Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 9

Święty Jan Paweł II przewodnikiem kolejnego pokolenia

Fakt, że wartości, które głosił św. Jan Paweł II, są aktualne w każdym pokoleniu, podkreślali uczestnicy pielgrzymki Rodziny Szkół noszących imię papieża z Polski. Na Jasną Górę 8 października przybyło ponad 5 tys. uczniów i nauczycieli. W Polsce i na świecie funkcjonuje ponad 1,2 tys. placówek oświatowych pod patronatem św. Jana Pawła II i jak podkreślają przedstawiciele Rodziny Szkół, wciąż ich przybywa.

Wychowawcy zwracają uwagę na aktualność papieskiego przesłania: budowania życia na Dekalogu, a także głoszenia prawdy o godności osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci, troski o chorych i cierpiących.

Reklama

Zdaniem Marioli Nawrockiej-Roweckiej, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie, papież przekazywał uniwersalne wartości. – Wybraliśmy takiego patrona, ponieważ był wyjątkowym człowiekiem, który dawał przykład, jak być odważnym, mówić prawdę i przeciwstawiać się złu – uzasadniała nauczycielka. Przekonywała, że w nowych formach można w atrakcyjny sposób przekazywać dzieciom najważniejsze przesłanie patrona. W warszawskiej szkole organizowane są np. wycieczki rowerowe, gry i zabawy, dzieci wyjeżdżają na spływy kajakowe śladem Jana Pawła II. – Pokazujemy patrona jako człowieka, który był miłośnikiem przyrody i teatru. Szkoła organizuje również różne uroczystości oraz rodzinne wydarzenia, które mają na celu poszerzanie wiedzy o jego nauczaniu.

Wierzyć i działać – Rycerze Kolumba z rodzinami na Jasnej Górze

W czasach sekularyzacji, zamętu w systemie wartości, odchodzenia od wiary i Kościoła potrzebne są działania i świadectwa, które pomogą innym na nowo odkryć Boga, wartość wspólnoty wierzących – podkreślają Rycerze Kolumba. Na Jasnej Górze 9 października odbyła się ich rodzinna pielgrzymka.

Arcybiskup Wacław Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, zachęcał m.in. do „przekazywania zdrowej nauki Kościoła, głoszenia Ewangelii sobą na różnych areopagach naszego życia, bycia narzędziami miłosierdzia”.

Reklama

– We wszystkie działania włączamy rodziny, bo też dlatego chcemy być rycerzami, aby być lepszymi mężami, ojcami, dziadkami, synami, braćmi – wyjaśnił rodzinny charakter jasnogórskiego spotkania Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. – Pandemia zostawiła ślad w parafiach i rodzinach. Wiele osób oddaliło się od Boga, Kościoła. Jako Rycerze Kolumba mamy przed sobą wielkie wyzwanie, aby aktywnością w parafiach sprawić, by te osoby, które czasem stoją na rozdrożu, czasem się pogubiły, przybliżały się do Kościoła, do Boga, i żeby odczuły wielkość i ważność Eucharystii – kontynuował. Jego zdaniem, to właśnie przez swoje świadectwo Rycerze Kolumba starają się przybliżać innych do Jezusa Eucharystycznego.

W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 15 lat. W parafiach działa ponad 7 tys. członków.

Jasnogórski flesz

• 18 października – pielgrzymka kapłanów z tzw. kompanii kleryckiej z Bartoszyc;

• 20 października – modlitwa Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej w 100. rocznicę dziękczynienia Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jasnej Górze za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej;

• 21 października – gala Medalu Komisji Episkopatu Polski ds. Misji „Benemerenti in Opere Evangelizationis”;

• 22 października – pielgrzymka maturzystów diec. łomżyńskiej (II grupa);

• 23 października – pielgrzymki geografów, klubów wysokogórskich i maturzystów diec. zamojsko-lubaczowskiej;

• 23-24 października – rekolekcje stowarzyszenia Opus Sanctorum Angelorum.

Rubrykę redagują:

2021-10-12 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co się wydarzy na terenie archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [28-30 stycznia 2022]

2022-01-28 10:56

Marzena Cyfert/Niedziela

W części muzycznej wystąpiła grupa Spirituals Singers Band

W części muzycznej wystąpiła grupa Spirituals Singers Band

Dobiega końca okres śpiewania kolęd. Wiele parafii zaprasza do wspólnego kolędowania. Wśród nich m.in. Brzezia Łąka, Sobótka, Czernica, Trzebnica.. nie brakuje także propozycji we Wrocławiu. Dzięki temu można ubogacić się duchowo i kulturalnie. Sami zobaczcie:

28 stycznia [piątek]:

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa Pismem Świętym?

Pytanie czytelnika:
W domu rodzinnym nauczono mnie, jak ważny jest modlitewnik – książeczka do nabożeństwa. Ostatnio jednak na kazaniu usłyszałem o tym, że można modlić się z Pismem Świętym. Jak to najlepiej czynić?

Bardzo ważne jest, aby każdego dnia znaleźć czas na lekturę Pisma Świętego. Powinno się ją rozpocząć od uczynienia starannego znaku krzyża i modlitwy do Ducha Świętego, następnie przez chwilę rozważać przeczytane słowa i zakończyć krótką modlitwą, np. „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu...”, oraz znakiem krzyża. Kiedy bierzemy do rąk Pismo Święte, warto pamiętać, że nie czyta się go tak jak każdą inną książkę, ale jako słowo Boga skierowane do człowieka. Szczególną księgą Pisma Świętego jest Księga Psalmów. Jest to najpiękniejsza księga modlitwy. W Biblii Hebrajskiej Księga Psalmów nosi tytuł Tehillach – czyli oddychanie; człowiek oddycha, żyje, bo modli się i śpiewa psalmy. Słowo to oznacza również chwałę przy akompaniamencie pieśni. Psalmy poruszają różne sytuacje w życiu człowieka. Możemy się nimi modlić, chwaląc Boga, dziękując Mu, a także błagając o coś. Z psalmami możemy też odprawiać pokutę za nasze grzechy, odmawiając je np. przy rachunku sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MSWiA: Jeśli doszłoby do wojny na Ukrainie, na naszej granicy może się pojawić nawet milion uchodźców

2022-01-28 16:56

[ TEMATY ]

uchodźcy

Ukraina

wojna

Wikipedia

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik

Jeżeli doszłoby na Ukrainie do wojny, to musimy się liczyć z napływem rzeczywistych uchodźców, którzy uciekają przed śmiercią - powiedział w piątek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że Polska musi być przygotowana na falę uchodźców rzędu nawet miliona osób.

"Jeżeli doszłoby na Ukrainie do wojny, to musimy liczyć się z napływem rzeczywistych uchodźców. Ludzi, którzy uciekają przed pożogą; ludzi, którzy uciekają przed śmiercią, którzy uciekają przed okrucieństwami wojny" - powiedział w piątek w TV Republika wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję