Reklama

Niedziela Łódzka

Dołącz do Jerycha

– Nadchodzący wrzesień w naszej archidiecezji będzie czasem ewangelizacji, ponownego odnalezienia zapału do życia Ewangelią – mówił abp Grzegorz Ryś, zapraszając do udziału w wydarzeniach religijnych.

Niedziela łódzka 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Ołtarz główny kolegiaty w Łasku

Ołtarz główny kolegiaty w Łasku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogólnopolski Kongres Ewangelizacyjny, spotkanie ewangelizacyjne na Stadionie Orła, Msza św. dziękczynna za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Elżbiety Czackiej, Arena Młodych oraz rekolekcje ewangelizacyjne w 17 kościołach stacyjnych, a także rekolekcje dla kapłanów i sióstr zakonnych, to wydarzenia, które zostaną poprzedzone Jerychem modlitewnym. Przez 7 dni i nocy w kościołach Matki Bożej Fatimskiej w Łodzi, Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi, Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela w Aleksandrowie Łódzkim, Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łasku przedstawiciele różnych wspólnot i organizacji trwać będą nieustannie na modlitwie.

Wydarzenie to nawiązuje do epizodu opisanego na kartach Starego Testamentu, kiedy to Jozue wraz z ludem okrążali twierdzę Jerycho. Codziennie przez 6 dni czynili to w głębokim milczeniu, zaś siódmego dnia podnieśli krzyk i zatrąbili na trąbach, co spowodowało, że kamienne mury Jerycha runęły. Ta biblijna historia mówi nam, że z Bożą pomocą jesteśmy w stanie pokonać rzeczy, które po ludzku wydają się nie do przejścia i zdobycia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Wraz ze swoją wspólnotą uczestniczyłam w Jerychu różańcowym, które stało się dla nas wszystkich wielkim przeżyciem. Nie ukrywam, że ciężko było mi wstać w nocy i pójść na adorację Najświętszego Sakramentu, ale to moje zmaganie się z sobą i trud, który podjęłam, Bóg mi wynagrodził łaską, której kilka tygodniu później doświadczyłam w bardzo trudnej dla mnie sprawie – wspomina Agnieszka ze wspólnoty Macierzanek.

Podczas naszego łódzkiego Jerycha nie będzie słychać głośnych trąb, ale z pewnością każdy, kto wejdzie do wymienionych wcześniej świątyń, zobaczy ludzi skupionych na modlitwie. Pan Jezus zapewnił nas przecież, że zanoszona we wspólnocie modlitwa zostanie wysłuchana przez Ojca, zatem przy tak wielkim dziele, jakim jest ewangelizacja, ta modlitwa jest niezbędna.

– Kolegiata w Łasku jest jednym z kościołów, w którym trwać będziemy na modlitwie w ramach Jerycha. W ten sposób wraz ze wspólnotami z pobliskich parafii chcemy polecać Bogu wszystkie działania, które w związku z ewangelizacją będą miały miejsce w archidiecezji. Dla mnie ważna jest ewangelizacja w Łasku, która w ramach rekolekcji ewangelizacyjnych w kościołach stacyjnych odbędzie się od 19 do 22 września. Ufam, że owocem spotkań mieszkańców Łasku z ewangelizatorami będzie ożywienie wiary oraz powrót do wspólnoty Kościoła. Chciałbym również, by ludzie na nowo odkryli, jak ważna jest duchowa relacja z Jezusem, która wyraża się również w codziennym życiu sakramentalnym – mówi ks. Piotr Pirek, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej i proboszcz parafii w Łasku.

Wspólnoty, które chcą się włączyć w Jerycho modlitewne, mogą zgłosić swój udział, kontaktując się bezpośrednio z proboszczami kościołów, w których będzie się ono odbywać.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterstwo blisko ludzi

Niedziela kielecka 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Msza św. odpustowa odprawiona została przy ołtarzu polowym

Msza św. odpustowa odprawiona została przy ołtarzu polowym

Potok – to mała miejscowość położona wśród malowniczych lasów i pól na południowy wschód od Kielc. W centrum wsi przy głównej ulicy znajduje się stary, zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP. Jej wizerunek w głównym ołtarzu jest czczony od kilkuset lat.

Pierwsza informacja o kościele w Potoku pochodzi z 1326 r. Zapiski kronikarskie Jana Długosza pozwalają stwierdzić, że parafia istniała już w XV wieku. Był tu drewniany kościółek Wniebowzięcia NMP. W latach 1647-48 r. wybudowano murowaną świątynię jednonawową. Wnętrze urządzone w stylu późnobarokowym, zawiera jednak elementy współczesne w wystroju – w większości wykonane przez konserwatora Andrzeja Borowskiego. W ołtarzu głównym z połowy XVIII w. w stylu rokoko – obraz Matki Bożej Śnieżnej, w srebrnej sukience. Po bokach rzeźby – świętych Piotra i Pawła. W ołtarzach bocznych także w stylu rokoko – obrazy św. Mikołaja oraz Ukrzyżowanie. Inaczej prezentuje się pięcioboczna kaplica św. Barbary, dostawiona od strony południowej w połowie XIX wieku. Jej powstanie wiąże się z kultem św. Barbary i znajdującymi się niegdyś na tym terenie (w Rudkach) kopalniami. Kaplicę zdobi ołtarz z obrazem św. Barbary i św. Stanisława Kostki. Po bokach rzeźby – św. Ambrożego i św. Andrzeja Boboli. Najcenniejszym eksponatem świątyni jest barokowa ambona z 1678 r. zdobiona scenami biblijnymi. Po drugiej wojnie światowej przeprowadzono w kościele prace konserwatorskie.
CZYTAJ DALEJ

Coraz więcej kościołów ma charakter "wielofunkcyjny" i nie służy jedynie modlitwie i celebracjom

2026-04-30 19:03

[ TEMATY ]

kryzys

Adobe Stock

Pomimo ewidentnych przejawów odrodzenia religijnego w Europie, flamandzkojęzyczni Belgowie nie liczą na powrót nowych pokoleń do wiary. Według przedstawionych właśnie planów tylko 3 proc. katolickich świątyń ma zachować swój stricte sakralny charakter. Pozostałe zostaną przeznaczone do innych celów. Z projektu jest zadowolony biskup Brugii. Jak podkreśla, „już teraz 80 proc. kościołów ma charakter wielofunkcyjny i nie służy jedynie modlitwie i celebracjom”.

W Belgii kościoły nie należą do państwa, ale za ich utrzymanie są odpowiedzialne zarówno rady parafialne, jak i lokalne samorządy. Flamandzka minister spraw wewnętrznych Hilde Crevits zobowiązała wszystkie gminy do sporządzenia planu zarządzania swoimi kościołami. Inicjatywę podjęły rady parafialne, które za pośrednictwem diecezji przekazały swoje plany gminom.
CZYTAJ DALEJ

Katedra żegna swojego wikariusza. Poruszające słowa bp. Ignacego Deca

2026-05-01 15:08

[ TEMATY ]

Świdnica

Msza św. żałobna

ks. Paweł Traczykowski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kapłani zgromadzeni w katedrze podczas Mszy świętej żałobnej za śp. ks. Pawła Traczykowskiego.

Kapłani zgromadzeni w katedrze podczas Mszy świętej żałobnej za śp. ks. Pawła Traczykowskiego.

W samo południe 1 maja katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy wypełniła się modlitwą i ciszą. Setki wiernych, dziesiątki kapłanów oraz duchowieństwo diecezji żegnało śp. ks. Pawła Traczykowskiego.

Żałobnej Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec, który we wstępie do liturgii podkreślił intencję modlitwy zgromadzonego Kościoła. – Chcemy w tej Eucharystii podziękować Bogu za dar tego kapłana, który służył Bogu i Kościołowi w naszej diecezji od siedemnastu lat, w tym od dziewięciu lat w tej katedralnej parafii. Podziękujemy za dobro, które Bóg przekazał ludziom przez jego życiową, szczególnie kapłańską posługę – podkreślił biskup senior.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję