Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Naśladowcy św. Franciszka

Tercjarze z regionu bielsko-żywieckiego świętowali jubileusz 800-lecia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ).

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Franciszkański Zakon Świeckich

tercjarze

Monika Jaworska/Niedziela

Msza św. z okazji 800-lecia FZŚ

Msza św. z okazji 800-lecia FZŚ

Wydarzenie odbyło się 17 września, w święto stygmatów św. Franciszka, w kościele św. Jana Sarkandra w Górkach Wielkich. Rozpoczęło się Jutrznią, której przewodniczyła s. Joanna Cieślar, oraz słowem powitania przełożonej regionalnej regionu bielsko-żywieckiego s. Jadwigi Kafki. Następnie uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger, a koncelebrowali ją: minister prowincjalny franciszkanów z Panewnik o. Antoni Brząkalik, asystent regionalny FZŚ o. Innocenty Kiełbasiewicz i opiekun duchowny wspólnot FZŚ z Górek oraz tutejszy proboszcz o. Zygmunt Moćko.

Mają swój styl

W homilii biskup zauważył, że na drodze wiary konieczne jest pójście drogą wyznaczoną przez Chrystusa i naśladowanie Jego stylu, podobnie jak uczynił to św. Franciszek, który wezwanie do kroczenia drogami ku doskonałości chrześcijańskiej odczytał dosłownie i potraktował poważnie, z wielkim poczuciem odpowiedzialności. – Naśladowanie Mistrza z Nazaretu poprzez cierpienie i niesienie krzyża dnia codziennego przybrało w jego życiu widzialny obraz m.in. w znaku otrzymanych stygmatów, które są odczytywane jako zewnętrzne znaki szczególnego związku człowieka z Bogiem. Święty Franciszek miał swój styl, jaki naśladują także ludzie żyjący poza murami klasztoru. Dziś dziękujemy Bogu za 8 wieków bogatej historii życia duchowością franciszkańską – podkreślił hierarcha, apelując do wiernych, by byli ludźmi odpowiedzialnymi, którzy świadomie i zdecydowanie opowiadają się po stronie Tego, który pełen miłosierdzia obiecuje i zapewnia zbawienie.

Na zakończenie przedstawicielki wspólnoty podziękowały kapłanom. Po Mszy św. tercjarze uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w kościele oraz spotkaniu przy stole.

Wybrał franciszkański styl życia

Reklama

Przy ołtarzu służył br. Łukasz Neniczka z Simoradza, który należy do III zakonu franciszkańskiego, a w wieku 26 lat, 16 grudnia 2020 r. złożył profesję wieczystą w tej wspólnocie. – Rozeznając powołanie, myślałem najpierw o pójściu do seminarium, o tym, by zostać zakonnikiem, franciszkaninem, jednakże Pan Bóg tak pokierował moim życiem, że trafiłem na wspólnotę FZŚ. Wtedy doświadczyłem, że to jest to, czego pragnę w sercu. Moja droga z FZŚ zaczęła się w 2016 r. Jeździłem na spotkania wspólnoty, złożyłem najpierw postulat, potem nowicjat, profesję czasową i wieczystą. Wybrałem franciszkański styl życia prowadzący w prosty sposób do Pana Boga. To daje mi duże umocnienie – mówi br. Łukasz Neniczka. Jako pierwszy w regionie z okazji złożenia ślubów przygotował pamiątkowy obrazek, na którym umieścił motto do dalszego życia ideałami św. Franciszka: „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali” (1 Kor 12, 9). W swoim pokoju umieścił figurę św. Franciszka ze zwierzętami, a nad nim powiesił krzyż Tau – symbol FZŚ. Raz w miesiącu uczestniczy w spotkaniach formacyjnych w drugie soboty w kościele Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich, gdyż należy do tamtej wspólnoty. Służy do Mszy św., czyta I czytanie, a następnie uczestniczy w spotkaniach w salce, na których jest modlitwa, Jutrznia, krótka konferencja, Ewangelia i spotkanie braterskie przy ciastku i kawie. Jeździ również z tercjarzami na wycieczki i pielgrzymki, radując się franciszkańskim duchem wspólnoty. – Do naszej wspólnoty może należeć każdy: małżonkowie i osoby stanu wolnego, starsi i młodzi, także księża diecezjalni. Marzy mi się, aby Pan Bóg powołał młodych ludzi i by powstała u nas grupa młodzieży franciszkańskiej – podkreśla profes. Z okazji roku jubileuszowego br. Łukasz zrobił kubki z logo jubileuszu, które otrzymali członkowie FZŚ z Górek Wielkich, oraz okolicznościowy stempel i wydrukował hymn jubileuszowy. W tym roku w regionie bielsko-żywieckim do grona profesów dołączyły także s. Jadwiga i s. Urszula.

Historia życia ideałami Ewangelii

Historia FZŚ zaczyna się w 1221 r. Wtedy św. Franciszek zaproponował ludziom świeckim nową formę życia ideałami Ewangelii. Nazwał ich Braćmi i Siostrami od Pokuty. Stąd też członkowie FZŚ zwracają się do siebie: bracie, siostro. Pierwsze wspólnoty w Polsce powstały po przybyciu franciszkanów do Wrocławia w 1236 r. i do Krakowa w 1237 r. Po Soborze Watykańskim II nastąpiło odrodzenie III zakonu, już jako Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, na podstawie Reguły FZŚ zatwierdzonej przez papieża Pawła VI. Wspólnota ma własną regułę, konstytucje generalne, rytuał i statuty partykularne. Do rodziny franciszkańskiej należy też Młodzież Franciszkańska. Na poziomie ogólnopolskim FZŚ kieruje Rada Narodowa, która podlega Radzie Międzynarodowej w Rzymie. W Polsce jest blisko 550 wspólnot skupionych w 18 regionach. W regionie bielsko-żywieckim działa 20 wspólnot. Regułą życia franciszkanów świeckich jest zachowywanie Ewangelii Chrystusowej przez naśladowanie św. Franciszka z Asyżu.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat tercjarstwa w Olkuszu

Niedziela sosnowiecka 43/2020, str. IV

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Olkusz

tercjarze

Piotr Lorenc

Bp Grzegorz Kaszak z tercjarzami i sympatykami tercjarstwa

Bp Grzegorz Kaszak z tercjarzami i sympatykami tercjarstwa

– Tercjarz spogląda na swojego założyciela św. Franciszka z Asyżu, odwzorowuje jego sposób bycia, odnoszenia się do Boga i bliźniego, aby kiedyś móc znaleźć się w niebie – mówił bp Grzegorz Kaszak.

Pasterz naszej diecezji przewodniczył uroczystej, koncelebrowanej Eucharystii w bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu z okazji 100. rocznicy utworzenia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Jubileuszowe uroczystości, w których uczestniczyli tercjarze nie tylko z Olkusza, ale i całej diecezji, odbyły się 11 października. Przy ołtarzu stanęli także ks. Stefan Rogula, wieloletni opiekun olkuskich tercjarzy, ks. Mieczysław Miarka – proboszcz parafii, ks. Henryk Chmieła – dziekan dekanatu, ks. Robert Żwirek i o. Lucjan Wójtowcz OFM – asystent okręgu sosnowieckiego. W uroczystościach uczestniczyła także przełożona regionu katowickiego FZŚ s. Julia Niemiec oraz opiekunka okręgu sosnowieckiego s. Helena Gniozdorz.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję