Reklama

Niedziela Kielecka

Oni są przyszłością Kościoła

Modlitewne czuwania, zgłębianie nauczania Jana Pawła II i kwesty przed kościołami na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – złożyły się na XXI Dzień Papieski.

Niedziela kielecka 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

K.D.

Czuwanie w Kościele Akademickim było przygotowaniem do Dnia Papieskiego

Czuwanie w Kościele Akademickim było przygotowaniem do Dnia Papieskiego

Wspólnota stypendystów rozpoczęła świętowanie już 9 października Mszą św. i wieczorem uwielbienia w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II. Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem była duchowym przygotowaniem przed XXI Dniem Papieskim.

Mszy św. przewodniczył duszpasterz młodzieży ks. Marcin Boryń – opiekun duchowy stypendystów w diecezji. Razem z nim modlili się ks. dr Stanisław Sadowski i ks. Mirosław Stanek – dyrektor Wolontariatu Misyjnego Salvator. W homilii nawiązując do Ewangelii wyjaśniał, co znaczyć być błogosławionym. – To znaczy wsłuchać się mocno w Boże słowo. Błogosławiony będzie ten, kto będzie żył według tego, co mówi Chrystus. Przybliżył on również ideę Wolontariatu Misyjnego Salvator, zapraszając chętnych do włączenia się w głoszenie Bożego słowa. – Nie ma Kościoła, jeśli nie dajemy świadectwa naszej wiary i zamykamy się w sobie – powiedział. Po Mszy św. młodzi wysłuchali również świadectwa wolontariuszki – Justyny, która pracowała na misji na Filipinach wśród dzieci ulicy.

Uwielbienie poprowadził duszpasterz FDNT Kielce – ks. Marcin Boryń. Oprawa artystyczną zajęła się grupa muzyczna Synaj.

W niedzielę 10 października w katedrze oraz w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego młodzież uczestniczyła we Mszy św. i dzieliła się świadectwem. Stypendyści przygotowali również konkurs plastyczny dla dzieci na zilustrowanie tegorocznego hasła „Nie lękajcie się”. W parafiach diecezji kieleckiej Dzień Papieski stał się okazją do przypomnienia osoby św. Jana Pawła II i nauczania papieża.

Kim są nasi stypendyści? – To jest młodzież uzdolniona, chętna do pracy, angażuje się w życie społeczne, w różne wydarzenia religijne, pomaga w parafiach. Ma dużo pomysłów i szerokie horyzonty. Formacja w Fundacji daje im również możliwość wzrastania w wierze. Ci młodzi to przyszłość Kościoła – mówi ks. Marcin Boryń.

Reklama

– Obecnie jest dziewiętnastu stypendystów w diecezji kieleckiej. Ale ta liczba może być większa, ponieważ zgłaszają się nowi kandydaci. Ilość przyznanych stypendiów zależy od zebranych środków w diecezji – wyjaśnia ks. Marcin Boryń.

Mikołaj Prząda jest na piątym roku na kierunku farmacja na UŚ. Podkreśla, że bez Fundacji nie mógłby zrealizować swoich planów o studiach. Obok wsparcia finansowego bezcenne są dla niego także zawarte dzięki Fundacji przyjaźnie. Swoje plany zawodowe wiąże z farmacją szpitalną. Bardzo ważna jest również formacja duchowa.

Niezależnie od pandemii odbywały się spotkania stypendystów online, hybrydowo, a w miarę możliwości również na żywo. W okresie wakacyjnym młodzież uczestniczyła w obozach formacyjnych organizowanych przez Fundację DNT. Młodsi wypoczywali na obozach w Skorzeszycach, maturzyści i studenci – w Zembrzycach, Przemyślu i w Warszawie.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Formacja i odpoczynek

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

sport

wakacje

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Karolina Krasowska

Wizyta bp. Tadeusza Lityńskiego na „papieskim” obozie

Wizyta bp. Tadeusza Lityńskiego na „papieskim” obozie

Blisko 30 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia uczestniczyło w obozie wypoczynkowym.

W Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym Stowarzyszenia im. Brata Krystyna w Długiem od 4 do 9 lipca na obozie wakacyjnym przebywali stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. – Obóz jest jednym z momentów na odpoczynek, ale także na formację w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Rozważamy jego nauczanie z szóstych Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Częstochowie, dlatego towarzyszy nam hasło „Jestem, pamiętam, czuwam” – mówi ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Jak zaznacza ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji, przez lata została wypracowana formuła trzech dużych obozów, które gromadziły studentów, uczniów oraz maturzystów. W bieżącym roku z powodu pandemii została zaproponowana nowa formuła obozów wakacyjnych dla stypendystów Fundacji, a obóz w Długiem to pierwszy z 25 mniejszych zaplanowanych w całej Polsce. – Jesteśmy w Długiem, na pierwszym z 17 obozów dla uczniów, potem będą 3 obozy studenckie i 5 dla maturzystów, więc całą akcję zamkniemy w tym roku 21 września. Dzięki temu stypendyści mogą się spotkać już w realnym świecie, przeżywać radość modlitwy, spotkania, radość śpiewu, tańca, sportu i odpoczynku – mówi ks. Dariusz Kowalczyk z Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Łzy św. Józefiny Bakhita

1 października 2000 r., w strugach deszczu, na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II kanonizował sudańską dziewczynę.

Była niewolnicą. Zabrano jej wszystko. Cały dziecięcy świat. Zapomniała nawet swojego imienia, bo przeżycia związane z niewolą były silniejsze niż pamięć o sobie. "Bakhitą", tzn. "Szczęśliwą", nazwali ją łowcy niewolników. Aż do śmierci pamiętała ciężar łańcuchów na nogach. Dlaczego została nazwana "Szczęśliwą"? Może szczęściem okazało się dla niej to, że żyła w dobie, gdy kończył się czas czarnego niewolnictwa?

CZYTAJ DALEJ

Papież zapewnił o modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz wojny na Ukrainie

2023-02-08 11:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. osób.

„Moje myśli kierują się w tej chwili ku mieszkańcom Turcji i Syrii, poważnie zniszczonych trzęsieniem ziemi, które spowodowały tysiące ofiar śmiertelnych i rannych. Poruszony modlę się za nich i wyrażam moją bliskość tym narodom, rodzinom ofiar i wszystkim, którzy cierpią z powodu tej niszczącej katastrofy. Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy. Zachęcam wszystkich do okazania solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi długą wojną. Módlmy się wspólnie, aby ci nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prośmy Matkę Bożą, aby ich chroniła. „Zdrowaś Maryjo…” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję