Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądźcie dla siebie dobrzy, miłosierni...

Uroczystości odpustowe w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie nawiązywały w tym roku do słów „Eucharystia sakramentem miłości”.

Niedziela rzeszowska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Cmolas

Alina Ziętek-Salwik

Procesja liturgiczna z feretronami i wieńcami dożynkowymi

Procesja liturgiczna z feretronami i wieńcami dożynkowymi

Uroczystości, które trwały od 5 do 8 sierpnia tradycyjnie skupiły rzesze wiernych – parafian i pielgrzymów, nie brakło też gości zagranicznych. Wokół ołtarza zgromadziło się wielu kapłanów, przybyli księża rodacy, a także ks. Jacek Kędzior, misjonarz z Papui-Nowej Gwinei.

Uroczystości rozpoczęto 5 sierpnia dziękczynną Mszą św. za księży przeżywających jubileusze kapłaństwa, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego w dniu następnym zgromadziła przede wszystkim osoby starsze i chore. Mszę św. na cmentarzu parafialnym, ze względu na pogodę, trzeba było przenieść do świątyni. Natomiast wieczorem odprawiona była Droga Krzyżowa w parku sanktuaryjnym. Hasłem uroczystości 7 sierpnia były słowa: „Rodzina Bogiem silna, atom Boga”. Jak zaznaczył cmolaski proboszcz ks. Marek Kędzior, małżeństwo to sakrament miłości: małżonków i dzieci. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Przed ołtarzem polowym umieszczono Dzwon Nienarodzonych.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę. Suma odpustowa w intencji m.in. samorządowców, rolników i ludzi pracy sprawowana była pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. W homilii biskup nawiązał do święta Przemienienia Pańskiego i mówił o ludzkim powołaniu do doskonałości. – Samo określenie – przemienienie – kojarzy nam się z czymś pozytywnym, czymś dobrym – zaznaczył. Następnie przypomniał osobę Eliasza, który przez całe życie walczył o prawdę, zwłaszcza o prawdę o Bogu Jahve, który ma prawo sprawować rządy nad światem. Jako Stwórca jest jedynym Dawcą prawa natury, jest Panem życia i śmierci, może domagać się przestrzegania prawa i sprawiedliwości. Eliasz z odwagą piętnował wady i niewierności swoich rodaków, w tym grzech bałwochwalstwa, i wzywał do przemiany życia. Wyraził to także św. Paweł: „Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy, miłosierni, przebaczajcie sobie tak, jak przebaczał Jezus Chrystus”. Porzucić trzeba gorycz, złość, wrzaskliwość, znieważanie, złą mowę na rzecz nowego stylu stworzonego przez Chrystusa. Oto program dla każdego, kto chce coś zmienić w sobie, ojczyźnie, Kościele. Wieczorem na placu sanktuaryjnym odbył się koncert Psalmów Dawidowych.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz ks. dr. Wacława Sochy

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

odpust parafialny

Zręcin

archiwum parafii

ks. Wacław Socha

ks. Wacław Socha

W środę 24 czerwca 2020 r. świętowaliśmy w Zręcinie nie tylko Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela ale również 35. rocznicę święceń kapłańskich ks. Proboszcza dr. Wacława Sochy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję