Reklama

Niedziela Świdnicka

Jubileusz oświaty rolniczej

W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bożkowie dziękowano za 75 lat oświaty rolniczej i 65-lecie Dolnośląskiego Zespołu Szkół Agrotechnicznych.

Niedziela świdnicka 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

Stanisław Bałabuch

Dziękczynienie rozpoczęto od uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym

Dziękczynienie rozpoczęto od uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym

W jubileuszu 18 czerwca udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, dolnośląski kurator oświaty, nauczyciele i absolwenci. Wśród zaproszonych gości był bp Adam Bałabuch i miejscowy proboszcz ks. Tomasz Nuckowski. Spotkanie przeszłości z przyszłością oraz młodości z doświadczeniem było hasłem obchodzonych uroczystości.

Ważny wyraz wdzięczności

Świętowanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji świdnickiej: – Obchodząc dzisiejsze jubileusze uświadamiamy sobie za św. Janem Pawłem II, że szkoła nie powinna nigdy tracić z oczu tego szczególnego zadania, jakie ma wypełniać. Nauczyciele i wychowawcy mają nie tylko zapewnić uczniom wysokiej jakości wykształcenie, ale winni też wpajać im wartości moralne i duchowe o fundamentalnym znaczeniu w życiu. Wszyscy – rodzice, nauczyciele, wychowawcy, duszpasterze – winni wspólnie angażować się na rzecz kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży. Winni też pamiętać, że to czego nauczają, musi być poparte świadectwem ich życia. Młodzi ludzie są bowiem wrażliwi na świadectwo dawane im przez dorosłych, którzy są dla nich wzorem – przypomniał biskup, dodając, że to kim dzisiaj jesteśmy zawdzięczamy Panu Bogu, rodzicom, ale też w znacznym stopniu szkole, naszym nauczycielom i wychowawcom, dlatego warto sobie uświadomić, jak bardzo jesteśmy przez nich obdarowywani. Obdarowują oni nas swoją wiedzą, a przede wszystkim swoją osobowością.

Reklama

Biskup Bałabuch podkreślił, że ważnym wyrazem wdzięczności, bardzo miłym Bogu, a nam szczególnie potrzebnym, jest modlitwa dziękczynna. – Musimy się jej nieustannie uczyć, żeby żyć dziękczynieniem na wzór Jezusa. Winniśmy do tego stopnia zaufać Bogu, aby zdobywać się na dziękczynienie zawsze i za wszystko, także za rzeczy trudne i przykre. Wówczas bowiem dopiero człowiek doświadcza łaski wewnętrznego pokoju i chrześcijańskiej radości. Radości, która bardziej zależy od wewnętrznej postawy, niż od warunków zewnętrznych – mówił.

Wspólnota wielu roczników

– Pierwsze Technikum w Bożkowie powstało w 1965 r., ale krzewienie oświaty rolniczej rozpoczęło się zaraz po zakończeniu II wojny światowej w 1946 r. – wyjaśniał obchodzenie podwójnego jubileuszu Józef Kochniarczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Bożkowie. Szkoła na przestrzeni dziejów przechodziła różne koleje losów, ale utrzymała swój rolniczy charakter i prestiż oraz ciągłość. – Szkoła jest wspólnotą wielu roczników i wielu pokoleń. Ta szkoła ma ducha miejsca, ma sukcesy, perspektywy i udowodniła, że jest szkołą na wysokim poziomie, wydając ponad 6500 absolwentów, w tym rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Tadeusza Trziszkę – opowiadał Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.

Aby utrzymać charakter rolniczy szkoły i by mogła się ona rozwijać dalej, od 1 stycznia 2022 r. organem prowadzącym szkołę będzie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja świdnicka przeżywa 15-lecie istnienia

[ TEMATY ]

jubileusz

diecezja świdnicka

Patrycia – stock.adobe.com

Katedra świdnicka pw. św. Stanisława i św. Wacława

Katedra świdnicka pw. św. Stanisława i św. Wacława

Diecezja świdnicka obchodzi 15-lecie istnienia. Została utworzona w 2004 roku podczas ostatnich zmian w strukturze terytorialnej Kościoła w Polsce. Na tle innych diecezji wyróżnia się sanktuariami maryjnymi położonymi w niezwykle malowniczych miejscach. Posiada również zabytkową katedrę, gromadzącą wybitne dzieła sztuki gotyckiej i barokowej i jest jedną z najokazalszych świątyń na Dolnym Śląsku. Podczas najbliższego Zebrania KEP 13 i 14 czerwca w Świdnicy i Wałbrzychu, biskupi uczestniczyć będą w liturgiach dziękczynnych związanych z 15-leciem diecezji.

W 2004 roku kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława został poniesiony do rangi katedry, a w marcu 2018 roku katedra otrzymała z rąk Prezydenta RP certyfikat potwierdzający wpis na listę Pomników Historii.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

XII Pielgrzymka Żywego Różańca

2021-09-22 13:25

plakat organizatorów

    W najbliższą sobotę, 25 września do łagiewnickiego sanktuarium przybędą z całej archidiecezji krakowskiej wspólnoty Żywego Różańca.

    Jak informuje ks. dr Stanisław Szczepaniec, XII Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik odbywa się pod hasłem: „Modlitwą różańcową powiążcie wasze serca”. Apel przed laty skierowany do Polaków przez Prymasa Tysiąclecia, dziś już bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, jest nadal aktualny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję