Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

POLSKA – IZRAEL
Polska odpowiedź

Nowe władze Izraela rozważają wycofanie się z deklaracji Morawiecki – Netanjahu. Ma to być odpowiedź na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli kodeksu postępowania administracyjnego. Jerozolima twierdzi, że zamyka to drogę do roszczeń dla tych, którzy stracili majątek w okresie Zagłady. Polska odrzuca tę argumentację. Wypowiedź prezydenta, że wraz z jego podpisem kończy się epoka prawnego chaosu, mafii reprywatyzacyjnych, niepewności Polaków i braku poszanowania dla praw obywateli naszego kraju, mogła zrobić wrażenie tylko na Polakach. Szef MSZ Izraela Ja’ir Lapida określił polskie prawo jako niemoralne i antysemickie. Polecił też chargé d’affaires ambasady Izraela w Warszawie natychmiastowy powrót do kraju. – Już dawno minęły czasy, kiedy Polacy krzywdzili Żydów bez konsekwencji – oświadczył.
w.d.

KORONAWIRUS
To nie eksperyment

W liście do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że stosowanie szczepionek przeciw COVID-19 nie jest żadnym eksperymentem medycznym. Minister oświadczył, że napisał list, by przedstawić pełną informację na temat prowadzonych w Polsce szczepień, a skierował go szczególnie do tych, którzy z różnych względów się ich obawiają i odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się opinie. Ocenił, że szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań, które stanowią najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Jak podkreślił, wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

WŁOCHY
Pomagać, a nie zabijać

Zwycięstwo „indywidualizmu i nihilizmu” – tak nazwali eutanazję przedstawiciele Konferencji Episkopatu Włoch, komentując trwającą w tym kraju zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie jej legalizacji. Lewicowi aktywiści zebrali ich aż 500 tys. Choć wymagana liczba podpisów została osiągnięta, promotorzy zbiórki chcą zebrać dodatkowo jeszcze 250 tys. Eutanazja i wspomagane samobójstwo są we Włoszech nielegalne, a obowiązująca ustawa mówi, że „każdy, kto powoduje śmierć człowieka, za jego zgodą, podlega karze pozbawienia wolności od 6 do 15 lat”. Usunięcie zapisu o karalności otworzyłoby drogę do całkowitej legalizacji eutanazji. Lewicowi aktywiści powołują się na wyrok włoskiego sądu z 2019 r., który orzekł, że wyjątkami dla zakazu eutanazji mogą być „nieodwracalny” stan pacjenta i „cierpienie nie do zniesienia”. „Każdemu, kto znajduje się w stanie skrajnego cierpienia, należy pomagać w znoszeniu bólu, pokonaniu rozpaczy i desperacji, a nie pozbawiać go życia” – przeczytamy w nocie biskupów. Przypomniano w niej nauczanie Kościoła, że gdy zbliża się kres życia, godność osoby ludzkiej konkretyzuje się jako prawo do umierania w spokoju oraz z należną jej godnością ludzką i chrześcijańską.
j.k.

Reklama

APEL PAPIEŻA
Szczepcie się!

Papież Franciszek zaapelował o szczepienie się przeciwko COVID-19. Szczepionki mogą położyć kres pandemii, ale muszą być przyjmowane przez wszystkich i powszechnie dostępne. – Zaszczepienie się jest prostym, ale głębokim sposobem krzewienia dobra wspólnego i opiekowaniem się sobą nawzajem, zwłaszcza najsłabszymi – podkreślił w specjalnym wideoprzesłaniu. W promowaną przez amerykańską organizację pozarządową Ad Council kampanię na rzecz rozbudzenia zaufania do szczepionek pod hasłem: „To zależy od ciebie” włączyło się sześciu duchownych z obu Ameryk. Kardynał Carlos Aguiar Retes z Meksyku wskazał, że zapewnienie dostępu do szczepień jest przygotowaniem lepszej przyszłości świata. Kardynał Óscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu podkreślił, że autoryzowane szczepionki działają i ratują życie. Kardynał Cláudio Hummes z Brazylii zauważył, że szczepionki mogą pomóc chronić rodzinę ludzką i są aktem miłości szczególnie wobec najstarszych, a kard. Gregorio Rosa Chávez z Salwadoru powiedział, że szczepienie to akt miłości wobec wspólnoty.
j.k.

Reklama

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Róża ze Skalmierzyc

Papież Franciszek, witając Polaków podczas audiencji ogólnej, szczególnie pozdrowił wiernych z sanktuarium maryjnego w Skalmierzycach w diecezji kaliskiej. Przybyli oni do Watykanu w 400. rocznicę istnienia kaplicy, w której przechowywany jest słynący łaskami wizerunek Matki Bożej, i 55. rocznicę koronacji obrazu przez kard. Stefana Wyszyńskiego. – Matka Boga i nasza Matka niech towarzyszy wam, waszym rodzinom i wszystkim, którzy z miłością przychodzą do Niej, aby zawierzać siebie Jej matczynej, czułej opiece. Proszę, módlcie się także za mnie. Z serca wam błogosławię – powiedział. Pobłogosławił też złotą różę dla sanktuarium w Skalmierzycach. – Papież położył na niej rękę i się modlił, wypowiadając słowa błogosławieństwa. Myślę, że są to niezapomniane chwile, które pozostaną głęboko w sercu – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Sławomir Nowak, rektor sanktuarium.
j.k.

DOBROCZYNNOŚĆ
Papieskie kolacje

Kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, opowiedział dziennikarzom o letnich wyjazdach z bezdomnymi i ubogimi. Część z nich podejmuje dorywczą pracę nad morzem lub w górach; część jednak nie wyjeżdża, głównie ze strachu przed opuszczeniem miejsc, w których czują się pewnie. – Prawie co wieczór, w ok. szesnastoosobowej grupie, udajemy się na 2 godziny nad morze – do Palidoro, niedaleko Rzymu, lub do Castel Gandolfo nad jezioro Albano. Potem idziemy na pizzę albo porchettę – powiedział jałmużnik. Uczestnicy tych eskapad są brani z noclegowni lub z ulicy. – Mamy dla nich ręczniki, spodenki oraz wszystkie inne rzeczy, które są potrzebne na plaży. Są niesamowici, bardzo dużo się od nich uczę – podkreślił. Właściciele restauracji są dla nich bardzo życzliwi. Wiedzą, że ma to być menu specjalne, bo i goście są specjalni, ale też dlatego, iż za te kolacje płaci Ojciec Święty.
w.d.

Reklama

HAITI
Uniemożliwiają pomoc

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych ogromnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj. Mówi się już o ponad 2 tys. ofiar, 12 tys. rannych i 600 tys. rodzin potrzebujących natychmiastowego wsparcia żywnościowego i medycznego. – Sytuacja jest tragiczna, bez pomocy międzynarodowej nie podniesiemy się z tej tragedii – powiedział bp Pierre-André Dumas, ordynariusz diecezji Anse-a-Veau et Miragoâne, jednej z najdotkliwiej dotkniętych skutkami kataklizmu. – Zniszczonych jest 70% domów i połowa wszystkich kościołów. Bardzo ucierpiały szkoły, przychodnie i ambulatoria. Akcję ratunkową utrudnia tropikalna burza, która przechodzi nad Haiti. Wciąż nie znamy sytuacji w górskich wioskach, które są odcięte od świata – dodał bp Dumas. Ludzie potrzebują praktycznie wszystkiego: żywności, lekarstw i wody. Na przeszkodzie szybszej pomocy poszkodowanym stoją lokalne gangi. Pracownicy organizacji pozarządowych alarmują, że kontrolują główne drogi dojazdowe do Port-au-Prince – stolicy Haiti. W dramatycznej sytuacji znajdują się dzieci – co najmniej pół miliona z nich znalazło się na ulicy.
w.d.

DALEKI WSCHÓD
Wojenne ćwiczenia

Wykorzystując kryzys afgański, chińskie okręty i myśliwce ćwiczyły w pobliżu Tajwanu. Chińska armia poinformowała, że ćwiczenia zorganizowano w związku „z obecną sytuacją w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i potrzebą obrony narodowej suwerenności”. Według agencji prasowej Reuters, ćwiczono osiąganie dominacji powietrznej z użyciem nowoczesnych myśliwców J-16. Miały one także prowadzić rozpoznanie elektroniczne oraz zakłócać pracę urządzeń elektronicznych. Władze Tajwanu uważają, że Chiny starają się gromadzić elektroniczne sygnały od samolotów amerykańskich i japońskich, by móc paraliżować te przybywające na pomoc Tajwanowi (w tym myśliwce F-35) w przypadku wybuchu wojny. Wiadomo, że Chiny nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu aneksji nad Tajwanem. Uznają wyspę za zbuntowaną prowincję.
w.d.

Reklama

POLSKA-UE
Reforma aktualna

Eurokraci z Komisji Europejskiej raczej nie będą zadowoleni z listu, który otrzymali od naszego rządu. Napisano w nim, że Polska będzie kontynuowała reformę wymiaru sprawiedliwości – także w obszarach odpowiedzialności sędziów – której celem jest poprawa efektywności tego systemu. To odpowiedź na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który chce zmusić Polskę do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W odpowiedzi eurokraci przeczytali, że sprawa jest nieaktualna, bo polski rząd ma w planach likwidację Izby w obecnej postaci w ramach kolejnego etapu reformy wymiaru sprawiedliwości, który ma się rozpocząć w nadchodzących miesiącach. W ten sposób polskie władze schodzą z linii ostrzału, a kwestię zasadności zajęcia się przez TSUE sprawami wymiaru sprawiedliwości, które są w wyłącznej kompetencji państw członkowskich i wyższości Konstytucji RP nad ustawami i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi – pozostawiają zmyślnie na boku.
w.d.

RAPORT Z KOREI
Prześladują chrześcijan

Władze Korei Północnej aresztują, torturują i zabijają chrześcijan, by wyegzekwować zakaz wyznawania religii – ocenia amerykańska rządowa Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Celem jest najpewniej usunięcie wszelkich śladów chrześcijaństwa ze społeczeństwa – napisano w raporcie. Eksterminację chrześcijaństwa w Korei Północnej prowadzi ministerstwo bezpieczeństwa przy pomocy sieci informatorów, systemu obozów więziennych oraz egzekucji. W raporcie udokumentowano przypadki nieludzkiego traktowania osób podejrzanych o wyznawanie religii, m.in. bicie, tortury, pozbawianie jedzenia, wody i snu. Robiono to w czasie przesłuchań, by wydobyć informacje, a także stosowano jako kary lub metody zastraszania. Ofiarami brutalności władz padają również wyznawcy koreańskiego szamanizmu. W ich przypadku prześladowania nasiliły się pod władzą obecnego dyktatora Kim Dzong Una – podkreśla komisja.
j.k.

Reklama

PRAGA
Odważni Czesi

Urzędnicy Komisji Europejskiej, a szczególnie jej postępowa wiceprzewodnicząca Věra Jourová, będą mieć ból głowy. Sąd konstytucyjny orzekł, że konstytucja Czech wyklucza prawną możliwość zrównania związków partnerskich z instytucją małżeństwa. To odpowiedź na toczące się w parlamencie prace nad ustawą o tzw. równości małżeńskiej, która miała wprowadzić małżeństwa jednopłciowe. Ponadto zaznaczono, że konstytucja nie dopuszcza możliwości adopcji dzieci przez pary tej samej płci. Sąd konstytucyjny już w 2015 r. wykluczył możliwość adopcji przez pary inne niż małżeństwa. W ten sposób zakończył stan niepewności powstały po orzeczeniach sądów niższej rangi, które kilkakrotnie orzekały na rzecz możliwości adopcji przez osoby będące w związkach partnerskich. Wyrok jest także mocnym sygnałem dla Komisji Europejskiej, która chce doprowadzić do akceptacji adopcji dokonanych w innym kraju przez pary jednopłciowe i w ten sposób tylnymi drzwiami, je zalegalizować.
w.d.

BADANIA... NAUKOWE
Teraz błądzi sąd

Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił wcześniejszy wyrok, zgodnie z którym dwoje historyków miało przeprosić za informacje zawarte w książce Dalej jest noc, przedstawiającej losy Żydów w okupowanej Polsce. Pozwała ich Filomena Leszczyńska za obrazę jej stryja, dawnego sołtysa wsi Malinowo. Sąd uznał, że doszło do zderzenia prawa do wolności badań naukowych z prawem do ochrony dóbr osobistych polegających na kulcie pamięci osoby zmarłej. Według sędzi Joanny Wiśniewskiej-Sadomskiej autorzy publikacji zgromadzili materiał źródłowy, dokonali jego krytycznej oceny i ustaleń. – Pozwani zgodzili się z p. Leszczyńską, że popełnili błąd i wsadzili trzech Malinowskich w jednego, jednak sprawa została oddalona. Czy dla sądu ważniejsze jest prowadzenie badań, niż rzetelność ich wyników? – powiedział Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia wspierającej Leszczyńską. – Złożymy skargę kasacyjną, a jeśli to nie pomoże, zwrócimy się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
w.d.

Reklama

NOWA ZELANDIA
Dmuchają na zimne

Premier Jacinda Ardern ogłosiła decyzję o wprowadzeniu surowego lockdownu w całym kraju po wykryciu w największym mieście – Auckland pierwszego od pół roku zakażenia koronawirusem. W zdecydowanej większości kraju lockdown miał potrwać 3 dni, jedynie Auckland i Coromandel miały zostać zamknięte na tydzień. Zdecydowano o zamknięciu szkół, biur i przedsiębiorstw oraz o ograniczeniu usług. – Najlepsze, co możemy zrobić, by jak najszybciej sobie z tym poradzić, to stanowcze postępowanie – oceniła Ardern. – Lepiej zacząć od wysokiego poziomu restrykcji i powoli z niego schodzić niż robić na odwrót i obserwować, jak szybko rozprzestrzenia się koronawirus – powiedziała. Poprzednią infekcję w kraju odnotowano w lutym. W Nowej Zelandii obowiązywały wówczas surowe ograniczenia, co pomogło opanować rozwój pandemii. Od jej początku odnotowano tam ok. 2,5 tys. przypadków infekcji koronawirusem, w tym 26 zgonów.
w.d.

SKANDAL
Standardy Twittera

Talibowie mogą korzystać z serwisu, a Donald Trump nie? Według tej amerykańskiej sieci społecznościowej, nie ma w tym nic zaskakującego. Twitter zezwolił talibom na pozostanie w jego serwisie pod warunkiem, że na swoich kontach nie będą „gloryfikować przemocy”, a Trumpowi nie – pewnie dlatego, że jest znienawidzonym, konserwatywnym byłym prezydentem USA. Dwaj rzecznicy talibów Suhail Szahin i Zabihullah Mudżahid mają na Twitterze odpowiednio po ponad 300 tys. obserwujących, a ich konta są aktywne od lat. Konto Trumpa natomiast zostało na stałe zawieszone. Podwójne standardy zarzucił Twitterowi znany brytyjski filozof polityczny Adrian Hilton. – Twitter zablokował konto Trumpa za wyrażanie poparcia dla uczestników zamieszek na Kapitolu, a pozwolił rzecznikom talibów na żywo transmitować terror, przejęcie broni, szturm na stolicę Afganistanu i okupację pałacu prezydenckiego – stwierdził.
w.d.

KONKURS
Wybitny Polak

Laureatem konkursu „Wybitny Polak” w kategorii „Osobowość” został w tym roku ks. dr Krystian Gawron, od kilkunastu lat wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, odpowiedzialny za Seminarium Polskie w Paryżu. Ksiądz Gawron pochodzi z archidiecezji częstochowskiej. Został wyróżniony za swoją działalność i zaangażowanie przyczyniające się do propagowania pozytywnego obrazu Polski i Polaków za granicą. Konkurs „Wybitny Polak” jest inicjatywą Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
j.k.

2021-08-24 12:39

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Rozważanie 4

CZYTAJ DALEJ

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Obchody rozpoczęła Mszy św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrował ks. kan. Stanisław Chmielewski, diecezjalny duszpasterz strażaków oraz strażaccy kapelani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy na czele panem Marcinem Piwnikiem, starostą sandomierskim, komendantem powiatowym straży pożarnej bryg. Piotrem Krytusem, komendantem powiatowym policji insp. Ryszardem Komańskim oraz strażacy wraz z rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję