Reklama

Niedziela Rzeszowska

MISJE

Ćwierć wieku w Afryce

Ksiądz Edward Ryfa obchodzi w tym roku dwudziestopięciolecie pracy misyjnej w Czadzie.

Niedziela rzeszowska 37/2021, str. II

[ TEMATY ]

misje

Afryka

Tomasz Nowak

Ks. Edward Ryfa podczas jubileuszu

Ks. Edward Ryfa podczas jubileuszu

Mszy św. w dniu parafialnego odpustu w kościele św. Rocha na osiedlu Słocina przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Paweł Pietrusiak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, przed laty misjonarz w Czadzie, ks. Daniel Nowak, dyrektor Referatu Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i ks. Mariusz Matuszewski, proboszcz parafii św. Rocha. Był również obecny bp Edward Białogłowski. Podczas Mszy św. 16 sierpnia bp Wątroba przekazał jubilatowi nominację na członka honorowego Kapituły Katedralnej w Rzeszowie.

Biskup Wątroba przypomniał m.in. napad rabunkowy na ks. Ryfę w 2005 r., kiedy misjonarz został ciężko ranny i po leczeniu w Czadzie był hospitalizowany w Polsce. To dramatyczne wydarzenie nie osłabiło żaru i miłości, z jaką przed laty ks. Edward wyruszył na Czarny Ląd. Po powrocie do zdrowia powiedział: Muszę wracać! I wrócił do swoich.

Reklama

Po Komunii św. ks. Daniel Nowak odczytał list od bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Krótkie przemówienia wygłosili przedstawiciele parafii w Błędowej Zgłobieńskiej oraz ks. Stanisław Tarnawski, emerytowany proboszcz parafii św. Rocha w Rzeszowie i były dyrektor Referatu Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Ksiądz Edward Ryfa zwrócił uwagę, jak ważne jest zaplecze duchowe i materialne pracy misjonarza. – Te 25 lat to nasz wspólny wysiłek, wysiłek Kościoła rzeszowskiego, który mnie posłał i wspiera. Jestem przekaźnikiem między wami a braćmi z Afryki, którzy na tę pomoc czekają i ją otrzymują – podkreślił.

Ks. Edward Ryfa wyjechał do Czadu 8 października 1996 r. Zasłynął m.in. z promowania akcji „Studnia za makulaturę”, dzięki której wybudował wiele studni w Czadzie. W swojej parafii wybudował również kościół i internat – budowę wsparli materialnie duchowni diecezji rzeszowskiej.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Misjonarze mocą Ducha” – komunikat na niedzielę „Ad Gentes”

[ TEMATY ]

misje

misjonarz

Archiwum Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego

„Modlitwą, cierpieniem w intencji misji oraz ofiarami wyrażamy braterską solidarność z 2004 naszymi misjonarkami i misjonarzami, którzy głoszą Ewangelię i dają świadectwo miłości Boga i bliźniego w 99 krajach misyjnych” – wskazuje przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur w komunikacie na obchodzony w II Niedzielę Wielkiego Postu, 17 marca, Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Premier: najważniejszy przy obronie granicy jest żołnierz, funkcjonariusz Straży Granicznej, Policji

2021-12-06 16:37

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP

Nie mam wątpliwości, że najważniejszy przy obronie granicy jest żołnierz, funkcjonariusz Straży Granicznej, Policji - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, dziękując jednocześnie za wzorową współpracę między formacjami.

Premier Morawiecki w poniedziałek wziął udział w odprawie z przedstawicielami służb mundurowych i spotkał się z funkcjonariuszami, którzy pełnią służbę na polsko-białoruskiej granicy, będącej jednocześnie granicą Unii Europejskiej. Podczas wystąpienia, które później zamieściła w mediach społecznościowych jego kancelaria, podkreślał, że granica to nie jest tylko miejsce na mapie, ale jest to "nasza najświętszą niepodległość, dzięki której możemy budować nasz kraj po naszemu".

CZYTAJ DALEJ

Wychowanie przez pomaganie

2021-12-06 23:15

Małgorzata Mikołajek

Dzieci z Kierlikówki uczestniczą w akcji „Kartka dla kolegi z Wileńszczyzny”, którą zorganizowały ich mamy

Dzieci z Kierlikówki uczestniczą w akcji  „Kartka dla kolegi z Wileńszczyzny”, którą zorganizowały ich mamy

    Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W Kole Gospodyń Wiejskich „Mamy z Pomysłem" z Kierlikówki coraz goręcej.

    Wspaniałe, młode kobiety łączą tradycję z wychowywaniem dzieci. Każda inicjatywa, działanie na rzecz wsi, parafii, szkoły są współorganizowane z dziećmi. Taka jest ich misja. Dzięki tego typu działaniom chcą zachować w pamięci kulturę regionu i dziedzictwo narodowe. Dlatego przyłączyły się do akcji Urodzinowej Zbiórki. Panie wraz z rodzinami włączyły się w przygotowanie mikołajkowej paczki dla dzieci z Wileńszczyzny. Jej organizatorzy zbierają kosmetyki do pielęgnacji dzieci, słodycze, żywność o długim terminie ważności, zabawki, buty, ubranka i książki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję