Reklama

Niedziela Rzeszowska

MISJE

Ćwierć wieku w Afryce

Ksiądz Edward Ryfa obchodzi w tym roku dwudziestopięciolecie pracy misyjnej w Czadzie.

Niedziela rzeszowska 37/2021, str. II

[ TEMATY ]

misje

Afryka

Tomasz Nowak

Ks. Edward Ryfa podczas jubileuszu

Ks. Edward Ryfa podczas jubileuszu

Mszy św. w dniu parafialnego odpustu w kościele św. Rocha na osiedlu Słocina przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Paweł Pietrusiak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, przed laty misjonarz w Czadzie, ks. Daniel Nowak, dyrektor Referatu Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i ks. Mariusz Matuszewski, proboszcz parafii św. Rocha. Był również obecny bp Edward Białogłowski. Podczas Mszy św. 16 sierpnia bp Wątroba przekazał jubilatowi nominację na członka honorowego Kapituły Katedralnej w Rzeszowie.

Biskup Wątroba przypomniał m.in. napad rabunkowy na ks. Ryfę w 2005 r., kiedy misjonarz został ciężko ranny i po leczeniu w Czadzie był hospitalizowany w Polsce. To dramatyczne wydarzenie nie osłabiło żaru i miłości, z jaką przed laty ks. Edward wyruszył na Czarny Ląd. Po powrocie do zdrowia powiedział: Muszę wracać! I wrócił do swoich.

Po Komunii św. ks. Daniel Nowak odczytał list od bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Krótkie przemówienia wygłosili przedstawiciele parafii w Błędowej Zgłobieńskiej oraz ks. Stanisław Tarnawski, emerytowany proboszcz parafii św. Rocha w Rzeszowie i były dyrektor Referatu Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Reklama

Ksiądz Edward Ryfa zwrócił uwagę, jak ważne jest zaplecze duchowe i materialne pracy misjonarza. – Te 25 lat to nasz wspólny wysiłek, wysiłek Kościoła rzeszowskiego, który mnie posłał i wspiera. Jestem przekaźnikiem między wami a braćmi z Afryki, którzy na tę pomoc czekają i ją otrzymują – podkreślił.

Ks. Edward Ryfa wyjechał do Czadu 8 października 1996 r. Zasłynął m.in. z promowania akcji „Studnia za makulaturę”, dzięki której wybudował wiele studni w Czadzie. W swojej parafii wybudował również kościół i internat – budowę wsparli materialnie duchowni diecezji rzeszowskiej.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa i wsparcie materialne - Światowy Dzień Misyjny

[ TEMATY ]

misje

SWM WROCŁAW

Całoroczna modlitwa różańcowa w intencji ewangelizacji świata oraz prośba o materialne wsparcie misjonarzy, także polskich, pracujących na wszystkich kontynentach – składają się na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny, który przypadnie w niedzielę 21 października.

CZYTAJ DALEJ

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym o. Pio

2022-09-22 11:18

[ TEMATY ]

św. o. Pio

pl.wikipedia.org

Jak pięknie i dobrze jest żyć, mając pewność, że Ktoś wszystko przemyślał i zna sens. Wszędzie działa bowiem Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym Ojciec Pio.

Przez przypadek cię spotkałem…, przypadkiem się dowiedziałem, że…, przypadkiem zdarzyło się… Często słowa te można usłyszeć z ust wielu ludzi, może nawet sami je wypowiadamy. Zrządzenie losu, splot wydarzeń, traf, pech – to im przypisujemy niekiedy winę za zdarzenia, które nas spotykają… Czy naprawdę przypadek rządzi naszym życiem, wyborami i doświadczeniami?

CZYTAJ DALEJ

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję na pomoc księżom

2022-09-24 17:36

[ TEMATY ]

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

Członkowie Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupiej przekazują swoje miesięczne wynagrodzenie na pomoc księżom w ich kraju. Według deklaracji końcowej z niedawnego spotkania w Materze, pieniądze trafią do Centralnego Instytutu Wspierania Duchowieństwa i są przeznaczone na pracę duszpasterską księży diecezjalnych.

Członkowie Rady zaapelowali też do wszystkich biskupów o podjęcie podobnej decyzji. Podkreślili, że jest to „mały znak solidarności” z księżmi, którzy, jak wielu innych, muszą żyć ze skutkami inflacji i wzrostu cen energii. Biskupi planują też nowe przeliczenie uposażenia dla księży w nadchodzącym roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję