Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Więcej niż kartka papieru

Dzięki współpracy mieszkańców Bochni po raz kolejny udało się zebrać ponad kilkadziesiąt ton makulatury. Dzięki środkom zgromadzonym ze sprzedaży materiałów, dzieci z przedszkola w Kamerunie mogły rozpocząć naukę.

Niedziela małopolska 38/2021, str. V

[ TEMATY ]

makulatura

Maria Ślusarz

Stare zeszyty, notatki i biuletyny mogą jeszcze zostać wykorzystane

Stare zeszyty, notatki i biuletyny mogą jeszcze zostać wykorzystane

Zbiórka makulatury jest częścią akcji „Makulatura na misje” koordynowanej na bocheńskiej ziemi przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z parafii św. Pawła Apostoła w Bochni. Kontenery na papier i tekturę stanęły tym razem przy parafii św. Jana Nepomucena. To w tym roku trzecia edycja misyjnej akcji pomocowej.

10 tysięcy!

W ostatni weekend wakacji bochnianie połączyli siły, by wspomóc Boże dzieło w odległej Afryce. W 11 kontenerach znajdujących się przy parafii św. Jana Nepomucena wierni złożyli 14 690 kg makulatury. Z kolei kolejne 6 ton surowca trafiło do składu Ekom Budu. – Dzięki wspólnym wysiłkom akcja zakończyła się bardzo dobrym wynikiem. Sprzedaż ponad 20 ton makulatury przyniosła sumę ok. 10 tys. zł – powiedział w rozmowie z Niedzielą proboszcz ks. Kazimierz Kapcia, podkreślając zaangażowanie inicjatorów akcji ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz pozostałych wiernych z parafii św. Pawła.

Reklama

Do zbiórki makulatury włączyły się również szkoły podstawowe z Dąbrówki, Sierosławic, Mikluszowic, Krzeczowa, Szczurowej, przedszkole z Gawłowa, a także: parafia św. Feliksa PM w Niedzieliskach, Siostry Służebniczki Dębickie ze Szczurowej i z Bochni, Siostry Urszulanki z Lipnicy Murowanej.

Aby zeszły z ulicy

Ludzie dobrej woli z Bochni i okolic już od dłuższego czasu wspierali budowę Centrum Dziecka znajdującego się w ubogiej dzielnicy Cariere w Yaounde, stolicy Kamerunu. Pierwsza tegoroczna zbiórka makulatury odbyła się w marcu, a kolejna w maju. O postępujących pracach w afrykańskiej placówce na bieżąco informowała Maria Ślusarz ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. „Nasze uczestnictwo w zbiórce makulatury wspiera budowę Centrum Dziecka. Obecnie dobiegają końca prace budowlane przy przedszkolu. Tynkowane są jego pomieszczenia, po czym przewiduje się malowanie okien i drzwi, założenie krat w oknach i wyposażenie sal dla dzieci oraz jadalni. Siostra Kolbena Frąckiewicz ufa, że dzięki naszej pomocy już 1 września przedszkole rozpocznie swoją działalność” – mówiła jeszcze w maju koordynatorka akcji. I tak też się stało. Pierwszego września przedszkolaki rozpoczęły naukę w nowej placówce.

Z miłości do Chrystusa

Dzieło misyjne tworzone jest przez siostry pasjonistki w ubogiej części stolicy Kamerunu, gdzie nie ma ośrodka zdrowia, szpitala ani szkoły. Każdego dnia dzieci pozostają przed domami bez opieki, podczas gdy rodzice szukają pracy lub pożywienia. Pociechy opiekują się sobą nawzajem. Większość z nich nie chodzi do szkoły ani przedszkoli. Domy, a raczej rozpadające się lepianki, zbudowane są z materiałów znalezionych na ulicach, ze starej blachy, drzewa, folii, liści palmowych. Dzięki m.in. ludziom dobrej woli z Bochni część najmłodszych mieszkańców Yaounde ma już zapewnioną opiekę i posiłki.

Reklama

Dzieło sióstr pasjonistek w Yaounde można jeszcze wesprzeć, wchodząc na stronę: www.siostrypasjonistki.pl/yaounde. „W tej najbiedniejszej dzielnicy, gdzie nie ma ani szkoły, ani szpitala pragniemy utworzyć Centrum Dziecka ze żłobkiem, przedszkolem, szkołą, stołówką, gdzie dzieci miałyby zapewnione dożywianie. Rozpoczętego dzieła nie zrealizujemy same. Jest to możliwe tylko z pomocą Bożą i ludzką. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę” – piszą na stronie internetowej siostry.

Warto również w swojej parafii zorganizować akcję „Makulatura na misje”. Każdy przy odrobinie chęci może dołączyć do inicjatywy i skierować miłosierny gest wobec sióstr i braci żyjących w ubóstwie.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbierają na wodę, która daje życie

Otrzymaliśmy dar czystej wody – pisze z zachwytem br. Artur Ziarek z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, wspominając poświęcenie studni w wiosce Gore w Czadzie. A dokładniej w tamtejszym więzieniu, w którym kapucyn z Polski jest kapelanem. Tam studnie święci się jak u nas dzwony. A nawet z większą jeszcze ceremonią, bo podczas Mszy św. Dar czystej wody jest bowiem dla mieszkańców Afryki kwestią przetrwania.

CZYTAJ DALEJ

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

2021-12-03 17:43

[ TEMATY ]

Białystok

aborcja

dziecko

Karol Porwich

Dziecko uratowane dzięki wyrokowi TK. Szpital w Białymstoku odmówił aborcji, której przeprowadzenie miał uzasadniać zły stan psychiczny matki. W swoim stanowisku szpital powołał się na opinię Instytutu Ordo Iuris.

Aktualnie środowiska proaborcyjne próbują bezprawnie „zastąpić” przesłankę eugeniczną przerywania ciąży przesłanką ratowania zdrowia kobiety, zwracając uwagę na pogorszenie zdrowia psychicznego. "Kobietę i dziecko należałoby teraz objąć kompleksową opieką oferowaną przez hospicja" - czytamy w komunikacie prasowym Ordo Iursi.

CZYTAJ DALEJ

Przyjmować jak Maryja

2021-12-04 19:52

[ TEMATY ]

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich

Księża marianie

Stegny

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach odprawiona została Msza św. w intencji Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i wszystkich przyjaciół oraz dobrodziejów Księży Marianów.

Eucharystia sprawowana była z okazji święta patronalnego tego założonego przez św. Stanisława Papczyńskiego zgromadzenia zakonnego oraz osób z nim związanych, które przypada w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję