Reklama

Niedziela Lubelska

Starość jest darem

Osoby starsze są znakomitymi nauczycielami wiary i życia.

Niedziela lubelska 8/2021, str. IV

[ TEMATY ]

seniorzy

Paweł Wysoki

W naszym regionie jest coraz więcej seniorów

W naszym regionie jest coraz więcej seniorów

Codzienny Różaniec to stała praktyka w życiu pani Jadwigi. Często wstępuje też na pół godziny na adorację do kościoła parafialnego. Dużo czasu zajmuje jej opieka nad chorym mężem i przemyślane zakupy. Dwie skromne emerytury muszą wystarczyć na opłaty za mieszkanie, koszty leków i utrzymanie. Radością są rzadkie spotkania rodzinne i odwiedziny wnuków.

Od dnia młodzieży do dnia seniorów

W czasie pontyfikatu św. Jana Pawła II w kalendarzu kościelnym pojawiły się nowe święta i wydarzenia, akcentujące rolę różnych stanów czy osób znajdujących się w szczególnej sytuacji. Pierwszym pomysłem polskiego papieża był Światowy Dzień Młodzieży, zainicjowany 35 lat temu w Rzymie. Od tego czasu co roku w Niedzielę Palmową biskupi spotykają się z młodzieżą w swoich diecezjach, a co kilka lat papieże zwołują młodych na światowe spotkania. Później pojawił się Światowy Dzień Chorego i Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dzięki tym ideom dowartościowana została młodzież, większą troską otacza się chorych, a osoby konsekrowane są bardziej zauważane.

Reklama

Z kolei z inicjatywy papieża Franciszka od 4 lat zadomawia się w Kościele Światowy Dzień Ubogich. W listopadzie oczy świata kierują się na ogromne rzesze ludzi biednych. Najnowszym projektem papieża jest Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który od tego roku obchodzony będzie w 4. niedzielę lipca.

Seniorzy na plebaniach

Osoby starsze w Polsce są coraz mocniej obejmowane troską Kościoła. W naszej diecezji nie sposób myśleć o kołach Żywego Różańca bez babć i dziadków, codziennie wspierających modlitwą misję Kościoła. Starsi odnajdują się w Legionach Maryi, grupach lektorskich czy pracy dla parafialnych Caritas. W niektórych parafiach, z inicjatywy proboszczów, powstają bardzo cenne przedsięwzięcia wspierania osób starszych. W parafii matki Bożej Królowej Polski w Lublinie funkcjonuje Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów. Można tam uczyć się obsługi komputera, zadbać o kondycję fizyczną, zaangażować w chór, ale i przyjmować „balsam dla duszy”, duchowe wzmocnienie. Dom Senior Plus, działający w budynkach parafii Świętej Rodziny w Lublinie, znakomicie wyposażony, proponuje m.in. muzykoterapię, zajęcia literackie, kulinarne i językowe czy warsztaty z rękodzieła artystycznego. Tego typu inicjatywy mają wsparcie ze strony władz miejskich, są godne naśladowania, można na nie pozyskiwać środki finansowe z programów pomocy seniorom.

Seniorzy są darem, który warto z radością przyjąć i otworzyć się na nowe formy ich obecności i aktywności.

Podziel się cytatem

Dziadkowie z wnukami

Nasza archidiecezja leży w regionie, który doświadcza dwóch trudnych problemów demograficznych. Pierwszym jest wyludnianie się głównie obszarów wiejskich. W efekcie co roku opuszcza Lubelszczyznę ok. 4 tys. osób. Drugi problem to fakt, że większość wyjeżdżających stanowią ludzie młodzi, przez co średnia wieku jest coraz wyższa. Wzrasta także długość życia. W naszym województwie wynosi średnio dla kobiet 83, a dla mężczyzn prawie 74 lata.

Reklama

„Dziadkowie przypominają nam, że starość jest darem. Są oni ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary” – powiedział papież Franciszek, anonsując w końcu stycznia Dzień Osób Starszych. W rozpędzonym i zagonionym świecie dziadkowie są znakomitymi nauczycielami wiary dla wnuków, mają dla nich czas i serce. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – przekonywał papież.

Osoby starsze są także darem dla Kościoła; darem, który warto z radością przyjąć i otworzyć się na nowe formy ich obecności oraz aktywności w naszych parafiach. Dobrym impulsem dla tego otwarcia będzie pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych; w tym roku wypadnie 25 lipca.

2021-02-17 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O potrzebie dialogu

Niedziela Ogólnopolska 7/2019, str. 24-25

[ TEMATY ]

senior

dialog

seniorzy

drubig-photo/fotolia.com

Ostatnie dramatyczne wydarzenia w Gdańsku wywołały dyskusję na temat życia publicznego. Doświadczenie Spotkań Małżeńskich pokazało, że kultura życia – w małżeństwie, ale nie tylko – to kultura dialogu. Brak dialogu prowadzi do różnych form przemocy zarówno w małżeństwie i rodzinie, jak i na wszystkich płaszczyznach życia. Brak dialogu prowadzi do patologii życia społecznego.

CZYTAJ DALEJ

Papieska podróż na Cypr i do Grecji

2021-12-01 07:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

pixabay

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek wyrusza w czwartek na Cypr i do Grecji. Swą 35. zagraniczną podróż, która potrwa do 6 grudnia, nazwał pielgrzymką do źródeł wiary, ludzkości, kultury i Europy.

To trzecia papieska podróż organizowana w nadzwyczajnych warunkach i przy specjalnych środkach sanitarnych z powodu pandemii, po tegorocznych wizytach w Iraku, na Węgrzech i Słowacji.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do cypryjskich duchownych: bądźcie Kościołem cierpliwym i braterskim

2021-12-02 22:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU

„Życzę wam, abyście zawsze byli Kościołem cierpliwym, który rozeznaje, towarzyszy i integruje; i Kościołem braterskim, który czyni miejsce dla innych, dyskutuje, ale pozostaje jednością” – powiedział Ojciec Święty podczas spotkania z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, diakonami, katechetami, stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi Cypru. Odbyło się ono w maronickiej katedrze pw. Matki Bożej Łaskawej w Nikozji i było pierwszym podczas jego podróży apostolskiej na Cypr i do Grecji. Jest to jego 35 podróż zagraniczna.

Wasze Świątobliwości, drodzy bracia biskupi, drodzy kapłani, siostry i bracia zakonni, drodzy katecheci, bracia i siostry, Χαίρετε! [Witajcie]

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję