Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wdzięczni za posługę

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Piotra Skuchy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej. Biskup Skucha osiągnął wiek emerytalny.

Niedziela sosnowiecka 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

emerytura

Bp Piotr Skucha

Archiwum

Biskup Piotr Skucha

Biskup Piotr Skucha

O decyzji Papieża poinformował 27 czerwca, w dniu 75. urodzin bp. Piotra Skuchy, Nuncjusz Apostolski w Polsce. W związku z przyjęciem przez Ojca Świętego rezygnacji z urzędu biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej, w imieniu własnym oraz całej wspólnoty Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak złożył wyrazy głębokiej wdzięczności za wszelkie dobro uczynione na rzecz diecezji sosnowieckiej, z którą bp Piotr Skucha jest związany od samego początku jej istnienia.

Reklama

„Wielu młodym diecezjanom udzielił Ksiądz Biskup sakramentu bierzmowania, przeprowadził wiele wizytacji kanonicznych parafii, przewodniczył wielu uroczystościom kościelnym. Trzeba nadmienić, że w tym czasie był Ksiądz Biskup wykładowcą m.in. w Akademii Ignatianum w Krakowie oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Wpisał się też w historię diecezji sosnowieckiej jako niestrudzony pielgrzym do Ziemi Świętej. Wielu diecezjan dzięki Waszej Ekscelencji miało okazję do poznania Ojczyzny Jezusa i lepszego zrozumienia istoty zdarzeń zapisanych na kartach Pisma Świętego. Ponadto jest Ksiądz Biskup autorem wielu publikacji. Za to wszystko składamy dziś Waszej Ekscelencji serdeczne Bóg zapłać” – napisał w specjalnym liście bp Grzegorz Kaszak.

„Wyrażając wdzięczność Panu Bogu za 75 lat życia, 51 lat kapłaństwa, 34 lata biskupiego posługiwania Waszej Ekscelencji, z których aż 29 Ksiądz Biskup oddał diecezji sosnowieckiej, uprzejmie proszę Księdza Biskupa, aby pomimo zasłużonej emerytury nadal wspierał diecezję sosnowiecką swoją posługą, w sposób szczególny przy udzielaniu sakramentu bierzmowania i wizytowaniu parafii. Ciesząc się z obecności Waszej Ekscelencji wśród nas, życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego pokoju, pogody ducha, radości wynikającej z czystego sumienia oraz zdrowia” – życzył Pasterz diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

Biskup Piotr Skucha 15 lutego 1987 r. otrzymał święcenia biskupie, stając się biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. 5 lat później został mianowany biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotr Skucha zarażony koronawirusem

[ TEMATY ]

Bp Piotr Skucha

diecezja.sosnowiec.pl

Biskup Piotr Skucha

Biskup Piotr Skucha

Badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 u bp. Piotra Skuchy - biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej - dało wynik pozytywny. Bp Piotr czuje się dobrze i nie wykazuje objawów. Przebywa w izolacji domowej, przestrzegając obowiązujących restrykcji sanitarnych.

Źródło zakażenia nie jest na razie znane. Bp Piotr nie brał udziału w ostatniej sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi, które odbywało się w dniach 5 - 6 października 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję