Reklama

Głos z Torunia

Apostołowie na motocyklach

Po raz czwarty motocykliści z naszej diecezji uczestniczyli w Rajdzie Motocyklowym Śladami Ojca Bernarda z Wąbrzeźna.

Niedziela toruńska 38/2021, str. I

[ TEMATY ]

rajd motocyklowy

Archiwum rajdu

Motocykliści wręczyli burmistrzowi Grodziska Wielkopolskiego płaskorzeźbę przedstawiającą o. Bernarda

Motocykliści wręczyli burmistrzowi Grodziska Wielkopolskiego płaskorzeźbę
przedstawiającą o. Bernarda

Motocykliści wyruszyli w drogę wraz ze swoim kapelanem ks. Pawłem Dąbrowskim. Wyjazd zorganizowany był w dniach 3-5 września pod patronatem Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, a jego organizatorami byli Andrzej Michewicz i Lech Nowak. Rozpoczął się Mszą św. w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie, którą koncelebrowali proboszcz miejsca ks. kan. Jan Kalinowski oraz ks. Paweł Dąbrowski, diecezjalny duszpasterz motocyklistów.

W homilii ks. kan. Kalinowski powiedział, że motocykliści są współczesnymi apostołami, którzy nie chodzą pieszo tak jak w czasach Chrystusa, ale jeżdżą na motocyklach.

Reklama

Trasa rajdu wiodła przez Rywałd Królewski, miejsce kaźni w Łopatkach, Grodzisk Wielkopolski i Kórnik. Najważniejszym punktem rajdu była modlitwa w opactwie Benedyktynów w Lubiniu, w którym o. Bernard zmarł w opinii świętości w 1603 r. i został tam pochowany.

Wspólna modlitwa

Jak każdego roku w pierwszą sobotę września do opactwa w Lubiniu przybyli również mieszkańcy i władze samorządowe Grodziska Wielkopolskiego oraz przedstawiciele władz województwa wielkopolskiego, by modlić się o ustanie pandemii i pokój na świecie oraz o pomyślne zakończenie procesu beatyfikacyjnego o. Bernarda.

Motocykliści wspólnie z przybyłymi tego dnia pielgrzymami wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył poznański biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek.

Reklama

Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni mieli okazję wysłuchać informacji na temat postępów w toczącym się procesie beatyfikacyjnym, o których opowiedział jego postulator br. Paweł Mruk. Był również czas na osobistą modlitwę i złożenie kwiatów na grobie sługi Bożego.

Żywa pamięć

Z Lubinia motocykliści pojechali na tradycyjne spotkanie z władzami Grodziska Wielkopolskiego przy pomniku i studni o. Bernarda. Z okazji tego spotkania wręczyli burmistrzowi miasta pamiątkową płaskorzeźbę przedstawiającą sługę Bożego. Kult o. Bernarda jest żywy, chociaż jego postać nie jest jeszcze powszechnie znana. Mamy nadzieję, że odbywające się rajdy oraz organizowane pielgrzymki przyczynią się do tego, by szersze grono ludzi poznało sługę Bożego.

Ojciec Bernard jest doskonałym orędownikiem w czasie epidemii, z którą i nasze pokolenie musi się zmagać. Jest on skutecznym rzecznikiem w wielu potrzebach i warto prosić Boga o potrzebne nam łaski za jego pośrednictwem. Motocykliści już dzisiaj zapraszają wszystkich chętnych na kolejny rajd do Lubinia, który odbędzie się w przyszłym roku.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

II Motocyklowy Rajd śladami o. Bernarda

W dniach od 31 maja do 2 czerwca odbył się II Motocyklowy Rajd śladami o. Bernarda z Wąbrzeźna. Zorganizowany był pod patronatem Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Patronat honorowy nad rajdem objął burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski. Komandorem Rajdu był Andrzej Michewicz, komandorem trasy – Andrzej Ciesielski, a kapelanem rajdu – ks. Paweł Dąbrowski.

W Rajdzie wzięło udział 40 motocyklistów z Wąbrzeźna, Torunia, Mogilna, Kowalewa Pomorskiego, Warszawy, Białegostoku oraz z innych zakątków naszego kraju. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie. To właśnie w Wąbrzeźnie w 1575 roku urodził się o. Bernard, jako jedno z ośmiorga dzieci burmistrza Pawła Pęcherka i jego żony Doroty. Na Chrzcie św. otrzymał imię Błażej, po ukończeniu szkoły parafialnej w swoim rodzinnym mieście rozpoczął naukę w kolegium jezuickim w Poznaniu.

CZYTAJ DALEJ

Badania naukowe dowodzą - aborcja niesie ze sobą zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiet

2021-12-07 17:09

[ TEMATY ]

kobieta

aborcja

Ordo Iuris

Fotolia

W 1987 r. Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatrów dokonało rozróżnienia dwóch zespołów zaburzeń, jakie mogą wystąpić po aborcji – Post Abortion Distress (rozpacz) - PAD i Post Abortion Syndrom (syndrom postaborcyjny) – PAS, które należą do tzw. zaburzeń post-traumatycznych. Zaburzenia te wiążą się z licznymi dolegliwościami natury psychicznej.

W tym samym roku 1987 w Stanach Zjednoczonych powstała Organizacja Kobiet Skrzywdzonych przez Aborcję. Wśród badanych kobiet 62% przeżywało tendencje samobójcze, a u 20% tendencje i próby samobójcze utrzymywały się w dłuższej perspektywie.

CZYTAJ DALEJ

Poświęcenie pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego ps. “Pług”

2021-12-07 21:54

fot_pawel_dubiel_nowiny24.jpg

Bp Jan Wątroba poświecił pomnik Łukasza Cieplińskiego

Bp Jan Wątroba poświecił pomnik Łukasza Cieplińskiego

W dzień urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" 26 listopada 2021, patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie odbyło się odsłonięcie pomnika poświęconego jego pamięci. Inicjatorem upamiętnienia są 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Bp Jan Wątroba dokonał poświęcenia pomnika i przewodniczył modlitwie za ojczyznę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję