Reklama

Niedziela Kielecka

Wokół lektury Biblii

Niedawno przeżywany Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego zwracają naszą uwagę ku świętym księgom i zarazem stawiają pytanie: jak i na ile korzystamy z przekazów natchnionych?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy mocniej zaakcentowane raz do roku wydarzenie skłoni do większej przyjaźni z Biblią? Do stałej, a nie okazjonalnej lektury i kontemplacji Pisma Świętego oraz do kontynuacji tych inicjatyw przez cały rok – zachęcają bibliści.

Według św. Marka

W tym roku Niedziela Biblijna połączona z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego przyniosła czytanie najstarszej z czterech Ewangelii – wg św. Marka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieło Biblijne diecezji kieleckiej podczas Tygodnia Biblijnego zainaugurowało kolejny cykl spotkań lectio divina, w ramach którego będzie rozważana Ewangelia wg św. Marka. Podczas Mszy św., z udziałem biblistów i z konferencją, modlono się w intencji wszystkich dzieł i wspólnot biblijnych w diecezji. Krąg biblijny działający przy parafii katedralnej zaprosił także na piątkowe nabożeństwo Słowa Bożego.

– Tydzień Biblijny ma wartość o tyle, o ile coś po tym tygodniu zostanie – uważa ks. dr hab. Tomasz Siemieniec, biblista, wykładowca Pisma Świętego. Zasadniczo przestrzega przed akcyjnością, przed „odłożeniem po tygodniu Pisma Świętego na półkę”, przed „wchodzeniem w biegu w tekst” oraz przed omawianiem przeczytanego tekstu na zasadzie: „co nam się wydaje”. – To częsty błąd popełniany przez rozważających Pismo Święte – uważa. Nie prowadzi on bowiem do odkrycia przesłania tekstu biblijnego.

Z Biblią w diecezji

Reklama

W większości parafii diecezji grupy biblijne dawały świadectwo bliskości z Biblią, poprzez zaangażowanie w liturgię, czytania. – Rozdawaliśmy fragmenty Markowej Ewangelii do przeczytania w rodzinie i wspólnego rozważania – mówi o. J. Zawadzki, proboszcz parafii cysterskiej w Jędrzejowie. U św. Brata Alberta w Busku-Zdroju została intronizowana Księga Pisma Świętego, z odpowiednią oprawą, wierni mogli zabrać do domów przygotowane cytaty z Pisma Świętego – inspiratorem był ks. D. Węgrzyn oraz młodzież z KSM i RCS. W Szańcu losowano fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu, z zachętą, by sięgać do Pisma i włączyć się w krąg biblijny. – Z kazaniem biblijnym łączyliśmy zaproszenie do częstego czytania na bazie słów św. Hieronima – mówi ks. M. Tazbir.

Ks. dr hab. T. Siemieniec zaszczepił zainteresowania biblijne w kręgach, które prowadził, m.in. w Chęcinach, Małogoszczu, Skorzeszycach i kilku kieleckich parafiach, choć jak przyznaje, pandemia przyhamowała regularność spotkań.

W diecezji kieleckiej ks. Siemieniec systematycznie propaguje metodę lectio divina (opartą o cztery jej filary: lectio, meditatio, oratio i contemplatio), którą pracuje z grupą osób od trzech lat, dwa razy do roku. Spotkania odbywają się w Domu Rekolekcyjnym w Skorzeszycach. Biblista zaleca także stosowanie jej w parafiach, pod warunkiem dobrego przygotowania komentarza.

Ks. dr Stanisław Sadowski, zastępca moderatora Dzieła Biblijnego w diecezji kieleckiej, zauważa, że ostatni rok, pomimo pandemii był owocny w jednoczeniu środowisk biblijnych. Przez najbliższy rok, jeśli sytuacja pozwoli planuje się biblijne spotkania w bazylice kieleckiej, organizowane naprzemiennie z parafialnymi, obejmujące wystawienie Najświętszego Sakramentu, medytację, modlitwę. W bazylice katedralnej aktywnie pracuje krąg biblijny pod kierunkiem ks. Jacka Malewskiego.

– Dlaczego ważne jest czytanie Pisma Świętego? – Bo jest ono Słowem natchnionym, a za sprawą łaski Bożej może dotykać serca człowieka, i na poziomie początkowym, i na pogłębionym – wyjaśnia ks. Sadowski. Zachęca do sięgania po dobre, sprawdzone pomoce formacyjne oraz do lektury i medytacji – we wspólnocie Kościoła, w zestawieniu z tradycją.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za miasto

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 17/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Materiały organizatora

Pierwsze nieustanne czytanie Pisma Świętego w Gorzowie odbyło się w 2017 r.

Pierwsze nieustanne czytanie Pisma Świętego w Gorzowie odbyło się w 2017 r.

Przez 765 minut bez przerwy będą czytać Pismo Święte. Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda zaprasza do modlitwy za Gorzów.

Nasza inicjatywa ma związek z kolejną, 765. rocznicą świętowania powstania Gorzowa Wielkopolskiego. Chcemy modlitwą objąć nie tylko wszystkich mieszkańców naszego miasta, osoby decyzyjne, publiczne, ale również wszystkie miejsca, w których na co dzień żyjemy. Szczególnie chcemy naszą modlitwą zadośćuczynić za grzechy popełniane w naszym mieście. Będziemy dziękować za naszą wspólną historię, przepraszać za błędy i zaniedbania oraz prosić o potrzebne łaski dla gorzowian – mówi Jarosław Libelt. – Czytanie Pisma Świętego to jeden z punktów programu. Wszystko rozpocznie się 6 maja i potrwa dwa dni.
CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich trwa na Jasnej Górze

2026-03-05 16:21

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoły katolickie

Karol Porwich/Niedziela

Aby szkoły katolickie były „światełkami” w ciemnościach tego świata życzył uczestnikom Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich biskup Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich. Na Jasnej Górze podejmowane są tematy związane m.in. z „Reformą26. Kompas Jutra”, edukacją zdrowotną, lekcjami religii czy zdrowia psychicznego młodzieży.

Ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich przypomniał, że misją szkół katolickich jest formowanie i kształtowanie sumień młodych. Zwrócił uwagę, że szkół katolickich w Polsce jest ponad pół tysiąca, a uczniów wciąż przybywa. – Coraz więcej uczniów wybiera katolickie szkoły. Myślę, że rodzice widzą, co się dzieje w polskiej edukacji i dlatego chcą chronić dzieci przed pewną demoralizacją, dlatego posyłają je do katolickich szkół. Dzięki temu mają gwarancję, że będą im przekazywane odpowiednie wartości– mówił przewodniczący Rady Szkół Katolickich.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość upamiętniająca Prawdy Polaków spod Znaku Rodła we Wrocławiu

2026-03-06 13:56

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś przypada 88. rocznica I Kongresu Polaków w Berlinie. Z tej okazji przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim delegację złożyły kwiaty pod tablicą Polonii Wrocławskiej. I Kongres Polaków w Berlinie był największym zgromadzeniem Polaków w Niemczech. Ta wielka manifestacja narodowa zgromadziła 5 tys. delegatów reprezentujących około 1,5 miliona Polaków mieszkających na terenie hitlerowskich Niemiec.

Jako pierwsza przemawiała Anna Żabska, wojewoda dolnośląska, która doceniła obecność młodzieży szkolnej: - Oto dla Was dzisiaj lekcja, kolejna lekcja historii - mówiła, podkreślając, że wydarzenia upamiętniające historię są szczególnie ważne dla młodego pokolenia. - Jak co roku Centrum Historii Zajezdnia czy też Instytut Pamięci Narodowej organizuje bardzo wiele uroczystości upamiętniających naszą historię, historię Polaków. I te wydarzenia przede wszystkim kierowane są do najmłodszego pokolenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję