Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Duchowa droga

Z powodu obostrzeń epidemicznych do Łagiewnik będziemy pielgrzymować duchowo.

Niedziela bielsko-żywiecka 15/2021, str. I

[ TEMATY ]

Łagiewniki

pielgrzymowanie

Boże Miłosierdzie

Łukasz Masłowski

Tak pielgrzymowano przed epidemią

Tak pielgrzymowano przed epidemią

Niestety, z racji pandemii nie jesteśmy w stanie zorganizować pielgrzymki w takiej formie jak przed dwoma laty – mówi ks. Tomasz Sroka, główny przewodnik diecezjalnego pielgrzymowania do Łagiewnik. – Pozostaje nam taka formuła jak w roku ubiegłym. Będzie to raczej duchowe przeżycie. Budowanie wspólnoty modlitwy i duchowego pielgrzymowania umożliwią transmisje modlitewnych spotkań i wygłaszanych przez kapłanów konferencji – dodaje duszpasterz.

Diecezjalna pielgrzymka do centrum kultu Bożego Miłosierdzia odbędzie po raz dziewiąty. W planach jest zorganizowanie liturgicznej celebracji w hałcnowskim sanktuarium maryjnym na rozpoczęcie pielgrzymki, a na zakończenie w bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Reklama

Msze św. w intencji wszystkich łączących się duchowo w modlitwie będą także sprawowane w wybranych parafiach. Poza Eucharystią transmitowaną za pośrednictwem mediów w programie każdego dnia znajdą się także modlitwy i konferencje przygotowane przez księży przewodników. Mniej więcej program pielgrzymki będzie się pokrywał z tym, czego świadkami byliśmy w roku ubiegłym. Choć oczywiście, że w dobie pandemii trudno mówić z całą pewnością o tym, co zostanie zrealizowane, a co nie.

– Pielgrzymowanie duchowe chcemy połączyć z pandemią, która stanowi wyzwanie dla naszej codziennej miłości wobec bliskich nam osób, wobec chorych. W trudnych czasach potrzebujemy orędzia o Bożym miłosierdziu, które jest ostatecznym ratunkiem człowieka, ale też sami powinniśmy być miłosierni – tłumaczy ks. Tomasz Sroka. Jeśli będzie to możliwe do Łagiewnik wyruszy w sztafecie kilka osób. Chodzi o to, by ktoś fizycznie reprezentował całą resztę pielgrzymiej wspólnoty i kontynuował tradycję.

Diecezjalna Piesza Pielgrzymka do Łagiewnik po raz pierwszy odbyła się w 2013 r. z inicjatywy ks. Mikołaja Szczygła i Ireny Papli. Przez kolejne lata zyskała na popularności, szczególnie wśród ludzi młodych stanowiących znaczną część pątniczej grupy.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: kult Jezusa Miłosiernego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Miłosierdzie

Bożena Sztajner/Niedziela

Obraz Jezusa Miłosiernego, sgraffito św. s. Faustyny Kowalskiej i niemal nieustanna spowiedź, która jest sakramentem miłosierdzia m.in. o tym przypominają paulini z Jasnej Góry przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Także w częstochowskim sanktuarium jutro o 15.00 odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia transmitowana przez Radio Jasna Góra, TVP VOD i jasnogórski kanał YouTube.

Św. s. Faustyna Kowalska w swoim życiu dwukrotnie nawiedziła jasnogórskie sanktuarium: w 1933 i 1935 roku, za każdym razem w drodze z Krakowa do Wilna. Pierwszy raz, gdy z Krakowa jechała do Wilna, 23 maja 1933 r. Po raz pierwszy również ujrzała Matkę Bożą w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, gdzie poszła rano o godz.5 na odsłonięcie obrazu. Tak opisywała to wydarzenie w „Dzienniczku”: „modliłam się bez przerwy do godziny jedenastej i zdawało mi się, że dopiero co przyszłam. Matka, tamtejsza Przełożona, przysłała po mnie siostrę, żebym przyszła na śniadanie, i martwiła się, że się spóźnię na pociąg. Wiele mi powiedziała Matka Boża. Oddałam Jej swoje śluby wieczyste, czułam, że jestem Jej dzieckiem, a Ona mi Matką. Nic mi nie odmówiła, o co Ją prosiłam” (Dz. 260).

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję