Reklama

Niedziela Legnicka

Nowe duszpasterstwo erygowane

Decyzją bp. Zbigniewa Kiernikowskiego 19 marca zostało powołane Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej Diecezji Legnickiej.

Niedziela legnicka 13/2021, str. II

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Wikariusz generalny ogłosił duszpasterza wiernych tradycji łacińskiej

Wikariusz generalny ogłosił duszpasterza wiernych tradycji łacińskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstało ono przy katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła. Duszpasterzem tej grupy wiernych został mianowany ks. Piotr Kruczyk, wikariusz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.

Uroczystość ogłoszenia dekretu i nominacji nowego duszpasterza odbyła się w niedzielę 14 marca w katedrze, przed Mszą św. odprawianą w każdą drugą niedzielę miesiąca w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Decyzje księdza biskupa ogłosił ks. prał. Robert Kristman, wikariusz generalny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Wszystkim związanym z nadzwyczajną formą rytu rzymskiego życzę, aby dzięki temu pogłębiali swoją formację liturgiczną, odkrywali piękno tradycji Kościoła, a przez to jeszcze bardziej jednoczyli się z jego wspólnotą i pasterzami” – pisze w dekrecie bp Kiernikowski.

Jednocześnie w zatwierdzonym statucie duszpasterstwa ksiądz biskup informuje, że duszpasterstwo może działać też w innych kościołach i kaplicach diecezji, w uzgodnieniu z proboszczem miejsca. Statut precyzuje też m.in., że formacja duchowa i liturgiczna w tym duszpasterstwie obejmuje przygotowanie do świadomego i owocnego uczestnictwa we Mszy św. i innych sakramentach świętych, spotkania modlitewne, czy też organizowanie pielgrzymek, katechez, spotkań i wykładów.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ubiblijnieni.pl: pierwsze efekty i plany

W drugim kwartale zeszłego roku ks. dr Łukasz Łaszkiewicz został oddelegowany przez bp. Tadeusza Lityńskiego do przygotowania szerszego projektu, mającego na celu ożywienie duszpasterstwa biblijnego w naszej diecezji. Pierwsze efekty już są. I o nich, a także planach na 2017 r. będzie mowa w tym artykule

Realizację pomysłu na duszpasterstwo biblijne w diecezji ks. Łukasz chciał podjąć wspólnie z innymi. Dlatego 11 kwietnia 2016 r. zaprosił księży i świeckich na spotkanie, na którym przedstawił, jak widzi przeprowadzenie tego planu. Został on szczegółowo omówiony i przedyskutowany, każdy z obecnych wyraził swoją opinię, a także oczekiwania, z przekonaniem, że na pewno pojawią się nowe, innowacyjne pomysły. – Dzisiejsze czasy wymagają nowych form dotarcia do człowieka z Dobrą Nowiną – podkreśla ks. Łaszkiewicz. – Trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte, by reagować na bieżąco na potrzeby. Co nie znaczy, że należy rezygnować z tradycyjnego duszpasterstwa, wręcz przeciwnie – wymogiem czasów jest je wspomagać, choćby przez zdobycze techniki i rzeczywistość wirtualną. Dwa miesiące temu stowarzyszenie uBIBLIJNIEni.pl zostało formalnie zarejestrowane. – Fakt ten – podkreśla przewodniczący – daje nam jeszcze większe możliwości działania na rzecz promocji Słowa Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2026-05-30 10:36

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W piątek w oktawie Bożego Ciała obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa.

Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych, zawartą w Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II).
CZYTAJ DALEJ

Zakazać lodów za czerwony pasek! Bo jeszcze ktoś odkryje, że praca przynosi owoce

2026-06-06 08:13

[ TEMATY ]

felieton

Andrzej Sosnowski

Adobe.Stock.pl

W krainie powszechnego dobrostanu, gdzie wszyscy mają być jednakowo szczęśliwi, pojawił się groźny przeciwnik: gałka lodów dla pilnego ucznia. Okazało się, że wanilia, czekolada i truskawka mogą stać się symbolem nierówności. Bo przecież w świecie, w którym coraz częściej mówi się wyłącznie o komforcie, braku presji i prawie do dobrego samopoczucia, coraz trudniej przypominać starą prawdę: wysiłek zasługuje na uznanie.

Przez lata wydawało się oczywiste, że człowiek, który podejmuje trud, może otrzymać nagrodę. Sportowiec medal, artysta owacje, naukowiec wyróżnienie, a uczeń – choćby symbolicznego „loda” za czerwony pasek. Prosta zasada, którą rozumiały pokolenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję