Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pokojowa walka

Zadaniem chrześcijan, według kard. Mauro Piacenzy, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, jest przywracanie ładu w rzeczywistościach nieuporządkowanych. Jedną z form jego przywracania jest adoracja Najświętszego Sakramentu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2021, str. II

[ TEMATY ]

adoracja

Kaplica Wieczystej Adoracji

Ks. Daniel Wójcik

Adoracja w Grabowcu trwa od 2 lat

Adoracja w Grabowcu trwa od 2 lat

Prawdziwa obecność Jezusa Chrystusa w sakramencie Eucharystii daje nam w Kościele możliwość pokojowej walki, w którą może włączyć się każdy wierzący. Wiele parafii na świecie i w Polsce umożliwia adorację Najświętszego Sakramentu w konkretnych godzinach. Ponadto jest również obecna w Kościele idea, która coraz odważniej jest podejmowana we wspólnotach lokalnych, również w Polsce. Chodzi o ideę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, polegającą na nieustannym trwaniu przy Eucharystycznym Jezusie w dzień i w nocy.

Czas przygotowania

Reklama

Parafią, która w diecezji podjęła taką adorację jest parafia św. Mikołaja w Grabowcu. W tym roku, w lutym przeżywa 2. rocznicę wieczystej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Jednocześnie rozpoczyna 10. rocznicę adoracji. Myśl, aby rozpocząć adorację wieczystą została podjęta w 2012 r. przez ks. Zygmunta Żółkiewskiego, obecnego proboszcza. Codziennie, o godz. 8 (po Mszach św. porannych) wystawiano do adoracji Jezusa Eucharystycznego. Adoracja trwała do godz. 15 i kończyła się Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Jednocześnie, przez te lata (2012-18) podczas wystawienia Pana Jezusa zawsze była obecna adorująca osoba. Jezus nigdy nie był sam. „Dyżury” przed Najświętszym Sakramentem trwały po godzinie dziennie i podejmowały je chętne osoby w trybie tygodniowym.

Owoce adoracji

6 lat adoracji czasowej pozwoliły stworzyć grunt pod próbę wprowadzenia wieczystej adoracji Pana Jezusa. Udało się zrealizować tę myśl na początku 2019 r. Duchowym wprowadzeniem w tę inicjatywę były adwentowe rekolekcje eucharystyczne prowadzone przez ks. Dominka Samulaka, ojca duchownego seminarium diecezji. Podczas nich wskazywał on na wartość adoracji w dzisiejszym świecie oraz owoce, jakie płyną z takiej modlitwy. Po zakończeniu rekolekcji, wraz z początkiem nowego roku, między innymi podczas wizyty kolędowej, ówcześni duszpasterze oraz wierni tworzyli harmonogram obecności przy Jezusie Eucharystycznym. 10 lutego 2019 r. wystawiono w monstrancji Pana Jezusa w wydzielonej, bocznej kaplicy kościoła parafialnego. Od tego momentu adoracja trwa nieprzerwanie od 2 lat.

Jeżeli wierzymy w realną obecność Jezusa w białej Hostii, to pokojowa walka przed Jego obliczem wydaje się jak najbardziej uzasadniona.

Podziel się cytatem

Nie żałować czasu

Jeżeli wierzymy w realną obecność Jezusa w białej Hostii, to pokojowa walka przed Jego obliczem wydaje się jak najbardziej uzasadniona. Podejmowanie wysiłku, aby scalać na nowo, często anonimowe wspólnoty parafialne, jest dzisiaj potrzebne. Bardzo ważne miejsce w tym procesie ma wspólna modlitwa całej parafii przed Najświętszym Sakramentem w intencjach odnowy Kościoła Chrystusowego.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce dla każdego

Niedziela warszawska 48/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Kaplica Wieczystej Adoracji

Magdalena Wojtak

Ks. Tomasz Zaperty, nowy proboszcz parafii św. Barbary

Ks. Tomasz Zaperty, nowy proboszcz parafii św. Barbary

W parafii św. Barbary powstanie kaplica całodziennej adoracji. To odpowiedź na prośbę wiernych, którzy w centrum miasta szukają ciszy i modlitwy.

Kościół przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie znajduje się w jednej z najlepszych lokalizacji stolicy. – Wiele osób odwiedza świątynię w ciągu dnia. Zaglądają tutaj liczni przechodnie. Pragniemy zorganizować dla nich kaplicę, gdzie będzie można adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie – mówi Niedzieli ks. Tomasz Zaperty, który od pięciu miesięcy jest nowym proboszczem parafii św. Barbary.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję