Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Dla psychiki i ducha

Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, pedagog, doradca rodziny, duszpasterz i egzorcysta czekają na osoby potrzebujące wsparcia w nowo otwartej poradni specjalistycznej „Arka” w Mielcu.

Niedziela małopolska 8/2021, str. V

[ TEMATY ]

poradnia

Tarnów

Anna Zboch

W otwarciu poradni wzięli udział duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści oraz terapeuci

W otwarciu poradni wzięli udział duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści
oraz terapeuci

Oferta skierowana jest do wszystkich mieszkańców diecezji tarnowskiej, a także osób przyjeżdżających spoza jej terenów.

Dobry start

Oficjalne otwarcie placówki poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej. W homilii zaznaczył, że Kościół to druga po państwie instytucja pomocowa w Polsce – prowadzi m.in. ośrodki opieki dla dzieci niepełnosprawnych, hospicja, domy samotnej matki, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego oraz poradnie specjalistyczne. – Są one szczególnie potrzebne teraz, w czasie pandemii – powiedział dziennikarzom bp Jeż. I zauważył: – Obniżają się standardy życia psychicznego Polaków, szczególnie dzieci i młodzieży. Stąd chcemy jeszcze bardziej działalność związaną z poradnictwem rozwinąć w naszej diecezji. A ponieważ Mielec jest miastem wiodącym w regionie, to chcemy, aby ta poradnia się rozwijała. Mamy nadzieję, że będziemy mieć dużo wolontariuszy-specjalistów z różnych dziedzin, zwłaszcza myślimy tu o młodszym środowisku, ale bardzo sobie cenimy pomoc osób starszych, z dużym doświadczeniem.

Są chętni

Reklama

Agnieszka Szymańska, psycholog z Fundacji „Auxilium”, przyznaje, że zainteresowanie spotkaniami ze specjalistami jest ogromne. – Posiadamy już doświadczenie z Tarnowa, gdzie od dwóch lat prowadzimy poradnie i mamy duże kolejki do specjalistów. Myślimy, że zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy obostrzenia spowodowały nasilenie wielu trudności, w tym związanych ze zdrowiem psychicznym, nasza poradnia w Mielcu stanie się takim miejscem, gdzie osoby potrzebujące będą mogły uzyskać pomoc – powiedziała psycholog.

Obecnie największe kolejki są do psychologów i psychoterapeutów. Jak informuje Agnieszka Szymańska, osoby zgłaszają się z różnymi trudnościami. Począwszy od zaburzeń depresyjnych, poprzez różne sytuacje kryzysowe związane z obecną sytuacją. To są również trudności w życiu rodzinnym, ale też wielu rodziców zgłasza się z nasilonymi trudnościami, jeżeli chodzi o wychowanie dzieci, co wiążą z nadmierną ekspozycją na elektronikę, uzależnieniem od internetu.

Potwierdzają to mieszkańcy Mielca. – Mam dwóch synów w szkole podstawowej. Do tej pory starałam się im ograniczać dostęp do internetu, telewizora, ale w czasie pandemii wszystko się zmieniło. Zdalna szkoła, kontakt z kolegami tylko wirtualny i widzę, że moi chłopcy są coraz bardziej niecierpliwi, nerwowi, a nawet agresywni, dlatego chętnie skorzystam z pomocy specjalistów – zapewnia p. Katarzyna. Musi jednak szybko decydować się na zapis, bo do fachowców kolejki są długie. – Zauważyliśmy, że przy dużej mobilności ludzi nie jest problemem przejechanie 30 km i spotkanie się ze specjalistą w naszym innym oddziale. Gdy ktoś dzwoni do rejestracji, może się dowiedzieć, że jeżeli w Tarnowie jest długa kolejka do psychologa, to ma możliwość pojechać do Mielca, Szczucina czy Bochni – podkreśla ks. Józef Partyka, prezes Fundacji „Auxilium”.

Umów się

Specjaliści są do dyspozycji po wcześniejszej rejestracji pod nr. tel.: (14) 692 02 93 od poniedziałku do piątku w godz. 16-20. Fundacja „Auxilium” prowadzi poradnię specjalistyczną oraz telefon zaufania „Arka” przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

2021-02-17 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętają i wracają

Niedziela małopolska 40/2021, str. V

[ TEMATY ]

Limanowa

Tarnów

kard. Gerhard Müller

Jakub Trojanowski

Kard. Gerharda Ludwiga Müllera wita kustosz sanktuarium i przedstawiciele parafii

Kard. Gerharda Ludwiga Müllera wita kustosz sanktuarium i przedstawiciele parafii

Jubileusze to dla nas zobowiązanie, aby kontynuować piękne dzieło naszych przodków – zaznacza ks. dr Wiesław Piotrowski – kustosz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

W trakcie odpustu przed cudowną figurą Limanowskiej Pani modlą się jej czciciele pielgrzymujący tu z bliska i z daleka. Na inaugurację 15 września przybył do sanktuarium abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zachęcał wszystkich, aby nie szli z nurtem współczesnego świata, który nas chce odciągnąć od Boga, który proponuje pseudo wartości, grzeszne życie. Przekonywał, abyśmy trwali przy Maryi prowadzącej nas do Jezusa, byśmy byli wierni Matce, która stała przy krzyżu swego Syna. I abyśmy się nie bali wyrzeczeń, ofiary, w realizowaniu ewangelicznych wartości, które dają człowiekowi autentyczne szczęście.

CZYTAJ DALEJ

Pamiętają o proboszczu

2021-12-03 20:47

[ TEMATY ]

ks. Alojzy Zuber

seminarium wspomnieniowe

Monika Jaworska

Anna Hyski wspomina zmarłego wujka księdza.

Anna Hyski wspomina zmarłego wujka księdza.

Wspomnienia, wystawa i koncert złożyły się spotkanie poświęcone śp. ks. prał. Alojzemu Zubrowi.

W rok od śmierci zasłużonego wieloletniego skoczowskiego proboszcza, w nowej sali sesyjnej na rynku odbyło się seminarium historyczno-wspomnieniowe pod patronatem „Niedzieli”. Zaproszeni prelegenci nawiązywali do wydarzeń związanych z ks. prał. Alojzym Zubrem, m.in. do papieskiej wizyty Jana Pawła na Kaplicówce w maju 1995 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież zaprosił do Włoch migrantów z Cypru

2021-12-04 18:38

[ TEMATY ]

migranci

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

Papież Franciszek na zakończenie swojego pobytu na Cyprze zaprosił do Włoch ok. 50 migrantów – kilka rodzin i samotnych matek. Pierwsza grupa, licząca około tuzina osób, przybędzie z Cypru do Włoch w ciągu najbliższych tygodni przy wsparciu Stolicy Apostolskiej. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu między Watykanem a władzami włoskimi i cypryjskimi, a także przy współpracy Wspólnoty św. Idziego, zajmującej się tworzeniem korytarzy humanitarnych.

Jak informuje biuro prasowe Watykanu gest Franciszka jest kontynuacją jego podróży na Cypr i wyrazem troski o migrantów. „Kilka osób, które przybędą do Włoch było wczoraj obecnych na spotkaniu ekumenicznym z migrantami w kościele św. Krzyża w Nikozji” – poinformował Giancarlo Penza ze Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję