Reklama

Niedziela Małopolska

Przyjechali z całej Polski

Do tego dnia świeccy franciszkanie przygotowywali się przez 9 lat.

W sobotę 2 października w bazylice franciszkanów miał miejsce jubileusz 800-lecia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ). Do Krakowa przybyli bracia i siostry z odległych zakątków kraju. Wszystko po to, by ten uroczysty dzień przeżyć wspólnie – jako franciszkańska rodzina.

– Jest to dla nas wielkie święto, do którego przygotowywaliśmy się przez 9 lat. Każdego roku przyjmowaliśmy inne hasło z Listu do wiernych św. Franciszka z Asyżu. Chcieliśmy bardziej zgłębić tę duchowość, naszą regułę i konstytucje generalne – powiedziała w rozmowie z Niedzielą s. Emilia Nogaj, przełożona narodowa FZŚ.

Uroczystości w najstarszym franciszkańskim kościele w Polsce rozpoczęły się czuwaniem modlitewnym w kaplicy Męki Pańskiej przy relikwiach bł. Anieli Salawy. Kolejny punkt programu, występ słowno-muzyczny, przygotował br. Tadeusz Bargiel, kapucyn, asystent narodowy FZŚ. Po godzinkach ku czci św. Franciszka odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa.

Duchowny w homilii podkreślił, że rodzina franciszkańska ma dziś wielkie pole do działania w kwestiach okazywania solidarności ubogim, troski o stworzenie oraz brania odpowiedzialności za Kościół. Biskup Muskus podkreślił: – Głód jednych, marnotrawstwo innych – to wszystko woła o radykalne decyzje polityczne, o zaangażowanie wszystkich sił, o naszą odpowiedzialność za świat, miłość do stworzenia na sposób franciszkański (…). Nigdy wcześniej nie mieliśmy aż tylu możliwości bycia z ubogimi…

Pasterz dodał, że pomoc najmniejszym nie była dla św. Franciszka abstrakcyjnym ideałem, ale miała twarz konkretnych ludzi, opuszczonych, pogardzanych, wykluczonych. – To do nich szedł św. Franciszek, to od spotkania z takim człowiekiem rozpoczęło się jego nawrócenie i droga do świętości. W twarzy ubogiego widział oblicze Jezusa – przypomniał biskup, zachęcając do naśladowania świętego zakonnika.

Reklama

Jak kształtują się nadzieje członków zakonu? – Oczekujemy, że będziemy się rozwijać duchowo i dawać świadectwo Chrystusa wśród ludzi – podzieliła się s. Emilia Nogaj. – Modlimy się o odwagę do dawania tego świadectwa. Wielu ludzi cierpi, bo są daleko od Boga, nie odkryli piękna bycia w Kościele. A dziś łatwiej jest wesprzeć kogoś materialnie niż duchowo... – dodała przełożona.

III Zakon św. Franciszka powstał w 1221 r. Do FZŚ może dołączyć każdy ochrzczony katolik, który pragnie dążyć do świętości we franciszkańskim duchu. Franciszkanie świeccy używają wobec siebie zwrotów: „siostro”, „bracie”, a pozdrawiają się słowami: „pokój i dobro”, na które odpowiadają: „zawsze i wszędzie”.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świeccy franciszkanie świętowali jubileusz

Naśladują św. Franciszka, żyjąc jego duchowością. Nie noszą habitów, ale służą Bogu i ludziom przez pracę i modlitwę. Jubileusz 40-lecia świętował 13 października Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ) działający przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie

Z tej okazji Mszy św. w intencji braci i sióstr należących do zakonu, zwanym też III Zakonem Franciszkańskim, przewodniczył o. Gabriel Kudzia OFM.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję