Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kłopoty katolickich szkół w USA

Pandemia sprawiła, że wielu rodziców katolickich szkół w USA nie stać na opłacenie czesnego. W ostatnim roku przestało funkcjonować ok. 209 na blisko 6 tys. placówek. Zmniejsza się też liczba uczniów – w bieżącym roku szkolnym o 6,4%. Eksperci przewidują, że w te wakacje niektóre szkoły będą musiały zamknąć swoje podwoje.

Catholic News Service
Watykan studzi emocje

Joe Biden jest praktykującym katolikiem, ale jednocześnie, jak mówią w Ameryce, jest „pro-choice”, czyli za zabijaniem nienarodzonych. Sprawa ta była żywa, gdy Biden był wiceprezydentem za czasów Baracka Obamy, ale przybrała na sile od listopada ub.r., gdy wygrał amerykańską generalną elekcję. Część amerykańskich hierarchów uważa, że nie należy udzielać Bidenowi Komunii św. Niemała grupa jest jednak przeciwnego zdania i, jak mówi, niechętnie chce używać rzeczy świętych w politycznej walce. Sprawa tak nabrzmiała, że biskupi chcieli w tej kwestii głosować na zebraniu plenarnym. Poinformowali o tym zamiarze Watykan. List kard. Luisa Ladarii jest reakcją na tę zapowiedź. Krótko mówiąc, Kongregacja Nauki Wiary sugeruje ostrożność. „Mylące byłoby, gdyby powstało wrażenie, że aborcja i eutanazja stanowią jedyne poważne kwestie katolickiej nauki moralnej i społecznej, które wymagają najwyższego poziomu odpowiedzialności ze strony katolików” – napisał prefekt watykańskiej kongregacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

terrasanta.net
Oczami Kościoła

Reklama

Jak obecny konflikt Izraela i Palestyny widzi Kościół w Ziemi Świętej? Swój stosunek wyraził on w słowach abp. Pierbattisty Pizzaballi. Oczywiście, Kościół jest mocno zaniepokojony skalą konfliktu, dla którego zapalnikiem było wysiedlenie przez izraelskie władze kilku arabskich rodzin. Hierarcha przewiduje, że szybko się on nie skończy, bo skala starcia jest zbyt duża, a zadane rany są zbyt głębokie. Tak naprawdę jednak doprowadziła do niego pogardliwa polityka prawicowego rządu izraelskiego w ostatnich latach. Zdaniem abp. Pizzaballi, trudno liczyć na pomoc zagranicy, która dziś ma inne problemy, związane przede wszystkim z pandemią. Zresztą do trwałego pokoju mogą doprowadzić tylko działania po obydwu stronach konfliktu, a nie projekt narzucony z zewnątrz. Niepokoi także bardzo trudna sytuacja chrześcijańskich rodzin, związana nie tylko z samym konfliktem, ale również z niałatwymi warunkami ekonomicznymi wywołanymi długim zamrożeniem ruchu pielgrzymkowego.

abc news
Klimat demograficzny

W 2020 r. na Półwyspie Apenińskim urodziło się tylko 404 tys. dzieci, a zmarło 746 tys. osób. Papież Franciszek, który przemawiał na konferencji poświęconej włoskiej demografii, podkreślił: – Dane wskazują, że większość młodych ludzi chce mieć dzieci, jednak ich marzenia o nowym życiu (...) napotykają „zimę demograficzną”.

Działania pronatalistyczne są we włoskim planie odbudowy, w który politycy chcą wpompować 220 mld euro. Bardzo ważny jest stopień zastępowalności matek przez córki, a ten maleje jeszcze szybciej.

Interfax religion
Nowy „lider” prześladowań

Bliski Wschód nie jest już największym światowym epicentrum prześladowań chrześcijan – coraz gorsza sytuacja jest w Afryce, a z niej na pierwszy plan wysuwa się Nigeria. W 2020 r. poziom przemocy względem wyznawców Chrystusa w tym kraju wzrósł o jedną trzecią.

Nigeria jest odpowiedzialna za aż 91% morderstw na chrześcijanach, które odnotowuje się na całym świecie. Skąd taka trudna sytuacja w tym najludniejszym afrykańskim państwie? Od dekady w siłę rośnie tu fundamentalistyczne ugrupowanie Boko Haram. Islamiści bezwzględnie atakują chrześcijan od 2010 r. Groźna pod tym względem sytuacja jest również w Kenii, Somalii i sąsiednich krajach. Tu także w siłę rosną fundamentaliści i są coraz większym zagrożeniem dla wyznawców Chrystusa. Taktyka eksterminacji chrześcijan jest prosta: na odludziu ekstermiści zatrzymują autobusy, oddzielają chrześcijan od wyznawców innych religii i strzelają.

2021-05-26 08:01

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Kardynał López Romero wycofuje się z pełnienia obowiązków publicznych

2026-07-08 10:16

[ TEMATY ]

kardynał

Autorstwa Romanuspontifex/commons.wikimedia.org

Kard. Cristóbal López Romero

Kard. Cristóbal López Romero

Kardynał Cristóbal López Romero, arcybiskup Rabatu w Maroku, ogłosił, że tymczasowo wycofuje się z pełnienia obowiązków publicznych i duszpasterskich w związku z prowadzonym przez Kościół wstępnym dochodzeniem dotyczącym zarzutów o niewłaściwe zachowanie wobec dorosłych kobiet.

74-letni hierarcha zapewnił o swojej niewinności, podkreślając, że „nie dopuścił się żadnej napaści, przemocy ani molestowania seksualnego”. Zadeklarował również pełną współpracę z władzami kościelnymi prowadzącymi postępowanie.
CZYTAJ DALEJ

Ponad 4500 katechetów straciło pracę. Dane MEN potwierdzają skalę zwolnień po ograniczeniu lekcji religii

2026-07-09 18:29

[ TEMATY ]

katecheci

MEN

zwolnienia z pracy

Adobe Stock

Minister Edukacji Barbara Nowacka przyznała w odpowiedzi skierowanej do Rzecznika Praw Obywatelskich, że po wejściu w życie rozporządzenia z 17 stycznia 2025 r., ograniczającego liczbę godzin religii z dwóch do jednej tygodniowo, w roku szkolnym 2025/2026 pracę straciło 4515 nauczycieli religii. Dane wynikają z Systemu Informacji Oświatowej i zostały przekazane Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Według Ministerstwa liczba nauczycieli religii spadła z 27 393 do 22 876, czyli o około 16,5 proc.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję