Reklama

Niedziela Kielecka

Budują mosty przez... kulturę

Księża Paweł Rej i Grzegorz Stachura włączyli się w jubileusz 850-lecia parafii katedralnej oryginalnym projektem duszpastersko-artystycznym.

Niedziela kielecka 20/2021, str. VI

[ TEMATY ]

ewangelizacja

kultura

arch

Koncert z przesłaniem

Koncert z przesłaniem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie pandemii szukamy różnych dróg rozwoju duchowego i kontaktu ze sztuką – księża i ich współpracownicy trafili w te oczekiwania. Zrealizowali projekt w formie trzech około świątecznych wydarzeń koncertowych, ale i obliczony na przyszłość.

Co było i co będzie?

Był zaduszkowy koncert jazzowy, kolędo-granie w klimacie jazzowym oraz impresje wielkopostne w kryptach katedry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Listopadowe Zaduszki Świętokrzyskie miały charakter wspomnieniowo-poetycki. Można było usłyszeć poezję inspirowaną Litanią do Wszystkich Świętych, autorstwa ks. Stachury oraz impresje muzyczne oparte na motywach utworów znanych twórców muzyki popularnej w stylistyce jazzowej związanych z regionem świętokrzyskim. – To Łukasz Mazur i Kuba Mazur oraz Sebastian Sipa – wymienia ks. Rej, kierownik muzyczny wydarzenia. Muzykę łączono ze wspomnieniem zmarłych osób, które były zaangażowane w różne dziedziny życia: artystów, lekarzy, społeczników, przypominano m.in. wieloletniego dziennikarza Radia Kielce Bohdana Gumowskiego, dr. Wojciecha Rokitę, dr Alfredę Zawieruchę-Rubak, ks. prof. Stanisława Czerwika, żołnierzy walczących za ojczyznę.

Reklama

Do kolędo-grania ks. Paweł Rej zaprosił ponownie doborowe grono muzyków, kielczan i nie tylko. Michael Jones to skrzypek polskich i zagranicznych scen, z pochodzenia Anglik, od kilkunastu lat mieszkający w Polsce. Jego gra wzbogaciła ścieżkę dźwiękową filmu „Wiedźmin”. Kolejny artysta to Max Kowalski, aranżer, kompozytor, założyciel i lider zespołu Max Klezmer Band, współpracujący z Teatrem Witkacego w Zakopanem. Łukasz Mazur to związany z Kielcami muzyk, kompozytor, aranżer, pedagog, lider zespołu „No Name”, współpracujący z kieleckimi teatrami, uczestnik wielu projektów muzycznych. Wystąpił z nim jego syn – perkusista Kuba Mazur. Tradycyjne polskie kolędy zostały zaprezentowane przez kwartet jazzowych muzyków w nietypowy sposób.

I ostatni koncert – pełne ekspresji pieśni wielkopostne, także w aranżacjach jazzowych można było usłyszeć i obejrzeć w scenerii krypt, gdzie spoczywają biskupi kieleccy, w Wielki Czwartek za pomocą strony internetowej i w mediów społecznościowych kieleckiej katedry.

Utworom muzycznym towarzyszyła poezja, głównie utwory dotyczące zmagań człowieka z trudnościami, z cierpieniem: L. Staffa, C.K. Norwida oraz utwór ks. J. Szymika z jego ostatniego tomiku. Stronę muzyczną w trudnych warunkach podziemnych krypt przygotowali: Łukasz Mazur, Jakub Mazur, Max Kowalski i Michael Jones. Kolejne przedsięwzięcia powstaną we współpracy ze studentami, będą być może inspirowane klimatem Lednicy. I zapewne będzie koncert związany z zakończeniem remontu katedralnych organów.

Co z tego wynika?

– Kościół od wieków był przyjacielem i mecenasem sztuki. Nowoczesne formy, jak jazz, nie mają miejsca w liturgii, co nie znaczy, że są bezwartościowe – mówi ks. Grzegorz Stachura. Tego rodzaju koncerty mogą być dobrym przygotowaniem do medytacji i kontemplacji – dodaje. – Może to być także propozycja dla kogoś niekoniecznie zaangażowanego w życie Kościoła, może to stanowić formę zbliżenia do duchowości, do poszukiwania Boga – uważa ks. Paweł Rej. Tym bardziej, że wszystkie trzy eventy charakteryzowały się dobrą jakością obrazu, dźwięku, dobrym poziomem przekazu i spełniały zarazem oczekiwania wszystkich spragnionych kontaktu z tego rodzaju sztuką. – Nauczanie ostatnich papieży sugeruje, że kultura jest pomostem do współczesnego świata. Przez kulturę budujemy mosty, budujemy je tam, gdzie się da – dodają księża. Mówią o ewangelizacji przez muzykę i poezję, o nadziei, które one niosą. Duża oglądalność, komentarze w mediach społecznościowych potwierdzają zapotrzebowanie na tego rodzaju przekaz. Wartością dodaną jest także integracja kielczan – muzyków, dziennikarzy, kapłanów – wokół projektu.

2021-05-11 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Robię to, co do mnie należy

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 13/2022, str. IV

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Karolina Krasowska

Grafika, obraz, dźwięk, to wszystko wymaga precyzji. Bardzo lubię takie wyzwania techniczne i wiele się uczę w tym zakresie – mówi ks. Daniel Geppert, na co dzień wikariusz w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Grafika, obraz, dźwięk, to wszystko wymaga precyzji. Bardzo lubię takie wyzwania techniczne i wiele się uczę w tym zakresie – mówi ks. Daniel Geppert, na co dzień wikariusz w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Ks. Daniel Geppert każdego dnia udostępnia na YouTube swoje rozważania do Ewangelii, a w tegorocznym Wielkim Poście daje słuchaczom niezwykłe rekolekcje. Z ks. Danielem Geppertem rozmawia Kamil Krasowski.

Kamil Krasowski: Bulkazmaslem 2.0 i Cobywam. Co to za projekty?
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Filoteos zakłada okulary

2025-08-19 11:18

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Adobe Stock

Był rok 1873, kiedy metropolita Konstantynopola Filoteos Bryennios otoczył się księgami biblioteki Hospicjum św. Krzyża. Pogrążony w lekturze, natrafił na manuskrypt pochodzący z XI stulecia. Hierarcha zanurzył się lekturze… Już w pierwszych zdaniach wyczytał: „Dwie są drogi, jedna droga życia, a druga śmierci – i wielka jest różnica między nimi. Oto droga życia: Przede wszystkim będziesz miłował Boga, który cię stworzył, następnie zaś bliźniego twego jak siebie samego, a czego nie chcesz, by ktoś ci robił, tego wszystkiego i ty także nie rób drugiemu”.

Odkryty przez Filoteosa apokryf, któremu nadano tytuł Nauka Dwunastu Apostołów, jest bardzo wczesny. Badacze datują go na koniec pierwszego stulecia, a jako miejsce jego powstania wskazują Syrię. Przytoczony powyżej fragment mógłby stać się doskonałym komentarzem do słów Jezusa, zanotowanych przez Łukasza w tym samym mniej więcej czasie: „Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa, i siądą za stołem w królestwie Bożym. Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi” (Łk 13,29-30). Jeśli sprawiedliwi przyjdą do królestwa Bożego, to kroczyć tam będą drogą życia – musiał myśleć Filoteos – a na niej drogowskazem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego. Wskazanie na cztery strony świata dzisiejszemu czytelnikowi Ewangelii wydaje się zupełnie zrozumiałe, jednak pierwszych słuchaczy Nauczyciela z Nazaretu słowa te musiały szokować. Przecież królestwo Boże przeznaczone jest tylko dla wybranych, dla należących do narodu Boga, dla Żydów, którzy odziedziczyli obietnice dane Abrahamowi! Mówiąc o czterech stronach świata, Jezus włącza w zbawcze oddziaływanie Boga także pogan. To właśnie oni, choć przez wyznawców judaizmu uznani byli za ostatnich, staną się pierwszymi!…
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymka dla tych, którzy zostali w mieście

2025-08-23 12:58

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

ks. Przemysław Szewczyk

Pielgrzymka dla tych, którzy zostali w mieście

Pielgrzymka dla tych, którzy zostali w mieście

Pielgrzymowanie to szczególny czas łaski. To droga, która nie prowadzi jedynie do konkretnego miejsca, ale przede wszystkim do Boga. Z takim właśnie doświadczeniem wychodzą łodzianie, którzy w dniach 21–24 sierpnia uczestniczą w „Pielgrzymce dla tych, którzy zostali w mieście”.

Inicjatywa narodziła się dzięki ks. Janowi Czekalskiemu, wieloletniemu pielgrzymowi pieszej łódzkiej pielgrzymki na Jasną Górę, który niedawno odszedł do Pana. Choć nie wszyscy mogą przejść setki kilometrów na własnych nogach, każdy może wyruszyć w drogę serca.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję