Reklama

Niedziela Lubelska

Modlitwa niesie powołania

Z troski o liczne i święte powołania kapłańskie zrodziło się Towarzystwo Przyjaciół Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

Niedziela lubelska 31/2021, str. I

[ TEMATY ]

seminarium duchowne

Dk. Marcin Dudek

Uczestnicy spotkania w ogrodzie seminaryjnym

Uczestnicy spotkania w ogrodzie seminaryjnym

Wspólnota osób, którym leży na sercu dobro Kościoła, została założona w 2009 r. i stale się powiększa. Obecnie należy do niej 729 członków, którzy przez modlitwę i ofiarę pomagają w rozeznawaniu życiowej drogi oraz w odpowiedniej formacji alumnów. Co roku organizowane jest spotkanie przyjaciół i społeczności seminaryjnej. Tym razem odbyło się 17 lipca. Rektor MSD ks. Jarosław Marczewski podziękował za wielkie zaangażowanie przyjaciół, za modlitwę o nowe powołania i o wytrwanie dla tych, którzy pozytywnie odpowiedzieli na głos Jezusa. – Wasza modlitwa niesie nasze powołania. Wszystko, co dobrego w naszym życiu, ma na pewno związek z modlitwą. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni – podkreślił. Przedstawił też nowego opiekuna TPS ks. Andrzeja Flisa, ojca duchownego MSD i przewodniczącego archidiecezjalnego zespołu ds. powołań kapłańskich.

Reklama

Mszy św. w intencji przyjaciół seminarium i ich rodzin przewodniczył ks. Marcin Grzesiak, dyrektor administracyjny MSD. Konferencję formacyjną na podstawie listu papieża Franciszka Patris Conde o św. Józefie wygłosił ks. Andrzej Flis. Jak powiedział, papież wskazał w nim na kilka cech Opiekuna Świętej Rodziny, które można odnieść także do naszego życia i wiary. Święty Józef to człowiek dyskretnej obecności, mający poczucie służby, czuły, posłusznie przyjmujący wolę Bożą, człowiek pracy, „ojciec w cieniu”. Opiekun TPS podkreślił, że papież Franciszek na podstawie osoby św. Józefa daje wskazówki, jak ma wyglądać prawdziwe ojcostwo.

W drugiej części spotkania w ogrodzie seminaryjnym został przygotowany posiłek. Była to także okazja do wspólnych rozmów, jak też bliższego poznania księży pracujących w seminarium i kleryków z III roku studiów oraz diakonów z VI roku, którzy nie tylko służyli pomocą, ale i chętnie odpowiadali na pytania. Doroczne spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Litanii do św. Józefa i błogosławieństwem.

Informacje o MSD dostępne na www.seminarium.lublin.pl

2021-07-27 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzialność za powołanych

Z ks. dr. Mariuszem Jagielskim – rektorem Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego o zmianach w życiu seminarium i nowym roku akademickim rozmawia Kamil Krasowski.

Kamil Krasowski: Obecny rok przyniósł kilka ważnych zmian w życiu seminarium diecezjalnego. Po prawie 60 latach nasi klerycy podejmują formację w nowym miejscu, można powiedzieć, że powracają do macierzy, gdyż u samego początku swojego istnienia diecezjalne seminarium duchowne mieściło się właśnie w Gorzowie. Czy ma Ksiądz Rektor poczucie, że wraz z całą wspólnotą seminaryjną stoicie u początków czegoś niezwykle ważnego?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Duszpasterze Akademiccy na rekolekcjach

2021-09-22 14:36

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Blisko 30 duchownych z całej Polski uczestniczy w dorocznych rekolekcjach dla duszpasterzy akademickich, które odbywają się w Ośrodku Konferencyjno – Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach k. Łodzi Trzydniowe skupienie prowadzi ks. Mirosław Tykfer z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję