Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Historia związana z Bogiem

W Istebnej sprawowano Mszę św. w intencji żywych i zmarłych mieszkańców Istebnej i Jaworzynki w 400-lecie początków wsi i zapisu pierwszych osadników w Urbarzu Cieszyńskim.

Niedziela bielsko-żywiecka 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

koncert

Istebna

Jacek Kohut

Występ jednego z zespołów

Występ jednego z zespołów

Eucharystia celebrowana w kościele Dobrego Pasterza zainaugurowała Rok Górali w Województwie Śląskim. Przewodniczył jej pochodzący z Istebnej ks. Damian Suszka w koncelebrze z dziekanem i proboszczem ks. Tadeuszem Pietrzykiem, administratorem z Jaworzynki Trzycatka ks. Markiem Modzelewskim i o. Antonim Rojkiem, franciszkaninem, z pustelni w Jaworzynce Śliwkuli. W kazaniu ks. Damian Suszka podkreślił, że wierni dziękują tutaj Panu Bogu za łaski dla górali. – Cała nasza historia związana jest z Panem Bogiem i religią, Kościołem i wiarą, które zawsze kształtowały naszą historię, sumienia, kulturę i tradycję. Widać to w dziełach rzeźbiarzy, malarzy, koronczarek – podkreślił.

Reklama

We Mszy św. prócz górali uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych i państwowych, delegacje, poczty sztandarowe. Śpiewał zespół Istebna. Aneta Legierska z Gminnego Ośrodka Kultury zaznaczyła, że 400 lat temu Trójwieś była porośnięta dziką roślinnością. Pojawili się górale, pasterze, wołosi, którzy ogromnym wysiłkiem karczowali te tereny i budowali prowizoryczne domki, by zapewnić bliskim pożywienie. Tak powstawały osady w Trójwsi. Później przyszła wiara katolicka. – Dziś nadal nosimy strój góralski i możemy cieszyć się pięknem, jakim jest tradycja, spuścizna i wiara przodków – mówiła. A wójt gminy Istebna Łucja Michałek dodała, że dla górali najważniejszy jest Pan Bóg i zaapelowała, żeby bronić katolickiej wiary i wartości, i umieć trwać w tym, co przekazali ojcowie.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed życzył, by Chrystus zwyciężał tutaj i całym kraju. Przewodniczący Sejmiku Śląskiego Jan Kawulok wyraził nadzieję, że Rok Górali przybliży tradycję i oprze kulturę na Bogu. Członek zarządu województwa śląskiego Beata Białowąs odczytała list marszałka Jakuba Chełstowskiego, który napisał, że górale byli i są na pierwszej linii wiary i wartości zaszczepionych im przez ich ojców. Wójt wręczyła proboszczom jubileuszowe stuły, a ministrowi S. Szwedowi – bruclik, kapelusz i koszulę.

Po Mszy św. zaśpiewały zespoły ludowe oraz kapele pod kierownictwem Zbigniewa Wałacha. Uczestnicy mogli zwiedzić wystawę jubileuszową w Gminnym Ośrodku Kultury i pokosztować specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: Istebnianki i Jaworzyncianki.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oj, Maluśki, Maluśki...

Niedziela kielecka 2/2015, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

kolęda

TER

Bp Jan Piotrowski wręcza nagrody zwycięzcom Festiwalu

Bp Jan Piotrowski wręcza nagrody zwycięzcom Festiwalu

Finał VIII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Kielce 2014 odbył się w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny. Dedykowany był śp. ks. Piotrowi Klimczykowi, twórcy Festiwalu

W tym roku w Festiwalu uczestniczyły 144 „podmioty wykonawcze”. Ich liczba świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu Festiwalem oraz o spełnieniu podstawowych celów, jakimi są poznawanie bogatej polskiej tradycji kolędniczej, jak również uwrażliwienie, przede wszystkim młodych ludzi, na jej piękno.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka seniorów i wolontariuszy

2021-09-21 16:11

[ TEMATY ]

seniorzy

Parafialne Zespoły Caritas

Fb/CaritasDiecezjiZielonogorskoGorzowskiej

Członkowie Klubu Seniora „Babie lato” i wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas z parafii Chrystusa Króla w Tuplicach wybrali się na pielgrzymkę na Podlasie – informuje Caritas diecezjalna.

Wyjazd odbył się w dniach 13-17 września. Na pielgrzymim szlaku znalazły się takie miejsca jak: Białystok , Tykocin, Supraśl, Narew, Soce, Bohoniki , Puszcza Białowieska czy Sokółka. Opiekę duchową nad uczestnikami wyjazdu sprawował ks. Leszek Białuga. Szczegółową relację z poszczególnych dni znaleźć można na parafialnym Facebooku. Zapraszamy do galerii zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

„Boże, pokaż mi szlak” - Arkadio w nowym utworze

2021-09-22 14:24

Arkadio zaprasza do wysłuchania najnowszego utworu, w którym po raz kolejny porusza temat życia, jego wartości i obrony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję