Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szlakiem misji św. Ottona

Trwają przygotowania do obchodów 900. rocznicy pierwszej wyprawy misyjnej bp. Ottona z Bambergu na Pomorze.

W ten ważny nurt przygotowań wpisuje się książeczka Longiny Cywińskiej i Marii Freli O Józiu, który wędrował szlakiem misji Świętego Ottona.

Obecna publikacja jest wznowieniem pierwszego wydania z 2011 r. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie i Książnicy Pomorskiej. Książkę wydrukowała Drukarnia KAdruk. Bogactwo zdjęć to wielkie dzieło Zygmunta Piotra Cywińskiego, a także ks. Janusza Skoczenia i ks. Edmunda Cybulskiego, ilustracje wykonała Bożena Biegun. Recenzję przygotowali: Ryszard Kotla, ks. dr Paweł Płaczek i ks. Grzegorz Wejman.

Reklama

„Książka została tak pomyślana, że jest nie tylko dziecięcym rozważaniem na temat wiary, postaw chrześcijańskich (narratorem jest Józio, równolatek domniemanych czytelników), ale dostarcza też wiedzę z zakresu geografii, historii, architektury dla uczniów klas młodszych” – napisały autorki. Przemysław Fenrych w słowie wstępnym dodał: „Książeczka napisana jest interaktywnie, nie pozwala na bierność ani dziecka, ani rodziców. Zachęca, wciąga, zaprasza. Nie pozostawia obojętnym, proponuje myślenie i działanie. Więcej – współdziałanie, wspólne działanie. Dlatego serdecznie zachęcam do lektury”. Rzeczywiście, w sposób bardzo interesujący i dostępny ukazuje ona szlak św. Ottona z Bambergu, który w XII wieku przebył go w dwóch misjach chrystianizacyjnych na Pomorze Zachodnie, a które współcześnie wraz z dziadkiem przemierza mały Józio.

Książka ma pobudzić młodego czytelnika nie tylko do zgłębienia wiedzy o Apostole Pomorza i jego wyprawach, ale również zachęcić go do tego, aby sam został wędrownikiem i otrzymał dyplomy: „Wędrownika-Historyka” – na zakończenie I wyprawy oraz „Małego Misjonarza” – na koniec II misji.

Wielkie uznanie należy się autorkom: Longinie Cywińskiej i Marii Freli za tak twórcze, wnikliwe i bardzo przystępne przedstawienie drugiego patrona archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – św. Ottona z Bambergu. To dzieło wpisuje się w prośbę św. Jana Pawła II, którą 11 czerwca 1987 r. powiedział w Szczecinie: „Niech jego (św. Ottona) relikwie tu, w tej katedrze, będą otaczane najgłębszą czcią, bo Kościół w Polsce otacza głęboką czcią wszystkich tych, którzy głosili mu Ewangelię”.

2021-02-17 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba nam świadków wiary

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Otton z Bambergu

Remigiusz Pajor -Kubicki

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Święty Otton z Bambergu jest postacią, która od czasu powstania diecezji w 1972 r. inspiruje do modlitwy i wdzięczności za przyniesiony nam dar wiary.

Szczególną czcią otaczany jest bp Otton z Bambergu – współpatron naszej archidiecezji wraz z Najświętszą Maryją Panną Matką Kościoła – w Pyrzycach, gdzie w 1124 r. ochrzcił liczne grono Pomorzan.

CZYTAJ DALEJ

Austria: 11 grudnia nabożeństwo rozesłania Betlejemskiego Światła Pokoju

2021-12-07 16:52

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

Austria

Karol Porwich /Niedziela

W najbliższą sobotę 11 grudnia w katedrze w Salzburgu będzie sprawowane nabożeństwo ekumeniczne połączone z rozesłaniem przez austriackich skautów Betlejemskiego Światła Pokoju. Hasło tegorocznych uroczystości brzmi: „Siać pokój – zbierać sprawiedliwość”.

Ze względu na sytuację pandemiczną i obowiązujący w Austrii lockdown, uroczystość nie będzie mogła się odbyć z udziałem licznych delegacji skautów z kraju i zagranicy. Podobnie jak w ubiegłym już roku, w nabożeństwie w Salzburgu będzie uczestniczyć tylko niewielka grupa osób. Zostaną też przekazane wideopozdrowienia zagranicznych organizacji skautowskich. Podczas ceremonii za każdy kraju uczestniczący w akcji, zostanie zapalona świeca. Całość będzie transmitowana w internecie (pod adresem https://www.salzburger-dom.at/live/live-video).

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Franciszek Hanek - najstarszy kapłan Archidiecezji Wrocławskiej

2021-12-07 20:15

Archiwum parafii pw. św. Mateusza w Mielcu

śp. ks. Franciszek Hanek

śp. ks. Franciszek Hanek

Dziś o godz. 18:40 do wieczności odszedł ks. Franciszek Hanek. W lipcu skończył 100 lat.

O ks. Franciszku pisaliśmy niedawno na łamach „Niedzieli Wrocławskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję