Rozgrywki, które zorganizowane zostały po raz 20, odbywały się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Patronat nad zawodami objął Tygodnik Katolicki Niedziela. Rozgrywki można było śledzić na kanale YouTube Niedzieli Wrocławskiej. W tym roku do rywalizacji stanęło 32 szachistów, co stanowi rekord tych zawodów.
Po wygranej partii z ks. Jakubem Przygrodzkim tytuł mistrzowski zapewnił sobie w VIII rundzie ks. Sławomir Pawłowski, który na rundę przed końcem mistrzostw miał bezpieczną przewagę 1,5 pkt nad ks. Mirosławem Mejznerem oraz ks. Wojciechem Solą. Ostatecznie na podium stanęli: 1. ks. Sławomir Pawłowski, pallotyn, 2. ks. Mirosław Mejzner, pallotyn, 3. ks. Stanisław Bąk, diecezja przemyska. Z kolei w kategorii sióstr zakonnych, Mistrzostwo Polski zdobyła s. Sylwia Zofia Buszta ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. 2 miejsce zapewniła sobie s. Agnieszka Bednarczyk, salezjanka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Mistrz Polski, ks. Sławomir Pawłowski, pallotyn i profesor KUL, w rozmowie dla Niedzieli Wrocławskiej powiedział, że w szachy grywa od dzieciństwa: – Gdy nauczył mnie mój tato. Potem chodziłem do klubu szachowego. W szkole średniej miałem przerwę w grze, która trwała 27 lat. Do regularnego trenowania i grania na turniejach wróciłem 8 lat temu. Szachy przynoszą mi przyjemność i satysfakcję. Grę w szachy, podobnie jak inne dziedziny sportu, trzeba ćwiczyć i trenować. Gra ta ćwiczy ducha samozaparcia, wyciągania wniosków z popełnionych błędów i szacunku dla przeciwnika – powiedział ks. Pawłowski. Natomiast s. Sylwia Zofia Buszta, mówiąc o początkach gry w szachy, wraca do lat swojego dzieciństwa. – Gry nauczył mnie mój tato. Wcześniej nauczyli się grać moi bracia i dzięki temu mogliśmy wspólnie spędzać czas na grze. Będąc w zakonie, przez kilkanaście lat nie miałam okazji grywać w szachy. Obecnie w ramach odpoczynku sięgam po nie, oglądam rozgrywki arcymistrzów i tak też się uczę. Gdy dowiedziałam się o rozgrywkach wśród duchowieństwa, postanowiłam spróbować a dziś już mamy osobną rywalizację między siostrami zakonnymi.
Wręczono także nagrody w różnych kategoriach. Nagrodę fair play w postaci pucharu ufundowanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę otrzymał ks. Marek Januszewski z diecezji toruńskiej. Nagrodę abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego za najładniejszą partię otrzymał ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej. Nagrodę Tygodnika Katolickiego Niedziela dla najlepszego debiutanta: kl. Stanisław Książkiewicz, seminarium Dublin. Nagroda specjalna od Rektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu została wręczona ks. Krzysztofowi Domaraczence z diecezji drohiczyńskiej za wkład w szerzenie szachów wśród osób duchownych. Nagrodę dla najlepszego diakona wręczono dk. Michałowi Ochnikowi, klaretynowi, a dla najlepszego seniora o. Jana Mazura, jezuity. Puchar Pocieszenia zdobył dk. Krzysztofa Kawulki z WSD w Przemyślu. W klasyfikacji drużynowej (liczone były turnieje w szachach: szybkich, błyskawicznych i klasycznych), puchary ufundowane przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek otrzymali: 1. Misjonarze Pallotyni, 2. Diecezja Siedlecka 3. Misjonarze Wincentego a Paulo. Nagroda dla najlepszego kleryka przypadła kl. Stanisławowi Książkiewiczowi.
30 zawodników biorących udział w mistrzostwach rozegrało symultanę szachową z arcymistrzynią Jolantą Zawadzką. Partię zwycięską rozegrał ks. Fabian Domagalski z diecezji kaliskiej, a remis osiągnęli ks. Błażej Bryk z archidiecezji katowickiej oraz ks. Piotr Kubicz z diecezji sandomierskiej.
W przyszłym roku najlepsi szachiści wśród duchowieństwa i sióstr zakonnych spotkają się na mistrzostwach u benedyktynów w Tyńcu. Tradycyjnie rozgrywki odbędą się w pierwszym tygodniu lipca.