Reklama

Niedziela Sandomierska

Czas zamknięty w wieży

Podczas prowadzonych prac konserwatorsko-restauratorskich na ścianie frontowej kościoła św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, w kopule jednej z wież, odnaleziono „kapsułę czasu”.

Niedziela sandomierska 41/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

konserwacja

Archiwum parafii

Kapsuła zostanie ponownie ukryta w jednej z wież kościoła

Kapsuła zostanie ponownie ukryta w jednej z wież kościoła

Na fascynujące znalezisko składają się zabytkowe monety i ciekawe pismo skierowane do ówczesnego proboszcza janowskiego ks. kan. Michała Zawiszy oraz dodane dwie dekady temu, pismo ks. Edmunda Markiewicza i współczesne monety. – Prowadzone prace konserwatorskie obejmują całą ścianę frontową naszej świątyni w tym wieże i wieńczące je kopuły. Podejrzewaliśmy, że w którejś z kopuł może znajdować się „kapsuła czasu”, bo taką ponadczasową informację najczęściej umieszcza się w takich miejscach.

Carski szrapnel

Podczas demontażu kopuły na prawej wieży pracownicy zauważyli, że jej blaszana owalna część zawiera jakiś przedmiot. Po otwarciu odnaleziono w niej pocisk artyleryjski! Po uważnym obejrzeniu okazało się, że to tylko jeden z elementów szrapnela carskiego 76 mm, który był zaczopiony miedzianą przykrywką – opowiada ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Po otwarciu „kapsuły czasu” odkryła ona swoje tajemnice. – Najprawdopodobniej „kapsułę czasu” umieszczono w kopule wieży podczas remontu kościoła, który przeprowadzał ks. Michał Zawisza, proboszcz w Janowie Lubelskim w latach 1908-31. Stąd jako obudowę kapsuły użyto rozbrojony pocisk artyleryjski, których pełno było w tej okolicy po działaniach I wojny światowej. Według wstępnej oceny jest to szrapnel carski. Z tego okresu pochodzi także koperta adresowana do ks. Michała Zawiszy oraz zaproszenie na zebranie informacyjno-organizacyjne Centrum Narodowego Ziemi Lubelskiej, które miało się odbyć 28 października, jednak brak jest podanego roku. Możemy przypuszczać, że spotkanie to odbywało się już po odzyskaniu niepodległości przez Polskę – informuje ks. Lis.

Kopiejki i medalik

W małej portmonetce umieszczono 10 zabytkowych monet z przełomu XIX i XX wieku. – Są to carskie monety, dokładnie kopiejki. Najstarsza pochodzi z 1875 r. Pośród nich jest także miedziany medalik Matki Bożej Niepokalanej – dodaje ks. Tomasz Lis. Jak podkreśla proboszcz nie jest to pierwsze odnalezienie kapsuły. – Umieszczony w niej współczesny list z 2000 r. wskazuje, że kapsułę odnaleziono podczas prac remontowych w roku jubileuszowym. – To właśnie wtedy ks. Edmund Markiewicz dodał do „kapsuły czasu” swój list oraz umieścił współczesne monety – dodaje proboszcz.

Jak mówi odnaleziony skarb zostanie uzupełniony stosownym listem – przesłaniem podającym najważniejsze współczesne informacje o naszym państwie, mieście, parafii i sytuacji społecznej, takiej jak trwająca pandemia. Do skarbu zostaną dodane także przedmioty i monety nam współczesne. – Kapsułę ukryjemy w jednej z trzech wież. W której, pozostanie to tajemnicą. Mam nadzieję, że za jakiś czas nasi potomni odnajdą go i dowiedzą się ciekawych rzeczy o czasach, w których my obecnie żyjemy – podsumował ks. Tomasz Lis, proboszcz.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rychwałd: słynny obraz Matki Boskiej wymaga działań konserwatorskich

[ TEMATY ]

Rychwałd

konserwacja

www.dobremiejsce.org

Prewencyjne zabezpieczenie lica obrazu Matki Boskiej Rychwałdzkiej zaplanowano w najbliższym czasie w reakcji na niepokojące zmiany zauważone ostatnio na tym łaskami słynącym wizerunku maryjnym z sanktuarium w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie.

Zabytkowy obraz z przełomu XV i XVI wieku będzie musiał też zostać poddany ponownie poważniejszym działaniom konserwatorskim, które zabezpieczą go dla dalszych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: „Przestań biec. Zacznij żyć”

2023-01-31 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Od 10-11 lutego odbędzie się Forum Charyzmatyczne, podczas którego obecni będą założyciele wspólnoty Przymierze Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję