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Krzysztof Hawro

Wnętrze kościoła parafialnego w Złojcu

Wnętrze kościoła parafialnego w Złojcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najstarszą parafią noszącą wezwanie Chrystusa Króla jest parafia w Hucie Różanieckiej, należąca do dekanatu narolskiego. Miejscowość Huta Różaniecka należała do parafii Płazowie. Budowę kościoła w Hucie Różanieckiej rozpoczęto już w 1913 r. Wybuch I wojny światowej zmusił parafian i budowniczych do zaprzestania prac. Podjęte prace zakończono szczęśliwie dopiero po wojnie. Wybudowana staraniem miejscowej ludności świątynia została oddana do użytku w 1926 r. Początkowo służyła jako kaplica dojazdowa. Działania wojenne związane z wybuchem II wojny światowej sprawiły, że duszpasterstwo sprawowali przygodni księża. Stała opieka duszpasterska nad miejscową wspólnotą została zapoczątkowana w 1945 r. kiedy to posługę duszpasterską zaczął pełnić tu ks. Jan Jędrzejowski, który pracował tu aż do 1995 r. Rok 1957 przyniósł kolejne zmiany w wyglądzie świątyni, która została powiększona o przedsionek.

Parafia dziś”

Reklama

Parafia w Hucie Różanieckiej została erygowana w 1970 r. Do parafii należą miejscowości: Banachy, Huta Różaniecka, Huta Szumy, Korkosze, Maziarnia, Paary, Podsigła, Rebizanty. W 1995 r. do parafii przydzielono wieś Paary, w której znajduje się kaplica św. Apostołów Piotra i Pawła. Kaplica ta została wybudowana w 1957 r. na miejscu rozstrzelania mieszkańców wsi Paary, co stało się w czasie II wojny światowej. Był to budynek drewniany, jednonawowy, bez zakrystii. Ufundowali go mieszkańcy Paar i Kocudzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaplicę rozebrano po wybudowaniu nowej świątyni. Kościół obecnie istniejący, murowany, został poświęcony w 1982 r. W parafii działają następujące grupy duszpasterskie: Apostolstwo Dobrej Śmierci, koła Żywego Różańca, lektorzy, ministranci, margeretki i organizacje trzeźwościowe.

Podzamojskie królestwo Chrystusa

Reklama

Niedaleko Zamościa, na południowym skraju gminy Nielisz, nad rzeką Łabuńką, w obrębie tzw. Padołu Zamojskiego położona jest miejscowość Złojec. To tutaj cześć odbiera Jezus Chrystus – Król Wszechświata. W 1980 r. w uroczystość Chrystusa Króla w miejscowym Domu Ludowym została odprawiona pierwsza Msza św. Od 1981 r. Złojec stanowił Samodzielny Ośrodek Duszpasterski a już rok później, 30 maja 1982 r., bp Bolesław Pylak dokonał poświęcenia krzyża i placu pod budowę kościoła, która została rozpoczęta 1 lipca 1982 r. 14 maja 1983 r. bp Bolesław Pylak poświęcił i wmurował kamień węgielny w mury powstającej świątyni. Ten rok był i jest wyjątkowy dla historii miejscowej wspólnoty, bowiem miesiąc po wmurowaniu kamienia węgielnego, 13 czerwca bp Bolesław Pylak erygował w Złojcu parafię Chrystusa Króla. Powstała ona na skutek wydzielenia z parafii w Nieliszu pięciu miejscowości: Złojec, Krzak, Wólka Złojecka, Wólka Nieliska i Zarudzie. Pierwszym proboszczem parafii został mianowany ks. Kazimierz Stelmaszczuk. W 1989 r. nowo wybudowana świątynia została konsekrowana przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka.

Teraźniejszy czas wspólnoty

Obecny czas, a zwłaszcza ostatnie lata, to dla wspólnoty parafialnej w Złojcu i dla miejscowej świątyni czas zmian i prac remontowych podejmowanych w świątyni. Prace remontowe rozpoczęły się przed rokiem, w listopadzie 2020 r. Dzięki otrzymanym dotacjom udało się zrealizować projekt pn. „Zmniejszenie zużycia energii w budynkach parafialnych Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Złojcu”. Efektem podętych prac jest termomodernizacja budynków. Okna świątyni zostały oszklone specjalnymi pakietami termomodernizacyjnymi, zmieniono elewację zewnętrzną, dokonano zabezpieczenia fundamentów, wzmocniono okna, ocieplono i przykryto nową blachą dach świątyni.

Wewnątrz świątyni przebudowano prezbiterium i położono posadzkę granitową, gdzie także założono ogrzewanie podłogowe, sterowane pompą ciepła, która znajduje się w podziemiach plebanii. Pompa ciepła będzie poruszana prądem, który uzyskany będzie z fotowoltaiki, bowiem w sąsiedztwie budynków zainstalowano 96 paneli fotowoltaicznych, dających moc 30 kilowatów prądu. Zmianie uległo także otoczenie świątyni. Wycięto stare drzewa, dokonano nowych nasadzeń, zasiano trawę w miejscu wykopów. W parafii w Złojcu działa kilka ruchów i stowarzyszeń. Obecnie działają: chór parafialny, Legion Maryi, lektorzy, ministranci oraz schola.

Na skraju Puszczy Solskiej

Reklama

Na pięknej biłgorajskiej ziemi najduje się świątynia Chrystusa Króla. To tutaj, zgodnie z decyzją biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka z dnia 4 stycznia 1991 r. została erygowana parafia rzymskokatolicka. Świątynią parafialną został kościół, który od 1982 r. służył jako punkt katechetyczny i kaplica parafii Wniebowzięcia NMP, poświęcona przez bp. Piotra Hemperka.

Nowe wezwania

Wielkim wyzwaniem dla rozwijającej się wciąż wspólnoty parafialnej stała się budowa nowej świątyni. Prace budowlane rozpoczęły się 23 września 2006 r. Dziś wybudowana świątynia dumnie wznosi się nad biłgorajskim osiedlem. W latach 2012-15 w jej wnętrzu wykonano sklepienie kryształowe, zaś w 2015 r. amontowano ogrzewanie, zawieszono stacje Drogi Krzyżowej wyrzeźbione w drewnie oraz rozpoczęto prace nad wykonaniem rzeźb do tryptyku w ołtarzu głównym. W 2016 r. ołożono posadzkę granitową w prezbiterium i zakrystii.

By królował Chrystus

Lata późniejsze to także czas wytężonej pracy podjętej nad wystrojem świątyni. W głównej części prezbiterium umieszczono tryptyk przedstawiający Trójcę Świętą, czyli Pana Jezusa, Boga Ojca i Ducha Świętego w postaci gołębicy. W dolnej części umieszczona jest kula ziemska. Po bokach tryptyku możemy zobaczyć figury Matki Bożej i św. Jana Pawła II. Okna świątyni zdobią piękne witraże przedstawiające dwunastu Apostołów, zaś na ścianach możemy ujrzeć płaskorzeźby przedstawiające wizerunki Chrystusa Króla i Świętej Rodziny. W bocznej nawie dużego kościoła ustawiono ołtarz przeniesiony ze starego kościoła. Na powrót postawiono w nim tabernakulum i zawieszono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W biłgorajskiej parafii prężnie działają: Akcja Katolicka, Bractwo Drogi Krzyżowej, chór parafialny Focolare, Grupa Ojca Pio, Kółko Różańcowe Dzieci, Legion Maryi, lektorzy, ministranci, oaza, Przyjaciele Oblubieńca, schola, straż honorowa NSPJ i zespół charytatywny.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz „na wydmie piaszczystej”

Niedziela łódzka 38/2022, str. I-II

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii w Tuszynie

Ks. dr hab. Marek Stępniak

Ks. dr hab. Marek Stępniak

O historii kościoła w Tuszynie oraz o nowych wyzwaniach duszpasterskich z ks. dr. hab. Markiem Stępniakiem – proboszczem parafii, rozmawia ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: Jak to się stało, że miejscowość, która powstała w XIII wieku, dopiero obchodzi 140-lecie powstania świątyni? Ks. dr hab. Marek Stępniak: Za datę utworzenia parafii przyjmuje się 1345 r., choć tereny te były zamieszkałe znacznie wcześniej. Od 1416 r., gdy król Jagiełło nadał prawa miejskie, Tuszyn należał do dóbr królewskich tzw. królewszczyzny. W Tuszynie budowano kościoły drewniane. Żaden z nich nie przetrwał dłużej niż kilkadziesiąt lat. Podczas wizytacji biskupiej w 1857 r. Andrzej Płodowski, właściciel wsi Żeromin, zadeklarował wobec biskupa i wiernych, że ufunduje nową murowaną świątynię, którą wzniesiono w latach 1862-65 „na wydmie piaszczystej”, jak napisał w książce o parafii z 1912 r. ówczesny proboszcz ks. Stanisław Muznerowski. Świątynię konsekrował bp Wincenty Chościak--Popiel 19 września 1882 r. W niedzielę 18 września wraz z abp. Władysławem Ziółkiem świętować będziemy rocznicę konsekracji naszego kościoła. Wcześniej zostanie poświęcony na cmentarzu pomnik nagrobny śp. Stefana Krysińskiego, tuszyńskiego organisty i ojca chrzestnego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję