Reklama

Niedziela Kielecka

Bł. Kadłubek wyjątkowy

W Jędrzejowie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem odpustu wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Niedziela kielecka 39/2021, str. VI

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

T.D.

Jednej z Mszy św. odpustowych przewodniczył bp Robert Chrząszcz

Jednej z Mszy św. odpustowych przewodniczył bp Robert Chrząszcz

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

Mamy go tutaj

Kilkudniową tradycję sierpniowych odpustów wincentiańskich wprowadził na początku XX wieku ks. prob. Stanisław Marchewka, w czasach tworzenia parafii diecezjalnej, co podtrzymywano po 1945 r. – mówi Niedzieli o. Bruno Paterewicz, przeor w archiopactwie cystersów. – Przybywały tłumy pielgrzymów, odpust trwał tydzień i aby nie narażać ich na nocleg pod gołym niebem w październiku, ks. Marchewka wpadł na pomysł odpustu sierpniowego – wyjaśnia.

Reklama

Natomiast w październiku jest liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka. W tym roku z uroczystościami religijnymi łączą się ważne dla Jędrzejowa jubileusze, związane z obchodami 750 lat miasta, którego Mistrz Wincenty jest patronem. – Jestem z parafii Matki Bożej Łaskawej, ale zawsze uczestniczymy w obchodach. To był wielki człowiek, patriota i pozostał w Jędrzejowie. Mamy go tutaj – mówi Niedzieli p. Grażyna.

Uroczystości odpustowe zgromadziły rzesze wiernych z Jędrzejowa i okolic. Choć zdaniem proboszcza, o. Jakuba Zawadzkiego, pielgrzymi przybywali raczej indywidualnie, na parkingu widać było samochody i autokary z rejestracjami ze Śląska, z małopolskiego, mazowieckiego.

Wielkie świętowanie

Słowo Boże podczas odpustu głosił o. Antoni Sumera, przeor klasztoru cystersów w Szczyrzycu. Codziennie była sprawowana Msza św. z kazaniem, i odmawiana litania do bł. Wincentego. W pierwszy dzień odpustu czciciele bł. Wincentego uczestniczyli w modlitwie różańcowej po alejach w sanktuarium ze świecami. Procesję poprzedziła Msza św., której przewodniczył o. Wincenty Zakrzewski, przeor administrator z opactwa w Krakowie-Mogile. Piątkową drogę krzyżową poprowadził opat jędrzejowski, o. Rafał Ścibiorowski.

Reklama

W sobotę Mszy św. przewodniczył bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. – Z perspektywy wiary chcemy dzisiaj patrzeć na bł. Kadłubka i odczytywać jego wezwanie – mówił, przypominając, jak ważne w życiu bł. Wincentego było doświadczenie jedności Kościoła, w tym udział w obradach Soboru Laterańskiego IV. – Wrócił, by dokonywać odnowy Kościoła w Polsce, widział opłakane skutki podziału w wymiarze narodowym. Prośmy Boga o dar jedności przez wstawiennictwo bł. Kadłubka – zachęcał biskup z Krakowa.

Po Mszy św. wierni towarzyszyli relikwiom w miejskiej procesji do Kopca Spotkania – do miejsca, gdzie były biskup Krakowa był witany przez konwent cysterski, gdy pieszo jako pokutnik przywędrował tutaj ze stolicy.

Z kolei uroczystej Sumie odpustowej w niedzielę przewodniczył bp Henryk Tomasik, biskup senior diecezji radomskiej w asyście opatów cysterskich i przy udziale zaproszonych gości.

W homilii bp Tomasik, przypominając zasługi bł. Wincentego, stawiał kwestie współczesnych podziałów i problemów Polski. – Pięknym znakiem jego mądrości, który pozostał w naszej kulturze, jest Kronika Polska (…). Pisząc historię Polski, miał ciekawy cel – chciał dać potomnym przykład, z którego, jak zauważył, „rodzą się wszelakie czyny bohaterskie, dowodzące zacnego charakteru”. Nie tylko o rejestrowanie wydarzeń chodziło, ale takie przedstawienie historii, które uczyło zachowania i postaw – przypomniał biskup z Radomia.

Na krużgankach dostępna była wystawa obrazów artystów z Klubu Twórców Ziemi Jędrzejowskiej, pokazano widowisko muzyczne Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, odbył się koncert Orkiestry Kameralnej Beskid Sound-Project.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka historia trwa…

Niedziela kielecka 11/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Jędrzejów

750‑lecie

M. Parobiec

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta

Zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych, sportowych i naukowych przypominających o historii, świetności, ale i trudnych momentach w 750-letnich dziejach Jędrzejowa.

Jędrzejów rozpoczął świętowanie wielkiego jubileuszu. Od lokacji miasta przez księcia Bolesława Wstydliwego na prawie magdeburskim minęło w tym roku 750 lat.

CZYTAJ DALEJ

Papież: UE powinna wypracować wspólną politykę wobec migrantów

2021-12-06 15:50

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że to UE powinna wypracować wspólną politykę wobec napływu migrantów. Oświadczył też, iż jest gotów pojechać do Moskwy, by "prowadzić dialog z bratem", nawiązując w ten sposób do ewentualnego spotkania z patriarchą Cyrylem.

Podczas konferencji prasowej w samolocie lecącym z Aten do Rzymu papież powiedział, że "ten, kto buduje mury" przed migrantami "traci sens historii". Odpowiadając na pytanie, czego należy oczekiwać od krajów europejskich, w tym Polski, w kwestii napływu nielegalnych migrantów, podkreślił, że w takich sytuacjach należy przede wszystkim pomagać ludziom.

CZYTAJ DALEJ

Wychowanie przez pomaganie

2021-12-06 23:15

Małgorzata Mikołajek

Dzieci z Kierlikówki uczestniczą w akcji „Kartka dla kolegi z Wileńszczyzny”, którą zorganizowały ich mamy

Dzieci z Kierlikówki uczestniczą w akcji  „Kartka dla kolegi z Wileńszczyzny”, którą zorganizowały ich mamy

    Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W Kole Gospodyń Wiejskich „Mamy z Pomysłem" z Kierlikówki coraz goręcej.

    Wspaniałe, młode kobiety łączą tradycję z wychowywaniem dzieci. Każda inicjatywa, działanie na rzecz wsi, parafii, szkoły są współorganizowane z dziećmi. Taka jest ich misja. Dzięki tego typu działaniom chcą zachować w pamięci kulturę regionu i dziedzictwo narodowe. Dlatego przyłączyły się do akcji Urodzinowej Zbiórki. Panie wraz z rodzinami włączyły się w przygotowanie mikołajkowej paczki dla dzieci z Wileńszczyzny. Jej organizatorzy zbierają kosmetyki do pielęgnacji dzieci, słodycze, żywność o długim terminie ważności, zabawki, buty, ubranka i książki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję