Reklama

Niedziela Częstochowska

Wyjątkowy przywilej

Święto Matki Bożej Królowej Palestyny obchodzone na kalwarii w Praszce 24 października będzie kolejnym niezwykłym wydarzeniem dla tego miejsca.

Niedziela częstochowska 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

Praszka

Święto Matki Bożej Królowej Palestyny

Foto Fax

Przy kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny w Praszce, 25 października 2020 r.

Przy kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny w Praszce, 25 października 2020 r.

Tego dnia zostaną wmurowane i poświęcone tablice informujące o papieskich odpustach zupełnych in perpetuo, mających wieczystą moc, których Ojciec Święty Franciszek udzielił Archidiecezjalnemu Sanktuarium Pasyjno-Maryjnemu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Wielki dar

Tablice zostaną wmurowane na dróżkach kalwaryjskich i w kościele Świętej Rodziny. Uroczystości będzie przewodniczył ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie. 15 sierpnia, na zakończenie odpustu ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, podkreślił on, że udzielenie przez Stolicę Apostolską „odpustu zupełnego z okazji rozlicznych świąt i uroczystości, które się tutaj odbywają, (...) to wielki dar Ojca Świętego oraz powód do radości serca, do dziękczynienia, do wyśpiewania i wypowiedzenia Bogu dziękczynnego Te Deum”.

Jedyna w Europie

Reklama

24 października jest również świętem Patronki Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, dlatego tego dnia przy Jej kaplicy na kalwarii w Praszce, jedynej pod tym wezwaniem w Europie, przedstawiciele zwierzchnictwa tego zakonu w Polsce odmówią modlitwę rycerza.

Uroczystość wmurowania i poświęcenia tablic odbędzie się 24 października o godz. 11. Do udziału w niej zapraszają: ks. prał. Stanisław Gasiński, komandor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz sanktuarium w Praszce, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej i wspólnota parafii Świętej Rodziny na kalwarii w Praszce.

Lista dni, w których można uzyskać odpusty

Reklama

obchód dróżek pasyjnych: poniedziałek po IV Niedzieli Wielkiego Postu i święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września)

obchód dróżek paschalnych: II Niedziela Wielkanocna i uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

obchód dróżek Matki Bożej i św. Józefa:

uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) i święto Narodzenia NMP (8 września)

h czas od Niedzieli Palmowej do II Niedzieli Wielkanocnej

h wspomnienie NMP z Fatimy (13 maja) i każdy 13. dzień miesiąca od maja do października

h czas od II do III niedzieli sierpnia – odpust sanktuaryjny Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP

h wspomnienie św. Jana Pawła II – 22 października

h święto Matki Bożej Królowej Palestyny – ostatnia niedziela października

h święto Świętej Rodziny – ostatni tydzień grudnia

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znana data pogrzebu ks. Aleksandra Jasiczka

2022-01-28 13:04

pixabay

W czwartek 3 lutego o godz. 11 w kościele pw. św. Stefana we Wrocławiu odbędzie się pogrzeb ks. proboszcza Aleksandra Jasiczka

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył będzie abp Józef Kupny. Złożenie trumny do grobu odbędzie się bezpośrednio po Eucharystii na cmentarzu parafialnym przy ul. Bardzkiej. 

CZYTAJ DALEJ

Papież zaapelował o pokój na Ukrainie: proszę - nigdy wojny!

2022-01-26 10:48

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie audiencji ogólnej w Watykanie, przed odmówieniem modlitwy Ojcze nasz, papież Franciszek zachęcił wszystkich do odmawiania dzisiaj wielokrotnie tej modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie.

A teraz zapraszam was abyśmy pomodlili się o pokój na Ukrainie. Powtarzajmy tę modlitwę wielokrotnie w dniu dzisiejszym: prośmy Boga usilnie, aby ta Ziemia mogła zobaczyć rozkwit braterstwa i przezwyciężyć rany, obawy i podziały. Mówiliśmy o Holocauście. Pomyślmy o tym, że ponad 5 mln [osób] podczas ostatniej wojny zostało pozbawionych życia. To naród cierpiący, który cierpiał głód i tyle okrucieństw i zasługuje na pokój! Modlitwy i wezwania, które dzisiaj wznoszą się aż do nieba niech dotkną umysłów i serc odpowiedzialnych w świecie, ażeby przedłożyli dialog i dobro wszystkich ponad prywatne interesy. Proszę: nigdy wojny! Módlmy się o pokój modlitwą Ojcze nasz, jest to modlitwa dzieci, które zwracają się do tego samego Ojca, modlitwa, który czyni nas braćmi, modlitwa braci, którzy błagają o pojednanie i zgodę."

CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MSWiA: Jeśli doszłoby do wojny na Ukrainie, na naszej granicy może się pojawić nawet milion uchodźców

2022-01-28 16:56

[ TEMATY ]

uchodźcy

Ukraina

wojna

Wikipedia

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik

Jeżeli doszłoby na Ukrainie do wojny, to musimy się liczyć z napływem rzeczywistych uchodźców, którzy uciekają przed śmiercią - powiedział w piątek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że Polska musi być przygotowana na falę uchodźców rzędu nawet miliona osób.

"Jeżeli doszłoby na Ukrainie do wojny, to musimy liczyć się z napływem rzeczywistych uchodźców. Ludzi, którzy uciekają przed pożogą; ludzi, którzy uciekają przed śmiercią, którzy uciekają przed okrucieństwami wojny" - powiedział w piątek w TV Republika wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję