Reklama

Niedziela Wrocławska

Przedmałżeńska cybernauka

Kursy dla narzeczonych to możliwość rozeznania swojego powołania czy smutny i nudny obowiązek, po to aby zdobyć upragniony „papierek”?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo każda para podchodzi do tego tematu indywidualnie. W trudnych czasach zamknięcia, Kościół wyciąga pomocną dłoń młodym i organizuje kursy internetowe.

Reklama

Jak brzmi definicja katechezy przedślubnej? „Przygotowanie to obejmuje spotkanie z duszpasterzem w kancelarii parafialnej przynajmniej na 3 miesiące przed ślubem, podczas którego ustalone zostaną terminy katechez przedślubnych, spotkań w poradni rodzinnej (co najmniej 3), udziału w dniu skupienia i rozmowy sprawdzającej wiedzę narzeczonych dotyczącą małżeństwa i rodziny” – czytamy na stronie internetowej archidiecezji wrocławskiej. Tyle teoria. W praktyce zachowany został schemat spotkań, ale zmieniła się ich forma przekazu.

Jeden z wielu kursów rozpoczął się 17 kwietnia w parafii św. Anny na wrocławskich Praczach Odrzańskich. Jak podkreśla proboszcz ks. prał. Zdzisław Syposz, ta internetowa forma to ostateczność, i gdy tylko stanie się to możliwe wrócą spotkania stacjonarne. – Księża z naszego dekanatu prowadzą katechezę w formie wykładu i sami wybierają platformę do transmisji on-line. Ja narzeczonym wysyłam odpowiedni link do połączenia się. Sam uczestniczę w miarę możliwości w tych spotkaniach. Oczywiście nie jest to żadna hospitacja i kontrola. Robię to z troski o przyszłych małżonków – mówi ks. Syposz.

Za pierwszy wykład Wiara fundamentem życia odpowiedzialna była parafia z Kuźnik. Kolejny temat przypadł parafii ze Stabłowic, następnie Leśnicy, z Żernik i z Praczy Odrzańskich. – O ile wykłady on-line z księżmi jeszcze się sprawdzają, to konferencje, które prowadzi Poradnia Rodzinna ciężko jest poprowadzić „na dystans”. Ma to związek z przygotowanymi prezentacjami, które nie zawsze są dobrze wyświetlone u narzeczonych na ekranie, a także zadaniami, które oni wykonują w ramach ćwiczeń – dodaje ks. Syposz. I zaznacza, że znacząco zmniejszyła się liczba osób przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. – 22 pary na jednym kursie to rekord naszej parafii. Teraz są tylko 3. Młodzi odkładają decyzję o ślubie przede wszystkim z powodu braku możliwości zorganizowania wesela. Znałem jedną parę, która po kursie zwlekała ze ślubem ponad rok. W końcu się udało, ale obyło się bez zabawy. Są takie przypadki, kiedy młodzi, mimo odpowiedniego przygotowania, rezygnowali zupełnie z małżeństwa – dodaje proboszcz parafii św. Anny.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce dotykania życia

O duszpasterstwie rodzin, przygotowaniu do małżeństwa oraz roli wiary w życiu narzeczonych i małżonków z ks. Robertem Grohsem, dyrektorem ośrodka „Nazaret”, rozmawia Maciej Orman.

Maciej Orman: – Jaka jest misja ośrodka „Nazaret”?

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję