Reklama

Niedziela Częstochowska

Aby ukoić żal

W Dzień Dziecka Utraconego rodzice, których dotknęła strata dziecka przed urodzeniem, we wspólnocie Kościoła oddali swój ból samemu Bogu z nadzieją, że doznają pocieszenia.

Niedziela częstochowska 43/2021, str. VI

[ TEMATY ]

adoracja

Dzień Dziecka Utraconego

Beata Pieczykura/Niedziela

Podczas adoracji w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

Podczas adoracji w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

Jesteś mamą. Jesteś ojcem. Jesteście rodzicami i nieważne, jak długo wasze dziecko było z wami. Ono było niezwykłym darem – te słowa usłyszeli uczestnicy obchodów Dnia Dziecka Utraconego 15 października w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

Bóg jest najbliżej

Mszy św. przewodniczył ks. Jacek Kijas, wikariusz parafii sanktuaryjnej. – Bóg zna wasze cierpienie i chce wam przynieść najgłębsze pocieszenie. Pragnie uzdrowić serca nas wszystkich, także ze straty, bólu, rozpaczy, żałoby. Kochani rodzice po stracie swoich dzieci, Kościół jest z wami, Bóg jest najbliżej was. Mamy łączność duchową z tymi dziećmi – powiedział.

Prelekcję na temat: Godność osoby ludzkiej jako niezbywalna wartość od samego poczęcia wygłosił dr n. med. Tomasz Kandzia, ginekolog, położnik, specjalista naprotechnologii. Podkreślił on, jak cennym darem jest życie od momentu poczęcia i troska o nie. Jako lekarz towarzyszący pacjentkom doświadczającym straty nienarodzonego dziecka wyjaśniał, że jego zadaniem jest obecność, udzielenie informacji, zapewnienie komfortu psychicznego i właściwego miejsca w szpitalu, a potem zachęta do tego, by odbył się pochówek, kiedy jest to możliwe. Przedstawiając przyczyny poronień, wskazał, że najczęściej są one genetyczne. W przypadku powtarzających się poronień ich przyczyny mogą być np. hormonalne, spowodowane chorobą wrodzoną czy niską wartością nasienia. – Wszystkie są możliwe do leczenia – zaznaczył i dodał, że te terapie są żmudne. Szczególne miejsce w jego sercu i praktyce lekarskiej zajmuje naprotechnologia, czyli przyczynowe leczenie niepłodności.

Symboliczna data

W Wieluniu modlitwę różańcową i Eucharystię poprzedził pochówek dzieci utraconych. W Godzinie Miłosierdzia na wieluńskim cmentarzu spotkali się rodzice i dziadkowie dzieci utraconych, przedstawiciele służb medycznych oraz delegacja z urzędu miasta. Modlitwę i pochówek prowadził ks. Jarosław Boral, proboszcz parafii św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Wieluniu.

Reklama

Następnie w kościele św. Mikołaja koncelebrował on Mszę św. w intencji dzieci nienarodzonych, której przewodniczył ks. Andrzej Walaszczyk, kapelan sióstr bernardynek. – 15 października to data symboliczna. Gdyby kobieta poczęła dziecko 1 stycznia, urodziłaby je właśnie 15 października – zauważył w homilii ks. Boral. Zwrócił uwagę, że skutkiem utraty dziecka przed urodzeniem są: ból, czasami niezrozumienie ze strony najbliższych, załamanie i strach przed kolejnym zajściem w ciążę. – Na drodze takich zranionych kobiet czasami Bóg stawia ludzi, którzy przyniosą nadzieję i zdarza się cud. Wbrew wszystkiemu i na przekór diagnozom lekarzy kobieta rodzi zdrowe dziecko – powiedział kapłan. Dowodem tego było świadectwo matki, która doświadczyła cudu przez wstawiennictwo św. Rity i urodziła zdrową dziewczynkę.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego odbyły się również m.in. w parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie, w kościele św. Ojca Pio w Radomsku i bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Wszędzie zebrani odmawiali Różaniec, uczestniczyli we Mszy św. oraz adorowali Najświętszy Sakrament. Mogli również wyrazić pamięć o utraconym dziecku przez zapalenie znicza.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody Dnia Dziecka Utraconego w archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka Utraconego

Jowita Kostrzewska

Wszyscy dotknięci dramatem straty dziecka w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku, czy aborcji mogli się spotkać na modlitwie w wielu parafiach archidiecezji częstochowskiej. 15 października obchodzony był Dzień Dziecka Utraconego. Patronat honorowy nad obchodami objął abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

W tym roku uczestnicy obchodów Dnia Dziecka Utraconego spotkali się na modlitwie i refleksji m. in. w Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, w Wieluniu w Klasztorze Sióstr Bernardynek oraz w Radomsku w kościele pw. św. Ojca Pio.

CZYTAJ DALEJ

Św. Andrzej Apostoł

[ TEMATY ]

św. Andrzej

TER

Św. Andrzej, patron kościoła

Św. Andrzej, patron kościoła

Andrzej był rybakiem, bratem św. Piotra, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Razem z bratem i jego rodziną mieszkał w Kafarnaum. Jezusa i Jego naukę poznał dzięki Janowi Chrzcicielowi, którego był uczniem.

Stał się Pierwszym Powołanym, jednym z dwunastu Apostołów; poszedł za Jezusem zaraz po Jego chrzcie w Jordanie i namówił do tego również Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję