Reklama

Niedziela Małopolska

Idźcie śmiało i odważnie!

Celem życia kapłańskiego jest przede wszystkim wysławianie Boga, Pana nieba i ziemi, miłosiernego Ojca – powiedział metropolita krakowski w czasie święceń prezbiteratu rocznika św. Józefa w katedrze wawelskiej.

Niedziela małopolska 23/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Archiwum MFS

Nowi prezbiterzy kościoła krakowskiego z abp. Markiem Jędraszewskim i rektorem WSD AK ks. Andrzejem Tarasiukiem

Nowi prezbiterzy kościoła krakowskiego z abp. Markiem Jędraszewskim i rektorem WSD AK ks. Andrzejem Tarasiukiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup Marek Jędraszewski przywołał sylwetki kapłanów związanych z Kościołem w Polsce na przestrzeni wieków, w tym św. Stanisława Biskupa i Męczennika, bł. bp. Wincentego Kadłubka, św. Jana Pawła II i sługę Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. A zwracając się do oczekujących na święcenia kapłańskie, zachęcał: – Rozpoznawajcie swój czas, nie bójcie się być Dawidami, ufajcie Bogu, bądźcie wewnętrznie czyści i pokorni, idźcie śmiało i odważnie przeciwko współczesnym Goliatom, nie w swoje imię, lecz w imię Pana Zastępów!

W sobotę 29 maja ośmiu diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (ich sylwetki przedstawiamy na str. VI) zobowiązało się być gorliwymi współpracownikami biskupów, pełnić posługę słowa, głosząc Ewangelię, pobożnie i z wiarą sprawować Eucharystyczną Ofiarę, wypraszać Boże miłosierdzie dla powierzonego im ludu i coraz ściślej jednoczyć się z Chrystusem, Najwyższym Kapłanem. Wszyscy przyrzekli metropolicie krakowskiemu i jego następcom cześć i posłuszeństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po złożeniu przyrzeczeń i modlitwie Litanią do Wszystkich Świętych nastąpiły obrzędy nałożenia rąk, włożenia stuły i ornatu oraz namaszczenia rąk. Wręczając każdemu z nowo wyświęconych prezbiterów chleb i wino, abp Marek Jędraszewski mówił: – Przyjmij dary ludu świętego, które mają być ofiarowane Bogu. Rozważaj, co będziesz czynić, naśladuj to, czego będziesz dokonywać, i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża.

W uroczystości uczestniczyli m.in. hierarchowie Kościoła krakowskiego: bp Damian Muskus i bp Janusz Mastalski, rektor WSD AK ks. Andrzej Tarasiuk, kapłani, siostry zakonne, rodzice i krewni nowych kapłanów oraz ich przyjaciele. Tradycyjnie, wzruszający i ubogacający dla zebranych był obrzęd nakładania rąk na neoprezbiterów przez wszystkich zebranych w katedrze księży.

Na zakończenie abp Jędraszewski podziękował zebranym za udział w uroczystości. Dziękował księdzu rektorowi i najbliższym współpracownikom WSD AK za przygotowanie do służby nowych kapłanów, za trud budzenia nadziei na dobrą przyszłość krakowskiego Kościoła. Zwracając się do rodziców neoprezbiterów, metropolita powiedział: – W sposób szczególny dziękuję rodzicom za ich dar dla Kościoła w postaci synów. Arcybiskup Jędraszewski zauważył także, że nowi księża, wyświęceni na kapłanów Chrystusowych, mają trudne role i zadania do spełnienia. I prosił: – Wspierajcie ich dalej swoją modlitwą i ofiarą, aby w tej walce w imię Boże, dla królestwa Bożego, byli prawdziwymi Dawidami zwyciężającymi w imię Pana.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądźcie jak św. Józef

Niedziela sosnowiecka 22/2021, str. V

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Piotr Lorenc/Niedziela

Pierwsza Msza św. nowych kapłanów

Pierwsza Msza św. nowych kapłanów

Od momentu święceń kapłańskich szczególnie wybrani przez Boga mają za zadanie prowadzić ludzi do zbawienia.

Zanim jednak bp Grzegorz Kaszak udzielił dk. Wojciechowi Jarczykowi i dk. Tomaszowi Jaskule sakramentu święceń, wprowadził ich w istotę urzędu. – Tak jak św. Józef dokonał rzeczy, wydawałoby się, niemożliwych, tak i wy będziecie dokonywać takich rzeczy. Tylko gorliwie podążajcie za Panem Bogiem. Bądźcie wierzącymi, ufającymi we wszystkim Bogu kapłanami. Pamiętajcie, że przez otrzymane święcenia kapłan wchodzi w wewnętrzną komunię z Jezusem. Działa w imieniu samego Chrystusa, który uobecnia swoje działanie przez niego, zwłaszcza wtedy, gdy kapłan dokonuje aktów sakramentalnych, np. chrztu, rozgrzeszenia lub konsekracji chleba i wina. Stąd sakrament ten wyznacza i uzdalnia do misji głoszenia tego, czego Jezus nauczał, a co Kościół wiernie przekazuje – powiedział 22 maja w sosnowieckiej bazylice katedralnej bp Grzegorz Kaszak.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

[ TEMATY ]

nowenna

Zwiastowanie Pańskie

Martin Schongauer, „Zwiastowanie”(XV w.)/fot. Graziako

Zapraszamy do włączenia się w nowennę w intencji dzieci zagrożonych aborcją. Do odmawiania przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego (16-24 marca) lub w dowolnym terminie.

Modlitwa Jana Pawła II w intencji obrony życia
CZYTAJ DALEJ

Abp. Adrian Galbas wręczył krzyże misyjne pallotyńskim wolontariuszom

2025-03-16 18:31

[ TEMATY ]

misje

krzyż

wolontariat

pallotyni

wolontariusze

Episkopat News

Krzyż to nie jest gadżet. Ten krzyż czasami będzie Was bolał - mówił abp. Adrian Galbas do wolontariuszy Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl oraz Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podczas uroczystości wręczania krzyży misyjnych. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem metropolity warszawskiego, w licznym gronie księży pallotynów oraz w asyście ks. Leszka Kryży, dyrektora Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, odbyła się w pallotyńskim kościele, w Parafii pw. Św. Wincentego Pallottiego w Warszawie.

Po ukończeniu półrocznego kursu wolontariackiego krzyże misyjne przyjęły 22 osoby z różnych zakątków Polski, a także rekrutujący się z pallotyńskiej parafii polonijnej w Szkocji. Wśród nich są nauczyciele, lekarze, muzyk, architektka wnętrz, politolog, instrktor jazdy, studenci i maturzyści. Wolontariusze wyjadą, by pomagać na placówkach misyjnych w Indiach, Kazachstanie, Tanzanii, Etiopii, Wenezueli, Kolumbii, na Kubie oraz Wybrzeżu Kości Słoniowej. Będą pomagać ubogim w ośrodkach dożywiania i szpitalach, prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci, a także przygotowywać dokumentację fotograficzną i filmową nt. misji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję