W homilii z wdzięcznością mówił o wierze pokoleń mieszkańców, pracy i trudzie, który włożyli w powstanie kościoła, ale również zwracał uwagę, że najpiękniejszą świątynią dla Boga mają być ich serca, wiara którą będą przekazywali swoim dzieciom oraz życie sakramentalne i uczestnictwo we Mszy św. Dziękował również pierwszemu proboszczowi i budowniczemu kościoła seniorowi ks. Janowi Barnie, który w 1972 r. jako wikariusz parafii Pacanów prowadził katechezę w Ratajach i Żabcu.
Dzięki temu zauważył trudności mieszkańców w dotarciu na niedzielną Mszę św. do kościoła w Pacanowie. Mieszkańcy zawiązali Komitet Budowy Kościoła. Po latach starań w 1974 r. wojewoda kielecki udzielił stosownych pozwoleń na budowę. Poświęcono krzyż i postawiono go na placu, gdzie miała stać świątynia. W tym miejscu we wrześniu 1975 r. ks. Barna i ks. Skrobisz odprawili pierwszą Mszę św. 8 września 1976 r. bp Jan Jaroszewicz wmurował kamień węgielny. Władze nie szczędziły parafii trudności, zanim uznały jej istnienie. 15 kwietnia 1982 r. bp Stanisław Szymecki erygował parafię.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Przez te wszystkie lata parafia, świątynia i jej otoczenie bardzo się zmieniły: pomalowano wnętrze kościoła, zabezpieczono stropodach, odnowiono zakrystię, zakupiono organy, ekran, żyrandole i konfesjonały. Prezbiterium wyposażono w chrzcielnicę i mensę ołtarzową. Pomieszczenia na plebanii i sale w podziemiach kościoła zostały wyremontowane, założono zewnętrzne oświetlenie i monitoring, powstało ogrodzenie wokół cmentarza.
– Czuję się zobowiązany, by wyrazić wdzięczność i uznanie moim parafianom za ich życzliwość, dobroć serca, wsparcie i ofiarność. Dziękuję za serdeczność i zaangażowanie w sprawy wspólnoty parafialnej. Proszę Księdza Biskupa o słowa umocnienia i zachęty w tym trudnym czasie i modlitwę za dzieci, rodziny, starszych, chorych i samotnych – mówił proboszcz ks. Tomasz Grajdek. Duchowny odebrał również z rąk biskupa tytuł honorowy kanonika Kapituły Kieleckiej.
Proboszcz podkreśla, że największą troską na najbliższe lata z pewnością będzie dbałość o chrześcijańskie wychowanie dzieci i młodzieży, otoczenie opieką duszpasterską chorych i starszych, których przybywa w parafii i angażowanie wiernych w pogłębianie życia eucharystycznego. W przyszłości czeka parafię inwestycja związana z ociepleniem plebanii, wymiana okien w kościele i powiększenie cmentarza parafialnego.
Podczas uroczystości bp Piotrowski poświęcił nowy krzyż misyjny przed kościołem i pamiątkową tablicę.
Misje święte prowadził ks. dr Karol Zegan. Odbywały się w czasie nawiedzenia św. Józefa w kopii cudownego obrazu. Ich owocem jest męskie koło Żywego Różańca pw. św. Józefa.