Reklama

Niedziela Przemyska

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

Studenci Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odwiedzili Przemyśl, gdzie przeżywali wakacyjny obóz – czas formacji, integracji i odpoczynku. Modlili się m.in. na Mszy św. sprawowanej przez abp. Adama Szala.

Niedziela przemyska 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Ks. Maciej Flader

Stypendyści z abp. Adamem Szalem w kaplicy WSD w Przemyślu

Stypendyści z abp. Adamem Szalem w kaplicy WSD w Przemyślu

Metropolita przemyski w oparciu o Ewangelię o bogatym młodzieńcu zachęcał stypendystów, aby szukali wzroku Jezusa. – Wielu ludzi chciało zobaczyć Jezusa z różnych motywów. Wielu zobaczyło. Zobaczyli Go pasterze, mędrcy, zobaczył Nikodem, Niewiasta, chciał zobaczyć Herod i zobaczył także młody człowiek. Przybiegł, upadł i zapytał o życie wieczne. Pan Jezus wykorzystał tę sytuację, aby przeprowadzić katechezę. Potem wskazał drogę, po której powinien iść, aby zdobyć życie wieczne – jest to droga przykazań, droga nowego przymierza. A potem spojrzał na niego z miłością. Zaproponowałem, aby dzisiaj Ewangelia ta została odczytana, ponieważ św. Jana Paweł II bardzo często posługiwał się tą perykopą ewangeliczną, zwłaszcza kiedy mówił do młodzieży. W liście do młodzieży opartym na tej Ewangelii Jan Paweł II sformułował życzenia do młodzieży: „Życzę każdemu z Was, abyście odkryli to spojrzenie Jezusa, abyście go doświadczyli. Przyjdzie ono wtedy, kiedy będzie najbardziej potrzebne” – mówił kaznodzieja.

Stypendyści, którzy przyjechali do Przemyśla, opowiadali o swoim obozie wakacyjnym. – Obóz jest dla nas czasem formacji, zgodnie z myślą św. Jana Pawła II, a zarazem czasem poznania innych stypendystów – mówi Julia, studentka z Warszawy. Z kolei Dawid, studiujący także w stolicy kraju, zauważa szczególny charakter tegorocznych obozów. – W tym roku obóz jest organizowany „na raty” w rożnych miastach. Studenci nie uczestniczą w jednym wielkim obozie, tylko są podzieleni na różne grupy. Są różne programy rekolekcyjne, my mamy program „Nie lękajcie się” i właśnie pod tym hasłem będziemy realizować swoje przemyślenia, integrować się wzajemnie i wspólnie spędzać czas.

Jak zauważa ks. Dariusz Kowalczyk, prezes fundacji: – Obozy wakacyjne są zwieńczeniem programu formacyjnego całego roku. Stypendyści, którzy są podzieleni na dwie grupy, mają swoją formację śródroczną. Studenci spotykają się w swoich wspólnotach akademickich. W formacji są aspekty modlitewny, integracyjny i potężna dawka myśli św. Jana Pawła II. W tym roku z racji epidemii nie mogliśmy zrobić trzech dużych obozów, jak to bywało do tej pory, dlatego wymyśliliśmy koncepcję dwudziestu pięciu obozów w całej Polsce, z czego siedemnaście było dla uczniów, trzy dla studentów i pięć dla maturzystów. W tych małych grupach jest o wiele łatwiej zbudować wspólnotę – podkreśla ks. Kowalczyk.

Obóz w Przemyślu trwał w dniach 10-12 września, zgromadził trzydziestu sześciu studentów będących stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O co chodzi z tą świętością?

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

BOŻENA SZTAJNER

Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Stypendyści Fundacji

Powołanie do świętości dotyczy każdego człowieka, także i tego, który w dramatyczny sposób usiłuje wyjść z nałogu czy grzechu - mówi ks. Dariusz Kowalczyk, wiceprezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która jest organizatorem Dnia Papieskiego. Przypada on w najbliższą niedzielę.

KAI: Tegoroczny Dzień Papieski upływa pod hasłem: "Jan Paweł II - świętymi bądźcie!" Co więc znaczy być świętym dziś, kiedy jest się człowiekiem prowadzącym normalne życie w warunkach współczesnego świata i Polski.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

[ TEMATY ]

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję