Reklama

Wiadomości

Lekarz radzi

Palący problem

Czy zdarzyło wam się odczuwać zgagę? Zapewne tak. Nieprzyjemne pieczenie w przełyku, niesmak w ustach i tzw. ulewanie są znane każdemu. Jeżeli te przypadłości są odczuwane sporadycznie – nie ma powodu do obaw, ale jeżeli pojawiają się co kilka dni lub częściej – mogą być sygnałem choroby refluksowej żołądka.

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 58

[ TEMATY ]

lekarz

Adobe Stock.pl

Do zrozumienia istoty tej choroby konieczne jest poznanie, choćby pobieżne, precyzyjnego mechanizmu, którym jest bariera antyrefluksowa. Jej zadaniem jest uniemożliwienie przedostawania się kwasów żołądkowych do przełyku. Tworzą ją m.in. połączenie przełyku z żołądkiem przez rodzaj zastawki, przepona, a także odpowiedni układ włókien mięśniowych żołądka w okolicy wpustu. Uszkodzenie jednego z tych elementów powoduje chorobę refluksową, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

Najczęstszym objawem choroby jest popularna zgaga, ale są też inne, mniej typowe objawy. Może się pojawiać zespół bólu w klatce piersiowej, sugerujący dolegliwości sercowe; kaszel; przewlekłe zapalenie krtani; mogą też występować objawy astmy oskrzelowej lub zapalenia dziąseł. Dlatego chorzy często najpierw szukają pomocy u kardiologa lub laryngologa.

Reklama

Narzędziami diagnostycznymi, które mogą potwierdzić bądź wykluczyć chorobę są: badanie endoskopowe, czyli gastroskopia, badanie rentgenowskie, pH-metria, czyli pomiar (zarzucania) kwaśnej treści w przełyku, oraz badanie manometryczne ciśnienia w obrębie przełyku. Choroba najczęściej ma charakter przewlekły, z okresowymi zaostrzeniami, a pacjent musi stosować leki w sposób ciągły.

Chorzy na tę przypadłość powinni przestrzegać zaleceń dietetycznych. Posiłki należy jeść częściej, ale w mniejszej ilości. Trzeba unikać tłustych potraw, gazowanych napojów, dużej ilości przypraw, słodyczy i soków z owoców cytrusowych, a także czekolady i kawy. Nie powinno się spożywać alkoholu, bo nawet w niewielkich ilościach może on podrażniać żołądek. Całkowicie zakazane jest palenie papierosów. Ostatni posiłek najlepiej spożyć na 3 godziny przed snem. Otyłość znacznie zwiększa ciśnienie wewnątrz brzucha, a to ułatwia zarzucanie kwaśnej treści do przełyku, dlatego warto zrzucić zbędne kilogramy. Pacjent nie powinien kłaść się po posiłku, spanie natomiast zalecane jest z głową i tułowiem uniesionymi kilkanaście centymetrów, na poduszce. Refluks często dotyka kierowców, którzy pochylając się nad kierownicą, wywierają nacisk na narządy w jamie brzusznej. Dlatego przy prowadzeniu samochodu czy oglądaniu telewizji zalecana jest pozycja z minimalnym odchyleniem do tyłu.

Medyczna statystyka podaje, że 20% mieszkańców krajów rozwiniętych ma objawy choroby refluksowej przynajmniej raz w tygodniu, natomiast 10% odczuwa je codziennie. Osoby, które nie podejmą leczenia, są narażone na powikłania, takie, jak: owrzodzenia, czyli nadżerki przełyku, zwężenie przełyku, przebudowa śluzówki oraz gruczolakorak.

W wielu przypadkach odtworzenie bariery zabezpieczającej cofanie się kwasów do przełyku jest możliwe na drodze zabiegu operacyjnego. Stosowane obecnie techniki laparoskopowe powodują, że są to operacje małoinwazyjne. Skracają pobyt pacjenta w szpitalu do 2-3 dni i minimalizują ból pooperacyjny. Moje doświadczenie, obejmujące kilka tysięcy chorych operowanych techniką laparoskopową, pozwala mi zachęcać do takiego zabiegu zarówno pacjentów młodszych, jak i starszych.

Wysłuchała: Anna Wyszyńska

2021-05-05 07:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przysięga Hipokratesa to za mało - polemika z Szymonem Hołownią

[ TEMATY ]

lekarz

Tomasz Lewandowski

„Nawet najmniejsze, pojedyncze nasze działania, nasze postawy, są w stanie przemieniać zło i miałkość w dobro” – pisze dr Helena Pyz polemizując na temat „Deklaracji Wiary” z Szymonem Hołownią. Publicysta portalu Stacja7 nazywa „Deklarację” przejawem „ewangelizacji konfrontacyjnej”, która nie przysłuży się uratowaniu choć jednego ludzkiego życia. Z kolei zdaniem Heleny Pyz wobec nowych wyzwań medycznych składana jednorazowo przysięga Hipokratesa nie jest wystarczająca, dlatego popiera ideę dr Półtawskiej o podpisywaniu ułożonej przez nią Deklaracji Wiary.

„Jeśli jest dla pana jasne, że klauzula sumienia jest niedoskonała, mało – wadliwa, to dlaczego nie widzi pan powodu składania „Deklaracji Wiary” przez lekarzy? To jest właśnie podstawowy powód konieczności zdeklarowania się przez środowisko medyczne” – pisze Helena Pyz polemizując z Szymonem Hołownią na temat „Deklaracji Wiary”. Pracująca na co dzień w Indiach i prowadząca tam Ośrodek Jeevodaya lekarka nazywa źródłem tragedii nieustanne naciski biurokracji powodujące łamanie sumień nie tylko lekarzy, ale również personelu pomocniczego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję