Reklama

Niedziela Łódzka

Ekumeniczna Szkoła Biblijna

Z ks. Wiesławem Kamińskim, proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa oraz sekretarzem Ekumenicznej Szkoły Biblijnej rozmawia ks. Paweł Gabara.

Niedziela łódzka 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ekumenizm

Ks. Wiesław Kamiński

Ks. Wiesław Kamiński od 2011 r. proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, wiceprzewodniczący Komisji Ekumenicznej Archidiecezji Łódzkiej, wieloletni duszpasterz Osób Głuchoniemych w Archidiecezji Łódzkiej

Ks. Wiesław Kamiński od 2011 r. proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, wiceprzewodniczący Komisji Ekumenicznej Archidiecezji Łódzkiej, wieloletni duszpasterz Osób Głuchoniemych w Archidiecezji Łódzkiej

Ksiądz Paweł Gabara: Za kilka dni dyplomy ukończenia Ekumenicznej Szkoły Biblijnej odbiorą jej pierwsi słuchacze? Skąd myśl o powołaniu ESB i jakie kościoły w niej uczestniczą?

Ksiądz Wiesław Kamiński: W 2018 r. odbyła się ekumeniczna pielgrzymka do Ziemi Świętej. Uczestniczyło w niej około 300 osób z różnych kościołów. Byli tam katolicy, luteranie, kalwini, baptyści, metodyści i prawosławni. Uczestniczyli duchowni różnych wyznań; biskupi i księża. Odwiedziliśmy najważniejsze dla naszej chrześcijańskiej wiary miejsca – od bazyliki Narodzenia Pańskiego do bazyliki Grobu Pańskiego. Program był tak ułożony, że zawierał części wspólne: zwiedzanie, posiłki i inne spotkania, w tym nabożeństwa modlitewne. Oczywiście, były również oddzielne modlitwy: my katolicy mieliśmy codziennie Mszę św., a protestanci swoje nabożeństwa. Wielkim przeżyciem była ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Jerozolimy. Wszyscy wróciliśmy jakoś odmienieni i zbliżeni do Pana Jezusa, braci i sióstr w tej samej wierze, choć w różnych Kościołach. Po powrocie powstało pytanie: Co dalej? Czy to już wszystko, co możemy zrobić? Wtedy abp Grzegorz Ryś wyszedł z propozycją wspólnego studiowania Pisma Świętego. Przecież tam, w Ziemi Świętej, każdy z nas miał w ręku swoją własną Ekumeniczną Biblię. To był genialny pomysł! Przedstawiciele Oddziału Łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej zgodzili się podjąć współpracę. Ideą szkoły było takie studiowanie Pisma Świętego, aby żyć słowem Bożym na co dzień.

Kim są wykładowcy ESB?

Postaraliśmy się poszukać najlepszych biblistów, którzy są nie tylko wybitnymi specjalistami z egzegezy biblijnej, ale także mają dobrą komunikację ze swoimi słuchaczami. Wśród wykładowców znaleźli się rzymscy katolicy, luteranie, baptyści, osoby świeckie i duchowne. Nie zabrakło „praktyków”, czyli aktywnych duszpasterzy różnych wyznań, którzy starali się przedstawić wykorzystanie Biblii w praktyce, czyli w liturgii i życiu poszczególnych wspólnot. Szczególnym dniem były odwiedziny kościołów i zborów. Na początek spotkaliśmy się w łódzkiej archikatedrze, gdzie wysłuchaliśmy interesującego wykładu o historii diecezji łódzkiej i samej katedry. Obejrzeliśmy interesującą prezentację o robotniczej, wieloreligijnej i wielowyznaniowej Łodzi. Następnie odwiedziliśmy kościół ewangelicko augsburski św. Mateusza, potem zbór baptystów i prawosławną katedrę św. Aleksandra Newskiego. Wszędzie proboszczowie wygłosili krótkie, ale bardzo interesujące przedłożenia. Z bliska wszystko wyglądało jeszcze ciekawiej. Wiele się dowiedzieliśmy o naszych wspólnotach.

Reklama

Jak wyglądały wykłady w czasie pandemii?

Z racji tego, że osią tematyczną wykładów biblijnych w pierwszej edycji szkoły była Księga Apokalipsy św. Jana Apostoła, a konkretnie Listy do Siedmiu Kościołów, w zaawansowanym przygotowaniu była kolejna ekumeniczna pielgrzymka, tym razem do Siedmiu Kościołów Apokalipsy, a więc do miejsc, które znajdują się obecnie w Turcji. Wszystko było już przygotowane, program ustalony i zaczęły się zapisy. Niestety pandemia pokrzyżowała nasze plany. O wyjeździe nie mogło być mowy. Wykłady „w realu” okazały się niemożliwe do zrealizowania. Postanowiliśmy jednak nie poddawać się i trzy cykle wykładowe dokończyć w formie nagrań video, umieścić na YouTubie i linki przesłać uczestnikom. Mam nadzieję, że pozwoliło to na sensowne skorzystanie z wykładów słuchaczom naszej szkoły. W ten sposób zakończyliśmy pierwszy rok nauki mając nadzieję, że Pan Bóg pozwoli nam na kontynuację Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w przyszłości.

Skoro pierwszy rok ESB poświęcony był Księdze Apokalipsy Św. Jana Apostoła, to znaczy, że następne będą poświęcone innym księgom biblijnym?

W przygotowaniu jest kolejna edycja naszej szkoły. W tym roku chcemy zająć się fundamentami naszej chrześcijańskiej wiary i skupić się na osobie samego Zbawiciela – Pana Jezusa. Tematy będą dotyczyły Jego życia w konkretnych warunkach geograficznych i historycznych, relacji do poszczególnych ugrupowań religijnych w Izraelu, relacji do pogan, stosunku do władzy duchownej i świeckiej, płacenia podatków. Może uzyskamy odpowiedź na pytanie: Czy Jezus znał łacinę? Zajmiemy się omówieniem znaczenia tytułów mesjańskich, rozumienia Królestwa Bożego i zapowiedzi Jego powrotu na końcu czasów.

Czy mamy rozumieć, że jeżeli uczestnik chciałby pogłębić swoją wiedzę na temat wszystkich ksiąg Pisma Świętego, to powinien zapisywać się co roku do każdej z kolejnych edycji?

Założeniem Ekumenicznej Szkoły Biblijnej jest życie słowem Bożym na co dzień, a więc w realiach, w jakich jesteśmy tu i teraz. Poznanie Pisma Świętego, jego rozumienie i modlitwa są więc podstawą. Każdy rok nauki jest inny, nie ma powtórzeń. Jeśli ktoś chce się zapisać, to z pewnością doświadczy czegoś nowego i oryginalnego. Wierzę w prowadzenie Ducha Świętego, który każdego kieruje dobrymi drogami do zrozumienia prawdy potrzebnej do zbawienia.

Reklama

Ilu było uczestników pierwszej edycji ESB i czy będą następne?

Podejmując się organizacji ESB sądziliśmy, że wielkim sukcesem będzie dla nas, gdy zapisze się choć 50 osób. Myśleliśmy głównie o łodzianach. Szybko okazało się, że 50 osób mamy zapisanych po tygodniu. Pomyśleliśmy o stu osobach, bo trzeba było znaleźć odpowiednią salę wykładową. Ostatecznie przyjęliśmy 235 osób z Łodzi i okolic, ale także z innych miast, nawet tak odległych jak Gdańsk czy Szczecin. Wielu musieliśmy odmówić. Nie znaleźliśmy większej sali wykładowej w naszych kościelnych zasobach, mając nadzieję, że w kolejnych edycjach szkoły uda się ich przyjąć.

Od początku sierpnia ruszyły zapisy do kolejnej edycji ESB, ilu obecnie słuchaczy zgłosiło swój udział w studiowaniu Pisma Świętego i jak, ci którzy są zainteresowani, mogą się zapisać do ESB?

Mamy już kilkanaście osób. Aby się zapisać trzeba pobrać formularze ze strony Ekumenicznej Szkoły Biblijnej www.ekumenicznaszkolabiblijna.pl, wypełnić je i przesłać do sekretariatu szkoły. Z każdym z kandydatów kontaktujemy się i przekazujemy informacje o przyjęciu.

Ks. Wiesław Kamiński od 2011 r. proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, wiceprzewodniczący Komisji Ekumenicznej Archidiecezji Łódzkiej, wieloletni duszpasterz Osób Głuchoniemych w Archidiecezji Łódzkiej

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś u Ewangelików Reformowanych: za darem nawrócenia, jest dar wspólnoty!

[ TEMATY ]

ekumenizm

wspólnota

Ks. Paweł Kłys

- Kościołom będzie bliżej do siebie, jeśli w każdym z Kościołów będziemy głosić nawrócenie, także w stosunku do pozostałych braci. Kościom będzie bliżej do siebie, jeśli każdy z nas zobaczy swoje winy i przestaniemy się bić w cudze piersi. Niech każdy się bije w swoje, a będziemy sobie bliżsi. Bo za darem nawrócenia, jest dar wspólnoty. – mówił metropolita łódzki.

Choć w całym Kościele Katolickim tydzień modlitw o jedność chrześcijan już się zakończył, to w okręgu łódzkim czas wspólnej - ekumenicznej modlitwy trwa nadal. W niedzielny wieczór 26 stycznia nabożeństwu Słowa Bożego w bełchatowskim Kościele Ewangelicko - Reformowanym przewodniczył ks. bp Marek Izdebski - superintendent generalny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP., a homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: Radio Maryja jest słuchane przez Polaków w całym kraju i na wszystkich kontynentach

2021-12-04 16:59

[ TEMATY ]

TV Trwam

Radio Maryja

PAP

Rozgłośnia, która zaczynała skromnie, jako lokalne radio katolickie nadające w Toruniu i Bydgoszczy, po 30 latach, jest słuchana przez tysiące Polaków w całym kraju i na wszystkich kontynentach — napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 30-lecia Radia Maryja.

W Mszy św. z okazji 30. rocznicy powstania Radia Maryja uczestniczą m.in. ministrowie: obrony Mariusz Błaszczak, edukacji i nauki Przemysław Czarnek, sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Eucharystię koncelebruje kilkunastu biskupów. W hali w Toruniu obecnych jest kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski, a także przedstawiciele Polonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję