Reklama

Niedziela Łódzka

Przyjdź Królestwo Twoje

Przez 18 lat przewodził diecezji łódzkiej. 3 sierpnia 2021 r. mija już 25 lat od jego śmierci.

Niedziela łódzka 36/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

wspomnienie

Bp Józef Rozwadowski

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Bp Józef Rozwadowski

Bp Józef Rozwadowski

Biskup Józef Rozwadowski – bo o nim mowa – urodził się 19 marca 1909 r. w Krakowie. W 1931 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Adama Sapiehy. Następnie studiował na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii. Pracę kapłańską rozpoczął w 1933 r. w parafii we wsi Lubień na Podhalu. Po roku został skierowany do wspólnoty w Oświęcimiu.

Podczas II wojny światowej ks. Rozwadowski jako ojciec duchowny krakowskiego seminarium nie przerwał swej posługi. Po zamknięciu przez Niemców uczelni działał w konspiracji i prowadził tajne nauczanie.

Po wojnie rozpoczął pracę akademicką na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w seminariach duchownych w Krakowie, Katowicach i Częstochowie. W 1965 r. został proboszczem w krakowskiej parafii św. Floriana.

29 października 1968 r. papież Paweł VI mianował ks. Rozwadowskiego ordynariuszem diecezji łódzkiej. Sakrę biskupią przyjął 24 listopada na Jasnej Górze z rąk kard. Karola Wojtyły, zaś uroczysty ingres do katedry w Łodzi odbył się 1 grudnia.

Od tego momentu zaczął się nowy rozdział w jego życiu. Z królewskiego Krakowa przybył do robotniczej Łodzi. Działalność akademicką zamienił na służbę ludziom pracy, której w pełni się oddał tworząc – w myśl swego biskupiego motta: „Przyjdź Królestwo Twoje” (Adveniat Regnum Tuum) – Królestwo Boże na łódzkiej „ziemi obiecanej”.

Swój pontyfikat bp Rozwadowski rozpoczął w duchu Soboru Watykańskiego II. Zaskakiwał wszystkich swym nowatorskim stylem bycia. Zabronił używania zwrotu „wasza Ekscelencjo”, zachęcając, aby zwracano się do niego „ojcze”. Nie nosił kapelusza, jak to było w zwyczaju, a jego pastorał i krzyż biskupi były wykonane z drewna.

Obejmując urząd ordynariusza diecezji łódzkiej po okresie stalinizmu i gomułkowskiego marazmu bp Rozwadowski musiał stawić czoła wielu problemom. Za główne zadanie przyjął zaangażowanie wiernych w aktywne życie w parafiach. Skupiał się na rozwoju duszpasterstwa akademickiego przy każdej miejskiej wspólnocie, grup parafialnych oraz na właściwym przygotowaniu wiernych do przyjęcia sakramentów. Organizował cykliczne spotkania młodzieży w seminarium oraz Diecezjalny Tydzień Modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. Dbał o jakość parafialnej katechizacji młodych, nauk rekolekcyjnych oraz zainicjował coroczne pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę. Podejmował starania w celu zwiększenia liczby świątyń i parafii. W czasach walki z Kościołem bp Rozwadowski uzyskał zgodę na budowę aż 31 obiektów sakralnych, zaś liczba parafii wzrosła ze 146 do 173.

Reklama

Biskup Rozwadowski stał zawsze w obronie osób represjonowanych przez komunistyczny reżim. Przez cały pontyfikat służył ludziom pracy. Był orędownikiem rodzącej się w latach 70. opozycji demokratycznej oraz powstałej w 1980 r. „Solidarności”. W czasie stanu wojennego Kuria Biskupia w Łodzi stała się miejscem informacji o internowanych członkach „Solidarności”. Biskup powołał także Ośrodek Pomocy Internowanym, Uwięzionym i ich Rodzinom oraz Ośrodek Pomocy Osobom Pozbawionym Pracy. Dążył również do utworzenia podobnych ośrodków wsparcia dla ofiar stanu wojennego w każdej parafii.

W 1986 r. papież Jan Paweł II przyjął rezygnację bp. Rozwadowskiego z funkcji ordynariusza diecezji łódzkiej. Nie wrócił jednak do rodzinnego Krakowa, lecz do końca swych dni aktywnie uczestniczył w życiu łódzkiego Kościoła. Zmarł 3 sierpnia 1996 r. Został pochowany w krypcie archikatedry łódzkiej.

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Honorowy obywatel

[ TEMATY ]

dziedzictwo

wspomnienie

św. Jan Paweł II

Czesław Jarmusz

Samorządy przeszło 40 miast i gmin z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego, w tym i z terenu diecezji toruńskiej podjęły decyzję o nadaniu papieżowi honorowego obywatelstwa. Taki krok motywowano przede wszystkim uznaniem wielkości dokonań papieża oraz akceptacją wartości, które głosił. Dla przykładu Rada Gminy Golub-Dobrzyń, podejmując uchwałę w dniu 30 marca 2000 roku, uzasadniała swoją decyzję następująco: W uznaniu nieocenionych zasług dla Polski i świata.

Nadaniu honorowego obywatelstwa papieżowi towarzyszyły często różne inne wydarzenia, np. odsłonięcie specjalnej tablicy pamiątkowej, posadzenie dębu papieskiego, nadanie papieskiego patronatu ulicy czy umieszczenie w sali obrad rady portretu papieskiego. Były też i inne inicjatywy, jak na przykład wybicie specjalnego medalu pamiątkowego. Tak było chociażby w przypadku Gminy Łubianka, w której wybito specjalny medal z wizerunkiem papieża - Honorowego Obywatela Gminy. Uwieńczeniem procesu nadania obywatelstwa była podróż delegacji władz lokalnych do Watykanu. Tam, niejednokrotnie podczas prywatnych audiencji, papież Jan Paweł II przyjmował to wyróżnienie i kierował słowa, które stały się po jego śmierci swoistym testamentem dla mieszkańców naszych miast i gmin.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki w "L'Osservatore Romano": trzeba mówić młodzieży o Holokauście

2023-01-27 12:25

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

"Trzeba mówić młodzieży o Holokauście”- to tytuł artykułu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, opublikowanego w piątek na portalu watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

W tekście, który ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, abp Gądecki podkreślił, że trzeba przekazywać młodym pokoleniom wiedzę o Zagładzie, „aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję