Reklama

Głos z Torunia

Młodzi od papieża

Są radośni, piękni i ambitni. Pragną tworzyć naszą Ojczyznę jeszcze piękniejszą. To stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy świętowali także w diecezji toruńskiej.

Niedziela toruńska 43/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Archiwum Fundacji

Stypendyści otrzymują pomoc, ale także sami włączają się w wolontariat

Stypendyści otrzymują pomoc, ale także sami włączają się w wolontariat

Z najważniejszymi pytaniami, jakie w życiu stawiamy, należy przychodzić do Boga – powiedział koordynator diecezjalny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Leszek Stefański podczas Mszy św. w kościele Ducha Świętego w Toruniu podczas obchodów XXI Dnia Papieskiego 10 października, w 28. niedzielę zwykłą. Był on obchodzony pod hasłem: Nie lękajcie się Ewangelia tego dnia mówi o spotkaniu Pana Jezusa z bogatym człowiekiem. Pyta On: Co w życiu jest najważniejsze? Święty Jan Paweł II na kanwie tej Ewangelii napisał Veritatis splendor, co po polsku oznacza blask prawdy.

Wdzięczność

Fundacja zrzesza młodzież oraz studentów z mniej zamożnych rodzin i prowadzi ich do Boga. – W każdej diecezji jest wspólnota fundacyjna, do której należymy – wspomina stypendysta Kacper, student dziennikarstwa. – Spotykamy się na Mszy św., rozważamy słowa św. Jana Pawła II. Właśnie tu poznałem inny wymiar Kościoła. To fundacja pozwoliła mi odkryć siebie i stać się jego częścią – dodaje.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to nie tylko pomoc w duchowym rozwoju. To też pomoc finansowa, która przekłada się na lepszy dostęp do edukacji, poprawienie poziomu życia, możliwość pobierania korepetycji, studiowania, wyjazdu na wakacje. – Zanim wstąpiłam do fundacji, każde wakacje spędzałam w domu. Nie było nas stać na rodzinne wyjazdy. To dzięki fundacji mogłam zobaczyć miasta takie, jak Rzeszów czy Kielce. Teraz mogę studiować w Toruniu, za co jestem z całego serca wdzięczna. Bez naszych darczyńców byłoby to niemożliwe – stwierdza Kasia, szefowa wspólnoty toruńskiej.

– Mam trójkę rodzeństwa i nie byłabym studentką, gdybym nie dostawała stypendium. Rodzice starają się mi pomóc finansowo, jednak studiowanie w większej odległości od domu jest bardzo kosztowne – dodaje Ola, studentka finansów i rachunkowości.

By odwdzięczyć się za okazaną pomoc, stypendyści włączają się w różnego rodzaju wolontariat od Caritas, Szlachetną Paczkę, poprzez zbiórki żywności, Akademię Przyszłości do wielu innych. Chcą podawać dobro dalej.

Reklama

Możliwość rozwoju

Od 9 października trwała zbiórka na stypendia dla tej wspaniałej młodzieży. Kacper również kroczył ulicami Torunia, prosząc o datki. Zapytany, dlaczego to robi, odpowiedział: – Chcę pomagać osobom, które pobierają stypendia tak jak ja, ale też tym, które dopiero w tym roku przystąpią do programu. Wiem, jak ta pomoc jest ważna, ile dla nas znaczy. To fundacja sprawiła, że mogłem się rozwijać. Zależy mi, by zebrać jak najwięcej pieniędzy, aby i inne osoby mogły z tego dzieła skorzystać. Kościół to jest wielka rodzina, która się wspiera, może na sobie polegać.

Dla wszystkich, którzy pragną wspomóc Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powstała internetowa wersja wpłat. Wystarczy wejść na stronę internetową www.e-zbiorka.pl lub www.dzielo.pl i zdeklarować swoją wpłatę.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywe pomniki

Niedziela toruńska 43/2020, str. I

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

stypendyści

Maria Pilińska

Stypendyści aktywnie włączają się w obchody Dnia Papieskiego

Stypendyści aktywnie włączają się w obchody Dnia Papieskiego

Młodzi, zdolni ludzie z ambicjami na życie godne i pełne wartości – to stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy od 20 lat dają świadectwo o przyjaźni z Chrystusem.

Żywym pomnikiem św. Jana Pawła II chcą być stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. A kim dokładnie są? To młodzi, zdolni ludzie z mniej zamożnych rodzin. Łącznie 2 tys. osób z całej Polski. W każdym akademickim mieście znajduje się jedna ze wspólnot, również w Toruniu. W tym roku to 22 studentów. Studiują m.in. prawo, dziennikarstwo, pedagogikę wczesnoszkolną, kognitywistkę, finanse i rachunkowość, matematykę. Co ich łączy? Pochodzą z małych miejscowości, takich jak: Wójcin, Żalno, Gałajny, Ostrowite. Życie nie dało im dobrego startu, ale są ogromnie głodni wiedzy i pragną się rozwijać. Wiele z tych osób jest już siedem i więcej lat w fundacji. Co to zmieniło w ich życiu? – Dzięki pomocy materialnej mogłam wziąć udział w kursie języka niemieckiego – mówi Zuzia. Kacper dodaje: – Mogłem zakupić komputer, który jest mi niezbędny do nauki, oraz rozwinąłem swoje pasje, którymi są poezja i teatr.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Gaz-System: gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

2022-11-30 15:32

[ TEMATY ]

gaz

Adobe.Stock.pl

30 listopada tego roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie - poinformował w środowym komunikacie Gaz-System.

Jak wyjaśniono, Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję