Reklama

Niedziela w Warszawie

Mamy orędownika w niebie

O akademickim powrocie do normalności, planach rozwoju UKSW i przybliżaniu dziedzictwa bł. patrona z ks. prof. Ryszardem Czekalskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: Księże Rektorze, czy w związku z trwającą pandemią będą podjęte szczególne wytyczne w funkcjonowaniu UKSW w nowym roku akademickim?

Ks. prof. Ryszard Czekalski: Chcemy wrócić do normalności, ale bierzemy pod uwagę obostrzenia. Dlatego przy zabezpieczeniu możliwych środków sanitarnych rozpoczynamy nowy rok akademicki. Uzależniamy jego przebieg na bieżąco od sytuacji epidemiologicznej. Dopuszczamy pewne możliwości także zdalnego nauczania, szczególnie jeśli chodzi o wykłady monograficzne.

Jaki jest bilans zdalnego nauczania?

Ubolewam nad tym, że szczególnie studenci pierwszego roku przez rok nie widzieli swojej uczelni, choć byli studentami naszego uniwersytetu i nie zakosztowali życia akademickiego, studenckiego. Efekty nauczania zdalnego pewnie dopiero z czasem dostrzeżemy. Wszyscy intuicyjnie wiemy, że jednak kontakt bezpośredni jest o wiele lepszy i skuteczniejszy, jeśli chodzi o przekaz wiedzy i formowanie człowieka. Tego zdalnie nie da się zrobić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zdalne nauczanie przyniosło jednak jakieś korzyści?

Plusy są na pewno takie, że doświadczyliśmy nowej metody kształcenia, której powszechnie dotychczas nie stosowano. Jesteśmy jak gdyby dziećmi tego czasu. W wyniku pandemii wykładowcy, jak i studenci włożyli dużo energii, przyswoili sobie dość szybko pewne umiejętności techniczne. Czas na samym początku pandemii, kiedy uczelnie zamknęły się na normalne kształcenie, wymagał szybkiego pozyskania umiejętności zdalnego kształcenia, metod nauczania i obsługi programów.

Jak sobie z tym poradzili studenci i wykładowcy?

Bardzo sprawnie. Ten potencjał jest do wykorzystania. Rzeczywiście nauczyliśmy wiele, w tym również zarządzania w ten sposób uczelnią. Odbywały się zdalnie posiedzenia senatu, rady wydziałów, instytutów, egzaminy, obrony prac dyplomowych.

Co czeka uczelnię w najbliższym czasie?

Nasz cel to kształcić oczywiście na jak najwyższym poziomie, ale mamy też na uwadze element formacji człowieka. Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego powinna wyzwolić nowe siły i jeszcze większą energię wśród wykładowców, jak i studentów. O to na pewno będziemy prosić Boga za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

A w którą stronę będą ukierunkowane badania naukowe?

Na dzień dzisiejszy szczególną częścią naszego rozwoju jest obszar medyczny i informatyczny. Na kierunku lekarskim muszą być zorganizowane zajęcie kliniczne. Jego przygotowanie wymagało od nas dużej pracy, związanej ze znalezieniem odpowiednich placówek, szpitali, w których nasi studenci będą kształcić się praktycznie. Drugi obszar to badania, które wiążemy z trzecim kampusem zlokalizowanym w Dziekanowie Leśnym.

Reklama

Co będzie zadaniem znajdującego się tam Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego?

Jego zadaniem będzie poszukiwanie nowych przestrzeni rozwoju myśli z wykorzystaniem naszych specjalistów, dzięki którym poczynione zostaną nowatorskie badania, które będą służyły gospodarce i biznesowi.

W jaki sposób będzie to zagwarantowane?

Chcemy prowadzić nowatorskie badania, które zostaną potem przełożone na konkretne efekty produkcyjne z wykorzystaniem właśnie w gospodarce i biznesie. Podobnie jeśli chodzi o przechowywanie wielkich danych. We wspomnianym centrum do efektywnego wykorzystania są ogromne serwery, które mogą przechowywać obszerne dane choćby medyczne, meteorologiczne czy inne.

Mimo że UKSW jest uczelnią państwową, jest osadzony na wartościach chrześcijańskich. Ale na uniwersytecie są różni ludzie, o różnych poglądach i o różnym podejściu do wiary. Oni także znajdą swoje miejsce na UKSW?

Oczywiście, nie jesteśmy uczelnią tylko dla ludzi wierzących, ale także dla osób poszukujących czy też niewierzących. Trzeba dużo umiejętności, aby uszanować każdy pogląd, a jednocześnie znaleźć wspólną przestrzeń do dialogu i konsensusu.

Reklama

Co jest warunkiem, aby ta wspólna przestrzeń zaistniała?

Ważne, aby z szacunkiem umieć ze sobą rozmawiać i starać się nie wprowadzać podziałów, które widzimy na zewnątrz. Społeczeństwo polskie jest ostatnio coraz bardziej podzielone i wciąż są ludzie, którym zależy na tym, żeby dzielić. Twierdzę, że z punktu widzenia szerszego – społecznego, krajowego właśnie bł. Prymas Tysiąclecia może stać się osobą jednoczącą naród, która by przestrzegała przed nowymi podziałami.

Czy nauczanie bł. kard. Wyszyńskiego będzie popularyzowane na UKSW?

Dla nas to wyzwanie na kolejne lata. Chcemy nauczanie naszego patrona odnosić do współczesności i dostrzegać w bł. Prymasie Tysiąclecia patrona ponadczasowego. Umiejętne połączenie przeszłości, teraźniejszości i wyznaczenie kierunków na przyszłość przy pomocy bł. kard. Wyszyńskiego jest dla nas kluczowe.

Czym dla Księdza jako rektora była beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia?

Bardzo osobiście przeżyłem to wydarzenie. Zawsze miałem, jeszcze przed seminarium, wielki szacunek i darzyłem wielką estymą kard. Wyszyńskiego. To, że akurat jestem rektorem jego uniwersytetu w czasie, kiedy nastąpiła beatyfikacja, sprawia, że jeszcze bardziej liczę na niego. Chciałbym, żeby wspierał całą społeczność akademicką, ale także, by czuwał nade mną i moimi decyzjami, aby UKSW mógł jak najlepiej się rozwijać.

Czy związki UKSW z patronem uczelni będą pogłębiane także od strony duchowej?

Wierzę, że nasz patron wstawiał się będzie za wszystkimi tworzącymi wspólnotę akademicką. Mamy mocnego orędownika w niebie. Zamierzam podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki 11 października oddać pod opiekę nasz uniwersytet Panu Bogu za pośrednictwem bł. kard. Wyszyńskiego. Zostanie wtedy odczytany akt zawierzenia uczelni. Chcę również poprosić metropolitę warszawskiego, aby kaplica uniwersytecka na Wóycickiego nosiła wezwanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, profesor nauk teologicznych.

2021-09-28 11:24

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaczął się nowy rozdział w relacjach katolicko-prawosławnych

[ TEMATY ]

wywiad

rozmowa

Grzegorz Gałązka

Abp Kondrusiewicz nie kryje wzruszenia - dla niego spotkanie Franciszka z Cyrylem jest czymś, o czym zawsze marzył. Jest przekonany, że uścisk Papieża z Patriarchą na hawańskim lotniku otworzył nową kartę w historii wzajemnych stosunków między Kościołami, w historii świata. Od lat przyjaźni się z wieloma kapłanami prawosławnymi, a jako Arcybiskup Metropolita w Moskwie prowadził z nimi oficjalny dialog. Dlatego ze szczególną uwagą i osobistym zaangażowaniem śledził spotkanie na Kubie i zapoznał się z treścią wspólnej deklaracji podpisanej przez Franciszka i Cyryla. Ze mną podzielił sięrefleksjami na ten temat.

Włodzimierz Rędzioch: - Od kiedy Ksiądz Arcybiskup śledził z bliska rozwój relacji ekumenicznych między Kościołem katolickim a Patriarchatem Moskiewskim?b
CZYTAJ DALEJ

Bóg nie kocha mnie dla swojego zysku. On kocha mnie dla mojego dobra!

2025-02-20 09:28

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pixabay.com

Dzisiejsze czytania mówią też bardzo wiele o naszym Bogu. Mówią, że nas oszczędza, nawet wtedy, kiedy Go oszukujemy, bo ciągle liczy na naszą poprawę, nawrócenie.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie. Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest krytyczny

2025-02-22 19:21

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

stan zdrowia

PAP/EPA

Poliklinika Gemelli

Poliklinika Gemelli

Ojciec Święty, choć bardziej cierpiący, spędził sobotni dzień w fotelu. Była potrzebna transfuzja krwi.

Stan zdrowia Ojca Świętego nadal pozostaje krytyczny, dlatego, jak wyjaśniono wczoraj, Papież nie jest poza zagrożeniem. Dziś rano papież Franciszek doświadczył długotrwałego kryzysu oddechowego o charakterze asmatycznym, który wymagał również zastosowania tlenu o wysokim przepływie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję