Reklama

Jasna Góra

Motocykliści kochają Polskę

12. Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego trwa na Jasnej Górze w niedzielę, 19 kwietnia. Tysiące motocyklistów z całego kraju, uczestnicząc w pielgrzymce, chcą w ten sposób rozpocząć sezon motocyklowy na polskich drogach, i modlić się o bezpieczną jazdę. Jak podaje Wiktor Węgrzyn, komandor Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego, w spotkaniu uczestniczy blisko 30 tys. motocyklistów.

[ TEMATY ]

motocykliści

BPJG

„Co roku przyjeżdżamy na Jasną Górę na rozpoczęcie sezonu. Można się pomodlić o szczęście, o zdrowie, i bezpieczeństwo na drodze. To jest bardzo fajne, jest okazja spotkać się, zawsze kolegów tutaj spotykam, w tym samym miejscu parkujemy – mówi Jacek z Wołowa, który przyjechał na motorze Chopper. Zapytany o bezpieczeństwo na polskich drogach, rozmówca stwierdza: „Dużo rozsądku trzeba. Przy odrobinie rozsądku wszyscy przeżyją. Różni ludzie jeżdżą i samochodami, i motorami. Jak w każdej społeczności, są też ludzie dziwni... A to jest na pewno bezpieczne pod warunkiem zachowania tych podstawowych zasad”.

Arkadiusz Biały z żoną Ewą i kolegą Krzysztofem przyjechali z Żarek Letnisko koło Częstochowy. „Tutaj piąty rok już jeździmy, jak sobie motor kupiłem, tak postanowiłem jeździć co rok na Jasną Górę. Jaki cel? Żeby później szczęśliwie jeździć na tym motorze, żeby Bozia dała nam ‘szerokości’. Dzisiaj było zimno, ale i tak powiedziałem, że jadę, choćby nie wiem co. Pogoda się poprawiła, i jest super. Jednak Bóg nad nami czuwa” – mówi Arkadiusz Biały.

Z Podhala, z Zakopanego, przyjechał Stanisław Łukaszczyk, razem z kolegami z klubu CHOPPERS CLUB MAŁOPOLSKA. „To tradycja i obowiązek, żeby na wiesne przyjechać i zacząć sezon motocyklowy z Bogiem. Jak to u nas górale gadają – bez Boga ani do proga – mówi góral Stanisław Łukaszczyk – U nas dzisiaj na przykład śnieg kurzył, i wielu chłopaków się obawiało. Ale kto jest twardy, to nie ma zmiłuj się, Jasna Góra musi być!” Pan Stanisław jeździ na motorze Kawasaki 1500. „Rodzina mało tego, że pozwala – rodzina jeździ! Syn jeździ, synowa jeździ, wnuczki jeżdżą, ino żona nie jeździ”. O bezpieczeństwie na drodze Stanisław Łukaszczyk mówi: „Trochę nas tak motocyklistów traktują jako piąte koło u wozu, ale my się nie dajemy. Apelujemy o rozwagę, rozwagę i myślenie. Ja to powiadam tak – nie pomoże nawet wiadro święconej wody, jak w głowie ni ma”.

Reklama

„Corocznie przyjeżdżam tutaj, to duchowa pielgrzymka. To fajna inicjatywa, zwłaszcza Rajdu Katyńskiego, jeszcze nie byłem, ale się wybieram. Ale tutaj przyjeżdżam zawsze, pogoda nie przeszkadza. Jak każdego Polaka, patriotę powinna ciągnąć Jasna Góra, a po drugie jest przyjemnie spotkać się z ludźmi” – stwierdza Andrzej Kulig z Roztocza, jeździ Harleyem Davidsonem, na Jasną Górę przyjechał z kolegami z klubu Harley-Davidson Lublin.

„Jadę poprosić Matkę Boską o to, żeby ten rok dla motocyklisty, czyli dla mnie był w miarę szczęśliwy, bezpieczny przede wszystkim” – mówi Józef Stańczyk, jeździ na Junaku m10.

Na pielgrzymkę dotarła także 30-osobowa grupa motocyklistów ze Stowarzyszenia Motocyklistów Ziemi Dzierżoniowskiej MOTOSMOKI. „Przyjeżdżamy co roku na poświęcenie motocykli, jest to dla nas bardzo ważne przed sezonem. To bardzo fajna inicjatywa, to nas nastraja też duchowo, żeby jednak bezpiecznie zawsze wyruszać, i wracać do domu. W przyszłym tygodniu też mamy takie poświęcenie motocykli tam u nas, w Wambierzycach, no i takie też wyprawy sezonowe nad jeziora. Staramy się w ten sposób integrować, i odreagowywać od szarej rzeczywistości” – mówi Ewa Zalewska z Bielawy. A jej koleżanka dodaje – „Jesteśmy dowodem na to, że kobiety też jeżdżą motocyklami, że to też jest taki sport i pasja dla kobiet, i zachęcamy wszystkie dziewczyny, żeby też jeździły na motocyklach”. Obie panie jeżdżą na motocyklach Yamaha Virago 535.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w południe na Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski i wcześniej metropolita moskiewski.

„W imieniu paulinów bardzo serdecznie pozdrawiam uczestników pielgrzymki motocyklistów, w ramach 12. Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. Księdza Ułana Zdzisława Peszkowskiego, witam was w Domu Matki, najlepszej Matki, która kocha wszystkie swoje dzieci i prowadzi nas do swojego Syna Jezusa Chrystusa - mówił w powitaniu o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium – Witam bardzo serdecznie was wszystkich, którzy przybyliście do tego sanktuarium nadziei, by Matkę Najświętszą poprosić o wstawiennictwo u Boga, o Boże błogosławieństwo w waszym codziennym życiu, o rok szczęśliwy, bezpieczny, bezwypadkowy”.

Reklama

„Dziękuję dla was, motocykliści, że chcecie rozpoczynać nowy sezon od Eucharystii, żeby być mocnymi nie tylko fizycznie, ale i duchowo - mówił w homilii łamaną polszczyzną abp Tadeusz Kondrusiewicz – Rozpoczynając ten nowy sezon wy też motocykliści powinniście zrobić dobry rachunek sumienia, aby wykonać to zadanie, które daje dla was Bóg – a jakie to zadanie? – przede wszystkim zadanie głoszenie Ewangelii. W dzisiejszym świecie, Kościele, na dzisiejszym etapie Jego rozwoju głównym zadaniem jest nowa Ewangelizacja, nowe głoszenie Ewangelii. Ewangelia jest ta sama, która otrzymaliśmy 2000 lat temu, ale sposoby głoszenia Ewangelii mogą być inne. I dzisiaj trzeba szukać tych nowych metod, nowych sposobów głoszenia Słowa Bożego, jest to Internet, są to inne środki masowego przekazu, jest to kultura, architektura, piękno, teatr, ale również i sport, sport motocyklowy. Ludzie was na pewno podziwiają, podziwiają wasze umiejętności, brawurę jaką jeździcie, ale jeżeli podjeżdżają motocykliści pod kościół, jeżeli wchodzą do kościoła, stoją, na kolanach modlą się, to jest największe świadectwo”.

„I dzisiaj zwracamy się do Ciebie Maryjo, Ty dobrze wiesz trudy pielgrzymowania, po Zwiastowaniu skierowałaś swoje stopy do domu Elżbiety i Zachariasza (…). Spójrz dzisiaj na tych ludzi, na tych motocyklistów, którzy przyszli do stóp Twoich, prosić Twojej pomocy, Twojej opieki, Twojego wstawiennictwa u Twego Syna. Wyproś łaski dla nich, aby ich życie, ten sezon, który rozpoczynają był rzeczywiście sezonem głoszenia Ewangelii poprzez motocykl, poprzez modlitwę, poprzez przykład, który niosą. A Ty, święty Krzysztofie, patronie kierowców, broń ich wszystkich, aby szczęśliwie dojechali do mety, którą sobie wyznaczyli tutaj na ziemi, a potem do mety, którą Bóg nam wyznaczył, do tego celu, do Domu Ojca Niebieskiego” – zakończył abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. nastąpił Akt Zawierzenia motocyklistów Matce Bożej oraz poświęcenie motocykli.

Na zakończenie głos zabrał Wiktor Węgrzyn, który podziękował wszystkim za przybycie i przeczytał uchwaloną rezolucję przez aklamację, którą w sobotę, 18 kwietnia przyjęli motocykliści w Sali o. Kordeckiego, a dziś poprosił o jej przyjęcie wszystkich motocyklistów zebranych na Jasnej Górze.

„My polscy motocykliści zebrani na 12. Zlocie Motocyklowym Jasna Góra 2015 im. ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego potwierdzamy naszą solidarność ze wszystkimi motocyklistami świata, zapewniamy na terytorium Polski bezpieczeństwo i gościnność. Dziś, kiedy funkcjonariusze gazet i telewizji polskojęzycznych, posługując się kłamstwem, realizując antypolskie cele, rozpętali nieznaną dotychczas w polskiej tradycji, polskiej kulturze nagonkę na naszych gości, motocyklistów rosyjskich, zachęcając wręcz do fizycznej wobec nich przemocy, oświadczamy: motocykliści rosyjscy przez Polskę przejadą bezpiecznie. Nie dopuścimy do żadnych awantur, zapewniamy im bezpieczny przejazd i gościnność, taką jak oni nam od 14 lat zapewniają, motocyklistom Rajdu Katyńskiego i wszystkim naszym wyprawom na Wschód. Rajd rosyjskich motocyklistów z Moskwy do Berlina w 70. rocznicę ich zwycięstwa nad Niemcami, odwiedzający pola bitewne i cmentarze dziadów, ma takie samo znaczenie dla Rosjan, jak Motocyklowy Rajd Katyński dla Polaków. Witamy was rosyjscy motocykliści na polskiej ziemi, spotykamy się w dniu 27 kwietnia o godz. 9.00 czasu polskiego na przejściu granicznym Brześć-Terespol. Bardzo proszę, kto jest za tym, żeby tę rezolucję przyjąć, wciskamy sygnały” – i słychać było tysiące motocyklowych klaksonów.

Reklama

„Tak też myślałem, dziękuję kochani, tak uważam, bojkot, atak na rosyjskich motocyklistów, jest wbrew naszej kulturze, jest wbrew naszym obyczajom polskim. Czy są głosy przeciwne, czy są motocykliści, którzy się nie godzą z tą rezolucją. Rezolucja została przyjęta przez aklamację, jednogłośnie. Jeszcze raz dziękuję z całego serca i przypominam 27, to jest poniedziałek, godz. 9.00 rano spotykamy się na granicy w Brześciu do Terespola. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie, potem pojedziemy z nimi przez Polskę, kto będzie mógł na różnych odcinkach, ale zależy mi bardzo, żeby tam w Brześciu było nas jak najwięcej. Dziękuje i do zobaczenia” – zakończył Wiktor Węgrzyn.

Jak każdego roku, motocykliści przywieźli ze sobą tysiące maskotek dla dzieci w sierocińcach, w Polsce i na Kresach Rzeczypospolitej. Podczas Jasnogórskiego Zlotu przeprowadzona została kwesta na rzecz Kresowian.

2015-04-19 15:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do św. Józefa na dobry początek

[ TEMATY ]

pielgrzymka

motocykliści

Łukasz Krzysztofka

Łączy ich miłość do motocykli i pasja podróżowania, ale przede wszystkim wiara - w Boga, Maryję i wstawiennictwo świętych. Spod Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie mazowieccy miłośnicy jednośladów rozpoczęli sezon motocyklowy, wyruszając na pielgrzymkę do św. Józefa w Kaliszu.

Dzień i miejsce pielgrzymki nie są przypadkowe. Dzisiaj przypada wspomnienie liturgiczne św. Józefa, a sanktuarium w Kaliszu to główne miejsce kultu tego świętego w Polsce. – Chcemy św. Józefowi zawierzyć wszystkie nasze sprawy, wierząc mocno w Jego przemożne wstawiennictwo. Liczymy na wiele łask, wyproszonych nam za wstawiennictwem naszego Patrona – mówi ks. Krystian Strycharski, wikariusz parafii św. Jana Kantego w Warszawie, inicjator i uczestnik pielgrzymek motocyklowych.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobowa rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję