Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Piewcy tradycji i kultury

W Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju odbył się II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2021, str. IV

[ TEMATY ]

festiwal

tradycja

Joanna Ferens

Obrzęd kiszenia kapusty

Obrzęd kiszenia kapusty

Przegląd otworzył Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV, wielokrotny laureat ogólnopolskich festiwali. Panie wykonały pieśni weselne, które towarzyszyły ich babciom i prababciom. – To oryginalne pieśni śpiewane m. in. podczas oczekiwania na przybycie pana młodego, podczas ubierania sukni czy przy witaniu gości. Te pieśni śpiewały jeszcze nasze praprababcie, więc znane są w Łukowej od wieków. Były przekazywane z matki na córkę i tak trafiły do naszych czasów. My chcemy je przechować i przekazać dalej – wyjaśniała Józefa Szewczyk.

Promocja kultury i tradycji

O celach i założeniach imprezy mówił dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Marek Majewski. – Jest to przede wszystkim promocja lokalnej kultury. W przeglądzie udział biorą zespoły, które od lat słyną z doskonałego i wiernego przedstawiania obrzędów dotyczących wesela, chrzcin, żniw czy codziennych czynności. Każdy więc może, w otoczeniu Zagrody Sitarskiej i patrząc na występujące zespoły, przenieść się w czasie i zobaczyć, jak to kiedyś się żyło. Chodzi nam przede wszystkim o pokazanie tego, czym żyli nasi przodkowie i jak wyglądał ich dzień powszedni. Te obrzędy, pieśni, gwara, te prace to pomost między współczesnością, a minionymi wiekami. Nie bez znaczenia jest także miejsce przeglądu – dziedziniec Zagrody Sitarskiej. To wszystko pozwala budować klimat i cieszyć się kulturą naszych przodków – powiedział.

Chodzi o pokazanie tego, czym żyli nasi przodkowie i jak wyglądał ich dzień powszedni. Te obrzędy, pieśni, gwara, te prace to pomost między współczesnością, a minionymi wiekami.

– Sam przegląd, jak i miejsce, w którym się on odbywa to „wehikuł czasu”, który przenosi nas kilkadziesiąt lat wstecz. Zobaczyć można to, czym żyła podbiłgorajska wieś. Widzimy codzienną pracę, ludowe obyczaje i zwyczaje, sąsiedzką pomoc, narzędzia i ich wykorzystanie, zawody, które już zaginęły oraz bezcenne pieśni, które towarzyszyły naszym przodkom. To wszystko wykonują artyści amatorzy, którzy wiedzę i doświadczenie czerpią z rodzinnych tradycji – tłumaczył Tomasz z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Reklama

Coś, co wyróżnia

Obrzędowość, tradycja i kultura to coś, co nas wyróżnia – tłumaczył starosta biłgorajski Andrzej Szarlip: – Przegląd to lekcja historii i lokalnej kultury, wydobycie i przypomnienie, zwłaszcza młodemu pokoleniu tego, co najcenniejsze, co wypracowane zostało przez pokolenia. Starsi mieszkańcy naszego powiatu może znają pewne obrzędy czy czynności z domów rodzinnych czy opowieści rodziców i dziadków. Młode pokolenia wielu rzeczy nie doświadczyło i o wielu rzeczach związanych z naszą lokalną tradycją nie wie. Zarówno im, jak i turystom odpoczywającym w naszym regionie chcemy to przybliżyć, gdyż nasi mieszkańcy przechowują lokalne tradycje i są dumni ze swych korzeni. To, co w innych regionach naszej Ojczyzny już zanikło, u nas nadal jest żywe i kultywowane. To wszystko związane jest z przywiązaniem do spuścizny przodków. Mamy się czym chwalić, mamy do czego sięgać. To definiuje naszą tożsamość. to nas spaja, na tym chcemy budować i tego się trzymać. Ja serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy te zwyczaje przechowują i się nimi dzielą. To ogromny wkład w łańcuch pokoleń, a członkowie tych wszystkich zespołów to wyjątkowi piewcy tradycji i kultury – zaznaczał.

Przegląd to lekcja historii i lokalnej kultury, wydobycie i przypomnienie, zwłaszcza młodemu pokoleniu tego, co najcenniejsze, co wypracowane zostało przez pokolenia.

Historia obejrzana na żywo

Słowa uznania dla organizatorów wyrażała również poseł Beata Strzałka. – Jestem zachwycona tym, co zobaczyłam. Wiele z tych rzeczy znałam z opowieści mojej babci. Dziś zobaczyłam to na własne oczy. Gratuluję i dziękuję organizatorom i zespołom. Wydarzenie, mimo niesprzyjającej aury, odniosło wielki sukces. Myślę, że zachwyt i brawa publiczności są najlepszym tego dowodem – gratulowała.

Reklama

– W przedstawieniu pt. Poratujcie kumo przybliżyliśmy, jak kiedyś sobie na wsi radzono, gdy nie było aptek i lekarz nie był dostępny. Nasi przodkowie mieli olbrzymią wiedzę, która dotyczyła także zielarstwa. Były zioła na różnego rodzaju bóle u ludzi i zwierząt, na rany, na zatrucia, na łagodzenie nerwów i spokój umysłu. Do zielarki ludzie przychodzili z różnymi problemami, także tymi osobistymi. Nie była to żadna wróżka czy wiedźma, ani przesądy czy jakieś czary, ale wykorzystanie w praktyce wiedzy dotyczącej ziół i ich działania – tłumaczyła Janina Dziduch z Zespołu „Zorza” z Dereźni.

Ukazać tradycję i zwyczaje

Przed licznie przybyłą – mimo deszczowej pogody – publicznością wystąpiło 6 zespołów. Były to Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej, który zaprezentował obrzędowe dawne łukowskie pieśni weselne. Wystąpiły też zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju: Zespół śpiewaczo-obrzędowy Jarzębina z Bukowej z przedstawieniem U łubiarza; Zespół Czeremcha z Gromady z widowiskiem Kiszenie kapusty; Zespół Zorza z Dereźni w przedstawieniu pt. Poratujcie kumo; Zespół Sąsiadeczki z Korczowa i Okrągłego z prezentacją Wieczór u Kowalki oraz Grupa Folklorystyczna Pokolenia – Krajka, działający przy Biłgorajskim Centrum Kultury, która zaprezentowała tradycyjne biłgorajskie utwory wokalne oraz brzmienie suki biłgorajskiej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju i Starostwo Powiatowe w Biłgoraju przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i poseł Beaty Strzałki.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal z gwiazdami

Niedziela kielecka 30/2021, str. VI

[ TEMATY ]

festiwal

muzyka

T.D.

Tryptyk rzymski w wyjątkowej interpretacji

Tryptyk rzymski w wyjątkowej interpretacji

Ważnym wydarzeniem artystycznym na muzycznej mapie Polski był XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, który w pierwszej połowie lipca zgromadził melomanów i artystów.

Muzyczną ucztę trwającą od 2 do 11 lipca wypełniły liczne artystyczne atrakcje: występy gwiazd opery i rozrywkowej sceny muzycznej, koncerty muzyki klasycznej (w tym w nowej tężni), recytacje, spektakl baletowy i widowiskowe pokazy.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję