Reklama

Niedziela w Warszawie

Czas rachmistrzów

Co piąty mieszkaniec województwa mazowieckiego i niemal co trzeci mieszkaniec Warszawy wziął już udział w spisie ludności.

Niedziela warszawska 23/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Narodowy Spis Powszechny

Łukasz Krzysztofka

Ponad 0,5 mln warszawiaków wzięło udział w Spisie Powszechnym, pozostali muszą to zrobić do końca września

Ponad 0,5 mln warszawiaków wzięło udział w Spisie Powszechnym, pozostali muszą to zrobić do końca września

Pod tym względem mazowieckie jest na trzecim miejscu w Polsce. – Oceniamy to jako niezły wynik, ale jednak wciąż to jest mniejszość – mówi Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Bo choć czas na spisanie jest do września, to nie jest to długo, mając na uwadze czekający nas koniec roku szkolnego, wakacje, a potem przygotowana do roku szkolnego. – Uwaga społeczeństwa będzie skupiona na czymś innym. Życzylibyśmy sobie, żeby mieszkańcy spisali się już teraz – zaznacza Kałuski.

Dane potrzebne

Reklama

Niezły wynik Warszawy oraz gmin w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy nie jest czymś wyjątkowym. W wielkich miastach jest łatwiejszy dostęp do komputera i internetu. Niemniej i tutaj GUS obawiał się frekwencji w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – bo tak brzmi jego pełna nazwa. Nie było wiadomo, czy Polacy w pandemii będą chcieli odpowiadać na pytania.

Nie trzeba jednak nas na ogół przekonywać, że spis to ważna sprawa, bo zebrane dane dostarczają kluczowych informacji m.in. o demografii Polski. Również na poziomie lokalnym trzeba wiedzieć czy ludzi przybywa, czy nie? Dopiero taka wiedza pozwala racjonalnie zaplanować np. nową drogę.

Sprawdzanie rachmistrzów

Początkowo mogliśmy jedynie wypełnić formularz spisowy w internecie. Teraz też tak można, ale do gry włączyli się rachmistrzowie. To oni kontaktują się z nami telefonicznie i proszą o odpowiedź na pytania z formularza.

Reklama

Niektórzy nie mają zaufania do telefonów rachmistrzów, choć są sposoby ich weryfikacji. Np. możemy poprosić o kilka ostatnich cyfr naszego PESEL, które rachmistrzowie znają. Zawsze dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Zawsze też możemy ich sprawdzić sami, korzystając z tego drugiego numeru.

Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania. Jeśli to robi, to na pewno nie jest tym, za kogo się podaje.

„Rachmistrz spisowy to nie akwizytor, natrętny sprzedawca ani wyłudzacz danych. Kiedy do Ciebie dzwoni, robi to po, żeby Ci pomóc wypełnić obowiązek spisowy!” – zachwala warszawski urząd, zachęcając do odebrania telefonu od rachmistrza i wysłuchania go.

Spisz się powoli

Pomoc rachmistrza może być ważna, bo przy samodzielnym wypełnianiu formularzy zdarzają się błędy. Aplikacja jest intuicyjna, pytania proste, ale nie każdy wpisuje poprawne dane. Wynika to najczęściej z pośpiechu, ignorowania podpowiedzi.

Błędy zdarzają się m.in. w związku z kwestiami dotyczącymi wykonywania zawodu, powierzchni użytkowej naszych mieszkań czy stwierdzaniu statusu osób, które przebywają za granicą.

Osoby, które nie mają możliwości dokonania samospisu, mogą skorzystać z wywiadu przeprowadzonego telefonicznie lub bezpośrednio – w punkcie spisowym przez rachmistrza. Stanowiska takie utworzono w każdej gminie – w urzędach miasta, gminy, dzielnicy itp. – a także warszawskim urzędzie statystycznym przy ul. 1 Sierpnia i w oddziałach tego urzędu. Ponadto Urząd m.st. Warszawy uruchomił stanowisko samospisowe dla osób, które posługują się polskim językiem migowym lub korzystają z systemu języka migowego.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce Narodowy Spis Powszechny – GUS zapyta m.in. o wyznanie i stan cywilny

Od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. zostanie w całej Polsce przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Rachmistrzowie Głównego Urzędu Statystycznego zapytają mieszkańców naszego kraju m.in. o stan cywilny, narodowość czy wyznanie, a więc przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego. Ze względu na pandemię spis zostanie przeprowadzony głównie w formie samospisu internetowego, ale w niektórych przypadkach rachmistrzowie pojawią się także w polskich domach.

Rachmistrzowie GUS zbiorą w czasie spisu przede wszystkim podstawowe dane biograficzne, jak płeć, wiek, adres zamieszkania, kraj urodzenia i kraj obywatelstwa oraz stan cywilny.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję